לאומי: הסנטימנט החיובי יימשך ב-2011; הפועלים: עדיפות לענפי הפרמצבטיקה והדשנים

בבנק הפועלים ממליצים על מניות טבע, כיל, בזק ופז; לאומי: מחירי מניות הגז מגלמים יישום המלצות ששינסקי

ואדים סבידרסקי

האנליסטים של בנק הפועלים ממשיכים להחזיק בדעה חיובית כלפי שוק המניות המקומי בראיה ארוכת טווח. עם זאת, בטווח הקצר מזהירים כי ייתכנו מימושי רווחים בבורסה לאחר גל העליות האחרון, אשר הביא את מדדי המניות הכבדות לרמות שיא חדשות. בבנק סבורים כי בסיכומה של 2011, תירשם תשואה עודפת בשוק המניות המקומי על פני חלופות ההשקעה הסולידיות.

בבנק הפועלים מסבירים כי שוקי העולם נהנו בחודשים האחרונים ממגמה חיובית, הן בשל "ראלי סוף השנה", אך גם מהתחזקות ההערכות בנוגע להתאוששות כלכלת ארה"ב. במישור המקומי, הכלכלה הישראלית נראית מצוין, עם ביצועי יתר על פני מרבית המשקים המערביים במונחי צמיחה ושוק העבודה. שיפור בתוצאות החברות ברבעון השלישי וצפי להמשך המגמה החיובית גם בראיה לעתיד, מעניקים אף הם תמיכה לשוק המניות. בנוסף, סבורים בבנק כי שוק המניות נהנה מתמיכה גם מהתשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים.

במבט ל-2011, מעריכים כלכלני בנק לאומי כי הסנטימנט החיובי עשוי להימשך, על רקע האיתנות היחסית של הכלכלה הישראלית והמחסור באלטרנטיבות השקעה. עם זאת, צופים כי המשקיעים ייאלצו להסתפק בתשואות נמוכות יותר. זאת, על רקע רמת המחירים הנוכחית של חלק גדול מהמניות בשוק המקומי.

עוד מעריכים בלאומי כי קיימת עדיפות להשקעה במניות שעיקר פעילותן מופנית למשק המקומי. כמו כן, ממליצים לשים לב להתפתחויות מעבר לים, בדגש על אירופה, אשר להן עשויה להיות השפעה מהותית על מגמת המסחר.

בנוסף, מתייחסים האנליסטים מלאומי לסקטור אנרגיה ומעריכים כי מחיר השוק הנוכחי של מרבית יחידות ההשתתפות והמניות החשופות ל"תמר" ול"לוויתן" כבר מגלם בתוכו את יישומן המלא של המלצות ועדת ששינסקי, כך שכל ויתור על תמלוגים שיינתן בעתיד טומן בחובו פוטנציאל לשיפור שוויין הכלכלי. לעומת זאת, במידה ומסקנות הוועדה יאומצו במלואן, הרי שלאור מחירן הנוכחי, הפוטנציאל הטמון בהשקעה בהן נמוך.

בבנק הפועלים מעדיפים השקעה במניות בודדות ולא באמצעות מדדים, זאת בשל הערכותיהן כי השונות בין המניות השונות תגבר בראיה עתידית. בחלוקה ענפית, רואים בבנק עדיפות להשקעה בחברות המוטות למשק המקומי, וחברות הפועלות בענפים הבסיסיים, כגון פרמצבטיקה ודשנים. בין המניות המומלצות על ידינו ניתן למנות את בזק, טבע, פז, גזית גלוב, שופרסל, החברה לישראל, כיל, אידיבי אחזקות, גולף ועוד.

בבנק לאומי מסכמים את השבוע ומציינים כי שוק המניות המקומי פתח את שנת 2011 באופטימיות, בדומה למגמה מעבר לים, ומדדי המעו"ף ות"א 100 רשמו שיאים חדשים, תוך שהם נתמכים בעלייה בתיאבון לסיכון של המשקיעים. בתוך כך, מניות השורה השנייה הובילו את עליות השערים, בתמיכת ענפי הנדל"ן והטכנולוגיה, ואילו מניות השורה הראשונה הציגו ביצועים נחותים יותר בהשפעת יציבות בסקטור הבנקים ומימושים בענף הפרמצבטיקה וחלק ממניות האנרגיה. מחזורי המסחר היו גבוהים יחסית ועמדו השבוע בממוצע יומי על כ-2 מיליארד שקל, לעומת ממוצע יומי של כ-1.86 מיליארד שקל בשנת 2010 כולה.

בשוק הסולידי

כלכלני בנק לאומי מעריכים כי ההיצע הנמוך הקיים בשוק, תוכנית הגיוסים הנמוכה של האוצר והצפי לתוואי עליות ריבית ארוך ומתון ימשיכו לתמוך בתשואות הנמוכות באפיק הממשלתי בטווח הקצר. בנוסף, התשואה השוטפת הנמוכה באפיק זה תומכת בהמשך בהשקעה במשך חיים ממוצע (מח"מ) בינוני-ארוך. רמת התשואות הנמוכה שמציע האפיק הממשלתי טומנת בחובה רווחי הון מוגבלים למדי ולפיכך מוצע לבחון גם אפשרות להסטת כספים סלקטיבית לאפיק הקונצרני בדירוגי השקעה בינוניים ומעלה.

גם בבנק הפועלים ממליצים על הקטנת משקלן של איגרות החוב הממשלתיות צמודות מדד הקצרות, אשר נסחרות בתשואה נטו שלילית. מנגד, מעדיפים בבנק את החשיפה לאיגרות חוב קונצרניות המדורגות גבוה, בשילוב אגרות חוב בדרוג A+ במינון נמוך. עם זאת, מדגישים האנליסטים כי מספר האג"ח הקונצרניות הסחירות בטווחים קצרים, הנסחרות בתשואה נטו חיובית, הינו מצומצם.

בנוסף, סבורים בהפועלים כי הגילונים - איגרות חוב ממשלתיות שקליות בריבית משתנה - אינם מומלצים להשקעה בתקופה הנוכחית, לאור צפי לקצב העלאות ריבית מתון ותוספות תשואה זניחות בגילונים הקצרים והארוכים. במקביל, רמת התשואות בשקלים הארוכים ואפשרות סבירה להתייצבות התשואות מעבר לים תתורגם לירידת תשואות בשקלים הארוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker