המזל של אלוביץ' נעלם בחלל - והשווי צנח מ-1.1 מיליארד ל-285 מיליון שקל

חלל תקשורת הודיעה כי גם את עמוס 8 לא תרכוש מהתעשייה האווירית, שכבר מכרה לה לוויינים ב–2 מיליארד שקל ■ המנכ"ל דוד פולק: "אנחנו מנסים לטפס חזרה. עמוס 17 יהיה הטופ של הטופ בתחומו. יש לנו 70 מיליון דולר במזומן — עוד יהיו התפתחויות טובות בחברה"

גיא ארז
גיא ארז
פיצוץ הלוויין עמוס 6
פיצוץ הלוויין עמוס 6צילום: HANDOUT/רויטרס

ההחלטה של חלל תקשורת לרכוש לוויין מחברת לוראל האמריקאית אמנם זיעזעה את התעשייה האווירית (תע"א), אבל התקבלה באדישות בבורסה. מניית חלל, שבעבר הגיבה בעליות חדות לדיווחים על רכישת לוויין חדש, ריכזה אתמול מחזור מסחר קטן וננעלה ביציבות — בניגוד לעליות החדות שנרשמו בשוק. הסיבה לכך מן הסתם היא שמניית חלל כבר לא מושכת עניין כמו בעבר.

קשה להאמין שרק לפני שנה וחצי תג המחיר של החברה היה 1.1 מיליארד שקל, לקראת מכירתה לתאגיד הסיני xinwei. מאז צרה רודפת צרה, ובעלי המניות של חלל ספגו הפסדים כבדים כששווייה נפל ל–285 מיליון שקל בלבד. בהנהלת החברה מנסים לשדר אופטימיות, ומתכוונים לשגר בתוך שלוש שנים שני לוויינים חדשים בתקווה לחזור לימים טובים יותר. ואולם עד אז, הם ייאלצו להיאבק בתנאי השוק שאליהם צללה החברה.

חלל תקשורת הודיעה שלשום כי תרכוש מלוראל את הלוויין עמוס 8 ב–112 מיליון דולר. עמוס 8 צפוי להיות משוגר באמצעות ספייס איקס (שהיתה אחראית להתפוצצות עמוס 6 על כן השיגור).

זוהי הפעם השנייה ברציפות שבה בוחרת חלל לא לייצר לוויין באמצעות תע"א, שבנתה עבורה עד כה ארבעה מחמשת הלוויינים שהזמינה, תמורת כ–2 מיליארד שקל בסך הכל. בדצמבר 2016 הכריזה חלל כי בחרה בבואינג שתבנה עבורה את עמוס 17 תמורת 160 מיליון דולר, והוא אמור להיות משוגר ברבעון השני של 2019 (גם כן באמצעות ספייס איקס) ויצטרף לארבעת לווייניה הפעילים. ללוויין זה פוטנציאל הכנסות גבוה מכל הלוויינים הקיימים של החברה יחד — ומהווה את עיקר תקוותיה לצאת מהבוץ.

בשונה מההכרזות על רכישת הלוויינים הקודמים, הרכישה העדכנית (עמוס 8) של חלל מגיעה בתקופה קשה לחברה ובתנאים רחוקים מאידיאליים. שוויה בשפל, תשואות האג"ח בשיא ומעיבות על דו"חותיה, ועתידה של בעלת השליטה בה, יורוקום (55%), לוט בערפל — כך שהזרמת כספים על ידה אינה תסריט סביר. זאת ועוד, חלל אינה נתפשת, בלשון המעטה, כנכס הכי אטרקטיבי ביורוקום, למרות הצהרותיה כי ישנם מתעניינים .

לצורך הרכישה הקודמת, של עמוס 17, החברה גייסה 890 מיליון שקל בריבית דולרית של 5.95%, ולאחר מכן גייסה 190 מיליון שקל בריבית דולרית של 4.75%. ואולם מאז שנחקר אלוביץ' זינקו התשואות בשתי סדרות האג"ח הטריות של החברה — ולכן גיוס חוב צפוי להיות יקר במיוחד. החברה אף קיבלה מכתב מבעלי החוב הקיימים, שבו נטען כי יש עילה לפירעון מיידי במצב שבו בעל השליטה היוצא לא צפוי להזרים כסף לחברה.

גם מימון הרכישה על ידי הנפקת הון עשוי להיות בעייתי, כשעלות הלוויין גבוהה בכ-30% משווי החברה בבורסה — כך שחלל תידרש להנפקת מניות אגרסיבית. ייתכן שתפנה למודל דומה לזה של כלכלית ירושלים, שהנפיקה מניות למוסדיים בסכום גדול ובמחיר מניה נמוך — שהפך אותה לחברה שמסוגלת לעמוד בהתחייבויות.

בשבוע שעבר פירסמה חלל את דו"חותיה ל-2017. למרות שיפור תפעולי, היא רשמה בשורה התחתונה הפסד של 13.6 מיליון דולר — בהמשך להפסד של כמעט 30 מיליון דולר שנה קודם. חלל הכניסה ב–2017 כ–74 מיליון דולר, כ–9% יותר מבשנה שלפניה, בעיקר בזכות לקוחותיה העיקריים — ממשלת ישראל ששילמה לה 1.75 מיליון דולר, ו–yes של בזק, ששילמה לה 15.9 מיליון דולר.

עברה לרווח תפעולי

החברה אמנם הצליחה לעבור לרווח תפעולי של 6.7 מיליון דולר, למרות הפגיעה הכלכלית הקשה מהשכרת לוויין מחברת אסיה־סאט, אבל בשל תשלומי החוב שלה, סיכמה שנה הפסדית נוספת. החברה תיאלץ להתמודד עם תשלומי חוב גבוהים גם בשנים הקרובות.

דוד פולק, מנכ"ל חלל, לא מנסה להסתיר את התסכול מרצף המכות שחטפה החברה. אובדן הקשר עם עמוס 5 בעודו בחלל, התפוצצות עמוס 6 והסכם ענק מול חברת פייסבוק, והחקירות של אלוביץ', בעל השליטה. למרות זאת, פולק וארבעת בכירי החברה מתאמצים להחזיר את חלל למסלול צמיחה — תוך שהם נהנים יחדיו מתגמול של כ–6.9 מיליון שקל ב–2017.

"אנחנו מנסים לטפס חזרה. הלוויין עמוס 17 יהיה 'הטופ של הטופ' בתחומו, ובזכות השירות והיחס שלנו ללקוחות, יחד עם מוניטין חזקים. הוכחנו ללקוחות שאנו מחויבים להם, תוך ההתמודדות עם הטראומה מפיצוץ עמוס 6. אני מאמין שהלקוחות יגיעו, בעיקר לאחר השיגור בשנה הבאה, וגם לפניו. לא ויתרנו על פייסבוק כלקוח, ואנחנו עוד בקשר איתם. סביר שהסכם עתידי עם החברה לא יהיה באותו נתח שוק כמו הקודם — אבל אני בונה על שתיים־שלוש עסקות עם כמה גופים שיהיו שווים בגודלם לפייסבוק, ואז גם נהנה מביזור. נגייס הון, ובהמשך גם אג"ח. יש לנו כ–70 מיליון דולר במזומן, אנחנו נלחמים — ועוד יהיו התפתחויות טובות בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker