חיים שני על ההקלות למשק: "אין זבנג וגמרנו; הגענו לתוכנית סבירה העומדת ביעדי הגירעון"

מנכ"ל האוצר על שוק הנדל"ן: "יש להגדיל את ההיצע; אני מקווה שנעביר את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל" ■ "יש אוכלוסיה הולכת וגדלה שרוצה להשתלב - והשאלה איך עושים את זה" ■ "יש צורך לחזק את ההשכלה הגבוהה, להחזיר מומחים שעובדים בחו"ל"

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

"לא הערכתי כמה שעות שינה יהיו לי בשבוע האחרון. זה היה שבוע אינטנסיבי" - כך אמר חיים שני בפאנל "האם מדיניות משרד האוצר מובילה לפיצוץ חברתי?" במועדון המסחרי תעשייתי בגני התערוכה, בהתייחסו לצעדים שהציגו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ להורדת המחירים במשק.

"אם היה צריך לעשות שינוי - עשינו אותו בלי לפרוץ את התקציב. הטריגר היה העליית הדרמטית במחירי הנפט, יחד עם העלייה במס שבאה בעקבות הרצון לעמוד ביעדי הגירעון. הגענו לתוכנית סבירה - אשר נותנת תימרוץ לתחבורה הציבורית ולמחירי המים. זאת יחד עם נכונות הממשלה להיכנס לשיחות עם ההסתדרות והמעסיקים על שכר המינימום - אשר תביא להקלה על המשק. אין זבנג וגמרנו. הדבר הכי משמעותי לצמצום פערים הוא חינוך, ולכן יש פריסה מלאה של תוכנית 'אופק חדש' שמעלה את משכורות המורים. יש השקעה בדבר הכי משמעותי לטווח הארוך", הסביר שני.

"חשבנו כי בתקציב דו-שנתי נוכל להגיש את התוכניות לממשלה בצורה יותר רגועה", אמר שני. "כאשר לקחנו את הסיפור הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל ניתחנו אותו בצורה עסקית. חיפשנו איומים, סכנות, הזדמנויות. התייעצנו בחברות ייעוץ, אגפי מטה, רשות המסים - וביצענו ניתוח של ההזדמנויות והאיומים על כלכלת ישראל".

"כאשר מנתחים את הנתונים התמונה מורכבת מאוד. מצד אחד יש לנו סיפור כלכלי טוב ומעודד ומצד שני יש לנו בעיות ואיומים. מכיוון שישראל עברה את המשבר האחרון בצורה סבירה, אנחנו נמצאים במקום חיובי. מבחינת הון אנושי אנחנו במקום גבוה בעולם. תעשיית ההיי-טק מייצאת בצורה משמעותית ונחשבת להצלחה. אנחנו עם מאזן תשלומים חיובי מ-2003. אנחנו עם הוצאה ציבורית יחסית לתוצר המתאים לשאר העולם; אחוז השקעה במו"פ הינו מעל 4% מהתוצר", אמר שני.

"מהצד השני, יש אתגרים לא מבוטלים, אמר מנכ"ל האוצר. "יש לנו אחוז השתתפות של פחות מ-60% באוכלוסייה - בעיקר של החרדים והערבים. אנחנו עומדים מול אתגרים בתחום האקדמי - הגיל הממוצע של המרצים יורד, יש מעט תקנים של מרצים פר סטודנט. אבל הסיפור הכלכלי של 2011-2012 הוא צמיחה וצמצום אי השיוויון".

שני הסביר כי הממשלה מחוייבת לשמירה על הגירעון. "אנחנו משלמים כ-30 מיליארד שקל ריבית בשנה - אבל ב-2010 שילמנו קצת פחות בזכות העובדה שהריביות השתנו. אנחנו מבינים מה המשמעות של גירעון נמוך - פחות חובות ופחות החזרי ריביות".

"כשהסתכלנו על ההעלאה בתקציב - חשבנו על מסגרת הגירעון וגם על נושאים חברתיים-כלכליים", אמר שני. מנכ"ל האוצר הציג שלושה יעדים כלכליים של משרדו - כאשר המטרה היא שמירה על היתרון היחסי והתחרותיו של ישראל מול העולם:

■ השכלה גבוהה: "יש צורך לחזק את ההשכלה הגבוהה, להחזיר מומחים שעובדים בחו"ל - הקצנו תקציבים לתקנים ולרפורמה באוניברסיטאות".

■ תעשיית ההיי-טק (תעשיות עתירות-ידע): תוכנית היתרון יחסי, אשר מובלת ע"י המדען הראשי, יו"ר הות"ת ומשרד התמ"ת, נוצרה על מנת שהממשלה תיצור פלטפורמה לתעשייה עתירת ידע. "ניסינו למפות את כל התהליך מההתחלה - העברנו את חוק האנג'לים שמאפשר לאנשים פרטיים להשקיע בחברות מו"פ צעירות עד 5 מיליון שקל - ולזכות בפטור".

■ תעשיית היצוא: כיצד מתמודדים בתעשייה עם שערי חליפין לא יציבים? "הצגנו חוק השקעות הון חדש, עם עדיפות לפריפריה מול המרכז. כמו כן, הצגנו חידוש - השקעה בהון אנושי בפריפריה תזכה לתמריצים".

בנוסף, שני הסביר כי יש בעיה מרכזית בשוק העבודה. "יש אוכלוסיה הולכת וגדלה שרוצה להשתלב - והשאלה איך עושים את זה. יש תקצוב של תוכניות ממשלתיות ספסציפיות, כמו גם טיפול בנושאי מיעוטים. אנחנו מתקצבים את תוכנית ויסקונסין ואת מס הכנסה שלילי על מנת לטפל בנושאים אלו". בנוסף, יש שינויים ארגוניים בתוך הממשלה שיאפשרו שינוי מהותי בטווח הארוך.

שני הזכיר תחום נוסף - מנועי צמיחה פנימית - שנמצאים בידיים של הממשלה. שני ציין כי בשיתוף פעולה עם הביטוח הלאומי מופה תחום הבירוקרטיה. "אני מקווה שבקרוב ייקח לרשום עסק בתוך 7 ימים". בנוגע לשוק הנדל"ן, ציין שני כי השוק בעל הזדמנויות צמיחה עם הרבה אתגרים. "יש להגדיל את ההיצע. אני מקווה שנוכל להעביר את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker