אלכס זבז'ינסקי מדש: "בעלי הדירות משתמשים בבתיהם ככספומט לנטילת הלוואות"

כמות ההלוואות הניתנות על סמך משכון הדירה המשמשות לצריכה שוטפת עלתה ב-50% לעומת תחילת 2010 ■ הלווים מנצלים העלייה בשווי הנכס לצורך קבלת אשראי נוסף ■ לדברי זבז'ינסקי, "תופעה זו מזכירה את ארה"ב שלפני המשבר"

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
ואדים סבידרסקי

"כמות ההלוואות הניתנות על סמך משכון הבית שלא לצורך רכישת הבית, עלתה בחודשים האחרונים כמעט ב-50% לעומת המחצית הראשונה של שנת 2010", כך אמר אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי, דש ברוקראז'.

"הלווים מנצלים העלייה בשווי הנכס לצורך קבלת אשראי נוסף לשימוש לצריכה שוטפת. תופעה זו מזכירה מעט את המתרחש בארה"ב לפני המשבר, כאשר בעלי הדירות השתמשו בבית שלהם בתור "כספומט" תוך ניצול עלייה בשווי הנכס לצורך קבלת אשראי נוסף ששימש לצריכה שוטפת", אמר זבז'ינסקי.

"בנק ישראל יצטרך להחריף את צעדיו כי שוק הדיור מסרב להירגע. תגובת הבנק צפויה להיות הן במישור ההגבלות המנהלתיות על מתן האשראי והן על ידי העלאת הריבית, שלולא עלייתה יתקשה להרגיע את נוטלי המשכנתאות. על פי הפרסום של בנק ישראל, כמות המשכנתאות בחודש דצמבר גדלה ב-9% לעומת חודש נובמבר ושוב הגיעה לשיא. משקל ההלוואות בריבית משתנה פחת אומנם, אך מחירן דווקא הוזל. כל זה קורה למרות המאמצים של בנק ישראל ושל משרדי הממשלה האחרים לקרר את שוק הדיור", מסביר זבז'ינסקי.

בהתייחסו לרמת האינפליציה מציין זבז'ינסקי, כי "רמת הריבית במשק אינה מתאימה לסביבת האינפלציה הקיימת ומעלה את הסיכון לחריגה משמעותית של האינפלציה מגבול העליון של היעד. בדש מעריכים שבנק ישראל יעלה את הריבית בהודעתו הקרובה וינקוט בצעדים מנהלתיים נוספים על מנת למתן מחירי הדירות. פישר צפוי להאיץ את קצב העלאות הריבית במהלך 2011 עד להגעה לריבית של 3.25%-3.5% בסוף השנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker