מהומות במצרים - זה הזמן להשקיע בזהב?

נכון להיום, כל אפיק השקעה פרט לזהב - פוגע

נתן שבע
שתפו בפייסבוק

>> משברים אינם נמשכים לעד, הם יכולים אולי להימשך שנתיים-שלוש, אבל בשוק ההון הם יכולים לארוך גם כמה ימים. גם העובדה שמיליוני מפגינים מאיימים לדרוס בנעליהם את המנהיג שתרם תרומה רבה ליציבות במזרח התיכון אינה מרתיעה איש ליותר מכמה ימים.

כבר אתמול חזרו השווקים לטפס בשיעורים של כ-1% בבורסה בתל אביב, בהתאם למגמה העולמית. גם בלי כדור בדולח אפשר לחזות כי אולי כבר בימים הקרובים יתנוססו הכותרות שהבורסה מחקה את ההפסדים של "מכת מצרים", גם אם בדרך יהיו ימים של ירידות.

למרות המשך האש במצרים, הבורסה בארה"ב חגגה גם היא שלשום בעליות שיא של כמעט שלוש שנים. גם שוקי האג"ח בוול סטריט ממשיכים לעלות. מרווחי האג"ח בדירוג של BB אל מול האג"ח של הממשל בארה"ב ירדו ל-5%, שפל שבו היו ערב המשבר של ליהמן בררדס. מחירי האג"ח מגובות המשכנתאות "הרעילות", שאיימו לעשות שמות בכלכלת ארה"ב, עלו בכ-10% בחודש שעבר. אפילו המדד המשקלל את עלות הביטוח על 15 ממשלות מערביות ירד לשפל של שלושה חודשים.

גם מחירי הסחורות מטפסים. מאז ההכרזה על התוכנית של הבנק האמריקאי לרכישת אג"ח בנובמבר, עלו מחירי הסחורות ב-13%. מחירי הגרעינים עלו ב-18%. חלק מכך אמנם זאת ספקולציה, אבל החלק האחר מגובה בנזקי מזג האוויר. ואולם מעל הכל יש אפיק אחד שהיה אהוד עד לא מזמן ונותר במקומו - זהב. כשהכלכלה האמריקאית קרסה, הריבית ירדה, הדולר נחלש והזהב זינק, כמפלט לאי הוודאות.

עכשיו, כשהשווקים בעולם בשיא והכלכלה האמריקאית צומחת, יש לא מעט משקיעים שמבינים שתור הזהב נותר מאחור. בעבור המשקיעים בזהב אי הוודאות פחתה, ולכן כל אפיק כיום חוץ ממנו פוגע, כך לפחות עד שהריבית, שנועדה להילחם באינפלציה, תעלה. ריבית זאת עלולה להעיב על השווקים הפיננסיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker