הבורסה כבר שכחה את המהומות במצרים

הסיבה לעליות: אגמי הנזילות שנצברו אצל מנהלי השקעות

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> קצת יותר משבוע אחרי המהומות במצרים - אירוע שמשך את הבורסה המקומית מטה - נראה כי מדד ת"א 25 טיפס מעלה בחזרה. האם המשקיעים המקומיים שכחו את הסיכונים החדשים שנולדו באחרונה מהשכנה הדרומית? הרי רק לפני שבוע דיברו על חששות מהאירועים: על מזרח התיכון בעידן חדש שאינו מבטיח טובות לישראל פוליטית וכלכלית; דירוג האשראי של ישראל שעלול להיפגע כתוצאה מהחלשת הכוחות המתונים במצרים; וצינון ביחסים עם מדינות ערביות נוספות.

ואולי מלבד הרגיעה בינתיים, ולמרות המשבצות החסרות באשר לדמותו של המנהיג החדש במצרים ויחסו לישראל, ציפינו שיהיה קצת יותר גרוע. הירידות בבורסה בימי התסיסה בקהיר שיקפו את החשש ממה שמתרחש ברחובות, אך גם את החשש מהשלכות האירועים. היו שחששו מהתלקחות בכל הקשור לישראל כזו שתגרור התבטאויות חריפות ומסוכנות על ישראל ממצרים ומכיוונים אחרים בעולם האיסלמי. זה לא קרה. גם תעלת סואץ לא נסגרה ואפילו הפיצוץ בצינור הגז למזלנו היה בצינור המוביל לירדן ולסוריה. את הרגיעה הזאת אפשר לראות אפילו במחירי הנפט שרשמו מאז עליות קלות של 2% בלבד.

כל בורסה מגיבה לאירועים מפתיעים, אבל כרגע קשה לכמת את הנגזרות. איך ישפיע שינוי המשטר במצרים על החברות באחד העם ואיך זה ישפיע על הדיווידנד של החברות? אף אחד לא באמת יודע. מה שתורם לעליות הם גם אגמי הנזילות שנצברו אצל מנהלי ההשקעות, שמטשטשים את המתאם בין המצב הביטחוני למסכים בבורסה. ובכלל האירועים האחרונים מדגישים את התגובות המהירות של הבורסה לאירועים. זמינות המידע והניתוחים מורידה ומעלה את הבורסה במהירות - נתון שלא משאיר הרבה הזדמנויות לתזמן את השוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker