פרופסור אשר טישלר: "יש להפסיק ועדות חקירה אד-הוק"

דיקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ממליץ לשנות את תהליכי קבלת ההחלטות במנהל הציבורי

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

תהליכי קבלת ההחלטות של משרדי הממשלה זכו לביקורת מצידו של פרופסור אשר טישלר, דיקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. "נשאלת השאלה, מה הם המעצורים שמונעים צמיחה של בין 6%-7%, והתשובה לכך היא שאין סדרי עדיפויות. הסקטור הפרטי עובד יפה, אך הסקטור הממשלתי מאוד בעייתי, והפיקוח לוקה בחסר. אין אסטרטגיה, אין אינטגרציה תכנונית, אין מקצועיות. אני פוגש הרבה שרים ואין עם מי לעבוד. אין מי שישאל את השאלות הנכונות, אני אפילו לא מדבר על התשובות". הדברים נאמרו בכנס "ישראל 2021" של TheMarker, הנערך בירושלים.

טישלר הציג כמה דוגמאות - כמו הרפורמה במשק החשמל, שם לא היתה התחייסות לזכויות עובדים, ולכן אלה התנגדו לתהליך. לא קבעו כיעד להוריד את מחיר החשמל, או לשפר אמינות אספקת החשמל, אלא רק לקעקע את המונופול של חברת החשמל. לכן, לדעתו של טישלר, הרפורמה לא תוכל להצליח.

על תקציב הביטחון אמר טישלר כי "הדיון מתבצע על ידי כיפוף ידיים. מי שיש לו יותר כוח, הוא מנצח. השאלה צריכה להיות לא מה ואיך לקצץ, אלא מה רמת הביטחון הרצויה בישראל. בכל פעם שעולה דיון על תקציב הביטחון, עוסקים רק במספרים, והסיבה לכך היא שמי שקובע את התקציב הוא אינו מקצועי ואין לו הניסיון והידע הדרושים. צריך להתחיל למדוד את רמת הביטחון ולקבל החלטות בצוות משותף לאנשי צבא וכלכלה. רמת ביטחון טובה היא כאשר הצבא מתבטל, אבל דווקא אז הכלכלן ירצה לקצץ. לכן צריך ראייה רב-תחומית".

טישלר ממליץ לשנות את ניהול המשימות של המדינה: הוא ממליץ לייצור גופי ידע מקצועיים, שיקבעו סדר עדיפויות, ולא לייצור ועדות אד -הוק. לדבריו "יש להבטיח שבסקטור הציבורי יעבדו אנשים טובים, כוח אדם מקצועי לניהול של מערכות מורכבות. ניהול תהליכים לא יכול להתבסס על רק על עקרונות כלכליים, אלא על ידע מקצועי ספציפי לתחום". "רק עם יהיה דיון רציני, עם נתונים ברורים, נדע שאנחנו בכיוון הנכון".

לידיעות נוספות מכנס ישראל 2021 לחצו כאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker