לקראת דו"ח ששינסקי: השיטה - סחוט כפי יכולתך

את הפוליטיקה יש להשאיר למוקשים שעוד מחכים בדרך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. במסיבת העיתונאים שבה הוצגו לפני חודשיים מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי, נשאלו חברי הוועדה אם יחילו את מסקנותיהם על מאגר ים תטיס. זאת, משום שהוא עתיד לכאורה להתכלות בתוך שלוש שנים.

"הוא יתכלה אולי בעוד ארבע-חמש שנים", תיקנו חברי הוועדה את התחזית הפסימית. ואולם, למרות עמדה פומבית זו נכנעה הוועדה לאיום שלפיו עיכוב תמר יביא למחסור בגז כבר ב-2013, וריככה משמעותית את המלצותיה לגבי המאגר.

2. ועדת ששינסקי שמה לעצמה כיעד פרסום מסקנות פה-אחד, אף ששר התשתיות הודיע מראש על התנגדותו להקמתה. כך, נציגי משרדו הפגינו מעת לעת פרצופים כעוסים, אך מסקנות הביניים פורסמו רק לאחר קבלת הסכמתם.

נציגי משרד התשתיות הסכימו שניהם לאשר את מסקנות הביניים של הוועדה, אך התקשו אתמול להצביע בעד אישור מסקנות מרוככות הרבה יותר. בימים האחרונים נעשו שמיניות באוויר כדי לפייס את דעתם ולהציג היום חזית אחידה. ואולם, לא ברור מדוע התאמצו. אם מסקנות ועדת ששינסקי שונו כך שלא יהיו עוד טענות בדבר קשיי מימון בתמר, אז לאיזו תכלית מכוונים הנציגים בבקשתם להגדיל את נפח ההטבות לחברות הגז? האם האמת המקצועית טמונה בהכרח בקונצנזוס פוליטי?

ועדת ששינסקי נוסדה כדי לבחון את המשטר הפיסקלי הראוי בהסתמך על שיקולים מקצועיים בלבד. את הפוליטיקה ראוי שתשאיר למוקשים שעוד מחכים למסקנותיה בדרך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker