רמי לוי צפוי לממש את האופציה לרכוש את השליטה בקופיקס ובסופר קופיקס

רמי לוי יממש אופציה לרכוש מקרן גרין לנטרן של ריצ'י האנטר 50% ממניותיה של סופר קופיקס תמורת 50 מיליון שקל כדי לבצע שינויים מהותיים ב-30 סניפי הרשת

יורם גביזון
סופר קופיקס
סופר קופיקסצילום: תומר אפלבאום

חברת רמי לוי צפויה לממש את האופציה שקיבלה מחברת קופיקס להגדיל את אחזקתה בחברה - ולהגיע לשליטה של 50.01% בקופיקס.

רמי לוי וקופיקס צפויות להשלים ב-1 באפריל 2018 את העסקה שבמסגרתה רכשה רמי לוי 20% ממניותיה של קופיקס לפי שווי חברה של 105 מיליון שקל, שישולמו בהקצאה של 0.78% ממניותיה של רמי לוי לקופיקס. כחלק מהעסקה שנחתמה בינואר 2018, קיבלה רמי לוי אופציה לשנתיים להגדיל את אחזקתה בקופיקס ל-50.01% במחיר שישקף את המחיר הממוצע של מניית קופיקס ב-30 ימי המסחר שקדמו להודעה על מימוש האופציה בניכוי הנחה של 15% .

על פי הערכות, מימוש האופציה ייעשה בתוך שבועות ספורים - שכן אם השליטה בקופיקס לא תעבור לידיה של רמי לוי, היא תתקשה לבצע את השינויים התפעוליים המהותיים ברשת המרכולים העירונית סופר קופיקס. סופר קופיקס היא חברה בת בבעלותן השווה של קופיקס וקרן גרין לנטרן - שמנוהלת על ידי ריצ'י האנטר, לשעבר מנכ"ל שופרסל. רמי לוי מתכננת לממש את האופציה שקיבלה מגרין לנטרן בינואר 2018 לרכוש ממנה את אחזקתה בסופר קופיקס תמורת הסכום שגרין לנטרן השקיעה בסופר קופיקס (50 מיליון שקל במניות ובהלוואת בעלים), בתוספת ריבית של 12% לשנה ממועד ההשקעה ועד למימוש האופציה. 

רמי לוי
רמי לוי צילום: אמיל סלמן

סופר קופיקס, שהפעילה 30 סניפים נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, הפסידה 4 מיליון שקל במחזור של 152 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2017 - בהשוואה להפסד של 1.6 מיליון שקל במחזור של 86 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2016. על פי הערכות, רמי לוי מתכננת לנצל את פריסתה של סופר קופיקס במרכזי הערים כדי להעמיק את נוכחותה בהן כתחליף לרכישת מגה - לאחר שנמנעה ממנה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין.

סופר קופיקס עשויה לשנות את המיתוג של החנויות לרמי לוי בשכונה, ולשפר את רווחיות הרכש באמצעות הגדלת המגוון ושימוש בכוח הקנייה של רמי לוי - שמחזורה השנתי הוא 5 מיליארד שקל - כדי לשפר את מחירי הרכישה מספקיה של סופר קופיקס. בתוך כך, צפוי מנכ"ל קופיקס, יקי ודמני, לסיים את תפקידו כשבעה חודשים בלבד לאחר שהחל לכהן כמנכ"ל. ודמני צפוי לעזוב עם פרסום התוצאות הכספיות של החברה ביום שישי הקרוב, נפילת מניית קופיקס, וכניסת רמי לוי כשותף בחברה.

ודמני מונה לתפקידו באוגוסט 2017 על בסיס הניסיון הניהולי העשיר שלו וכישוריו הנדרשים בתחומי הפעילות של קופיקס. ודמני אכן בעל ניסיון עשיר בשוק המזון והקמעונות, בין היתר, כסמנכ"ל הלוגיסטיקה וכסמנכ"ל מכירות בעלית (לפני שהתמזגה עם שטראוס), מנכ"ל נביעות, מנכ"ל חברת אייס ובנה, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה ומנכ"ל אפריקה תעשיות. לפי שעה, הניסיון הניהולי של ודמני לא סייע לקופיקס להציג תוצאות כספיות סבירות, והיא נאלצה להכניס את רמי לוי כשותף התוצאות הכספיות הגרועות. כתוצאה מכך, גברה המתיחות בין המייסד והיו"ר של קופיקס, אבי כץ, לבין ודמני - ובמקביל התגלעו מחלוקות על רקע הבדלים מהותיים בסגנון הניהולי של כל אחד מהם.

יקי ודמני, מנכ"ל קופיקס
יקי ודמני, מנכ"ל קופיקסצילום: עופר וקנין

שכרו של ודמני כנראה לא סייע להרגיע את הרוחות, ולשכך את האכזבה מביצועיה של החברה. חברת הניהול של ודמני קיבלה שכר בעלות חודשית של 85 אלף שקל - שגבוה ב-11% מדמי הניהול שקיבל המנכ"ל הקודם,חיים אהרון. בנוסף, היתה אופציה לחברת הניהול לקבל מענק של 10% מהרווח לפני מס בשנה, ולא יותר מ-850 אלף שקל. ואולם מענק זה לא יינתן משום שקופיקס צפויה לסיים את השנה בהפסד.

מניית קופיקס איבדה 20% מאז מינויו של ודמני לתפקידו, והשלימה ירידה של 44% ב-12 החודשים האחרונים לשווי של 99 מיליון שקל.

כץ, ודמני ולוי סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker