בצורת + יתרות מט"ח ענקיות בסין = התייקרות מזון בכל העולם

סין, יצרנית החיטה הגדולה בעולם, נסמכה שנים רבות על גידול עצמי. אם תזדקק ליבוא של חיטה, לא תתקשה לעשות זאת באמצעות יתרות המט"ח האדירות שלה - אך תגרום לזינוק במחירים העולמיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

>> סין הודיעה כי קציר אמצע השנה ליבולי החיטה נמצא בסכנה בכמה מאזורי הגידול בעקבות הבצורת הקשה זה 60 שנה בסין. הבצורת עלולה להוביל לעיכובים בשיבושים בגידול החיטה בעונת האביב.

ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) הזהיר ביום שלישי כי מזג האוויר היבש באזורים הצפוניים של סין, שבהם מגודלת החיטה, עלול להוביל למשבר חמור. לפי הארגון, הרס היבולים בסין, יצרנית החיטה הגדולה בעולם, עלול להוביל לעלייה במחירי המזון. הארגון ציין כי הבצורת גורמת גם למחסור במי שתייה לאוכלוסייה המקומית ולמשק החי שלה - כ-2.57 מיליון אנשים וכ-2.79 מיליון ראש צאן ובקר. במשך עשורים רבים, סין סיפקה את כל צורכי המזון שלה בעצמה, מסיבות של ביטחון לאומי. כל מהלך של סין ליבוא כמויות גדולות של מזון בתגובה לבצורת, עלול להוביל להעלאת מחירי המזון בעולם לרמות גבוהות יותר ממחירי השיא שאליהם הגיעו באחרונה. "מצב החיטה של סין קריטי ליתר העולם. אם הסינים ייאלצו לפנות לשווקים העולמיים כדי לרכוש חיטה שתספיק לאוכלוסייתם, זה עשוי ליצור זעזוע בשוקי החיטה בעולם", אמר רוברט זיגלר, מנהל מכון מחקר האורז הבינלאומי בלוס באניוס בפיליפינים.

מחירי החיטה העולמיים כבר גואים, וצוינו על ידי רבים כאחד הגורמים למהומות במצרים ובמקומות אחרים בעולם הערבי. דו"ח נפרד של האו"ם שהתפרסם בשבוע שעבר, קבע כי מחירי יצוא המזון העולמיים הגיעו בינואר לשיא. השלכות הבצורת בסין על מחירי המזון ואספקת המזון בעולם עשויות ליצור בעיות חריפות במדינות שאינן עשירות ונסמכות על מזון מיובא.

לסין עצמה די והותר כוח קנייה על מנת להימנע ממחסור במזון - היא צברה יתרות מט"ח בסך 2.85 טריליון דולר. "הם יכולים לרכוש את כל מה שהם זקוקים לו, ובמחיר גבוה משכל מדינה אחרת יכולה להציע", אומר זיגלר. לדבריו, יכולתה של סין לספק את צרכיה היא שמנעה זינוק גדול אף יותר מזה שהתרחש בסופו של דבר בפעם הקודמת שנרשמה עלייה במחירי המזון, לפני שלוש שנים.

ארגון המזון של האו"ם אמר שירידת גשמים בקרוב ועליית טמפרטורות עוד עשויות להציל את יבול החיטה. עם זאת, הארגון הזהיר כי לקור חריף, מתחת לטמפרטורות של 18 מעלות צלזיוס, עשויות להיות השלכות הרסניות.

דו"חות בינלאומיים כמעט שאינם מזכירים את סין, בין היתר כיוון שפרטים רבים על היבולים והיתרות החקלאיות בסין נחשבים לסודות מדינה. אך סין מהווה למעשה חלק חשוב מאספקת המזון העולמית, והשפעתה גדולה במיוחד כשהמצב אינו כשורה. סין החלה רק בשנה שעברה לייבא מעט חיטה, אך השפעתה על השוק עצומה - היא אחראית לכשישית מתפוקת החיטה העולמית.

בנוסף, סין אחראית לייצור חמישית מהתירס בעולם - יבול נוסף שצפוי לספוג מכה קשה מהבצורת החריפה בצפון סין. עם זאת, יבול זה מתבסס על גשמים באביב ובקיץ, ולא על החורף. הדבר נכון גם לגבי האורז, הצומח בדרום סין, אזור גידול האורז הגדול בעולם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker