שפיר הנדסה צפוייה להחליף את חברת אוקיאנה בפרויקט הפולינום בחיפה בתמורה ל-81 מיליון שקל

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה בקשה להסדר מיוחד בהסכמת משרד הביטחון והנושים של חברת אוקיאנה

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שפיר הנדסה תיכנס בנעליה של חברת אוקיאנה, שנמצאת בתהליך כינוס נכסים, ותשלים את הפרויקט הבטחוני - פולינום של משרד הביטחון בחיפה תמורת 81 מיליון שקל. זאת לאחר שבקשת ההסדר המשולב הדחופה, בין משרד הביטחון, שפיר והבנקים הפועלים ולאומי - הנושים, תאושר על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב. הבקשה הוגשה על ידי כונסת הנכסים של אוקיאנה, עו"ד דורית לוי טילר, ועו"ד מור נרדיה.

על פי ההסכם יימכרו נכסי אוקיאנה לחברת שפיר הנדסה תמורת 1.35 מיליון שקל ושפיר תשלים במקומה את פרויקט הפולינום בחיפה - שובר גלים והנגר לצוללות אשר היקפו הכספי מסתכם בכ-200 מיליון שקל. העבודות בפרויקט הוקפאו בעקבות בקשה של בנק הפועלים ובנק לאומי לכינוס נכסיה של אוקיאנה, אשר שימשה כקבלן ביצוע בפרויקט בעקבות חובות החברה לבנקים בסך 22.5 מיליון שקל. לפרויקט יש משמעות אסטרטגית, לאומית וביטחונית מן הדרגה הראשונה ולוח הזמנים להשלמת הפרויקט הינו קריטי למדינת ישראל - כך מציינת הכונסת. ערב הליכי הכינוס נמצא פולינום בכ-60% ביצוע ומועד סיומו המשוער על ידי אוקיאנה תוכנן לדצמבר 2011.

המתמודדת העיקרית להשלמת הפולינום מול שפיר, היתה חברה דנית בשם פיל ובניו. הכונסת תיארה את החברה כך: "פיל ובניו היא חברה פרטית איתנה ויציבה, בין המובילות באירופה בתחום הבנייה והתשתיות בכלל והבנייה והתשתיות הימיות בפרט. החברה ביצעה פרויקט ימי רחב היקף בישראל עבור משרד הביטחון והיא בעלת ניסיון מקצועי מוכח בכל תחומי ההנדסה האזרחית". ההצעה של הדנים היתה בהיקף נמוך יותר, של 75.8 מיליון שקל תוך עשיית שימוש בציוד אוקיאנה ללא תמורה. עבור משרד הביטחון מדובר בהצעה כלכלית עדיפה, אך לא עבור שאר הגורמים המעורבים בפרויקט. זאת, מכיוון שהדנים לא מעוניינים בנכסי אוקיאנה, ולכן גם לא יעבירו תשלום לקופת הכינוס.

פיל ובניו קיבלה את אישור של משרד הביטחון לביצוע פרויקטים ביטחוניים מכיוון שהיא הגישה בעבר את מועמדתה כקבלן משנה של חברת סולל בונה, שהפסידה במכרז הפולינום. אומנם, בשלב מאוחר יותר התברר כי חברת פיל אינה יכולה להתחיל באופן מיידי בביצוע העבודות, בשל היותה חברה זרה אשר אינה רשומה בספר רשם הקבלנים בארץ, מה שלא תואם את לוח הזמנים הקריטי ודחיפות להשלמת הפרויקט.

כמו כן, בין המתמודדים מול שפיר היו חברות גדולות ומנוסות כמו אשטרום, שיכון ובינוי, טייפון קבלנים, ומעגן הנדסה ימית וצלילה. חברת שפיר הציעה להשלים את הפרויקט בתמורה ל-81 מיליון שקל, כאשר שפיר התנתה את הצעתה באישור בית המשפט לרכישת פעילות אוקיאנה, ובכלל זה ציוד ופרויקטים של החברות, וכן בתשלום נוסף למשרד הביטחון באמצעות חילוט 3 מיליון שקל מתוך הערבויות הבנקאיות שהעמידו הנושים המובטחים לטובת משרד הביטחון.

אוקיאנה תעשיות הינה חברה ציבורית ישראלית משנת 1993, אשר עסקה בתחום עבודות הנדסה ימית ובתוך כך בכרייה וחפירה ימית, בניית נמלים, הנחת צנרת ימית בתחומי האנרגיה והתעשיות, הקמת מפעלים להשבחה והתפלת מים, וכן בתחום המחקרים הימיים ובתוך כך במחקרים, מדידות ומיפוי ימי באמצעים אלקטרוניים ובאמצעות צוותי צילום. ביולי 2010, הגישו בנק הפועלים ולאומי בקשה לאכיפת שעבודים שוטפים וקבועים בגין החוב שהצטבר.

הפרוייקט העיקרי של אוקיאנה היה עבודות שלב א' בהקמתו של מכלול הפולינום - נמל ימי חדש המיועד לעגינת כלי שיט. הפרויקט הסתבר להיות גירעוני עבור החברה אשר כפי הנראה היה בין הגורמים שהביאו למצב של חדלות פירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker