בעשורים הקרובים תהיה העברת עושר עצומה לנשים — משקיעות ומושקעות

הפער בהון בין נשים לגברים מצטמצם בהדרגה, ועמו ההשפעה של נשים על תעשיית ההשקעות ■ חברות השקעה שמתמקדות בנשים עשירות צצות בכל מקום וחברות ניהול הון מתחילות לגייס יותר נשים כיועצות ■ רוב הנשים מעדיפות השקעות פיננסיות שהן גם חברתיות וסביבתיות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה מאושרת חוגגת הצלחה
נשים מודעות יותר לסיכונים בשוק ההוןצילום: Getty Images IL

יום האישה הבינלאומי, שצוין בתחילת החודש, הביא עמו שלל דיווחים לגבי אי־שוויון מגדרי בכל תחום, כולל שכר וקידום. אבל פער אחד מצטמצם בהדרגה: הפער בהון. מכיוון שמנהלי כספים רוצים כיום למשוך ולשרת נשים עשירות, ומכיוון שנשים אלה משתמשות בתיקי ההשקעות שלהן כדרך לבטא את הערך שלהן — ההשפעה שלהן תורגש בתעשיית ההשקעות ומחוץ לה.

על פי חברת הייעוץ בוסטון קונסאלטינג גרופ, ב–2010–2015 ההון הפרטי שהוחזק בידי נשים גדל מ–34 טריליון דולר ל–51 טריליון דולר. ההון של נשים צמח גם כנתח מכלל ההון הפרטי, אם כי בקצב פחות מזהיר, מ–28% ל–30%. עד 2020, החברה צופה כי נשים יחזיקו ב–72 טריליון דולר, 32% מכלל ההון הפרטי. מרבית ההון הפרטי שיחליף ידיים בעשורים הבאים יגיע, ככל הנראה, לידי נשים.

סיבה אחת לצמיחה בהון שבו מחזיקות נשים היא שחלק גדל והולך מהן עובדות במשרות בעלות שכר הולם. בארה"ב, שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה עלה מ–34% ב–1950 ל–57% ב–2016. סיבה אחרת היא שנשים יורשות הון מבעליהן, שנוטים להיות מבוגרים יותר ובעלי תוחלת חיים קצרה יותר, או מהוריהן, שנוטים כיום יותר מתמיד להתייחס באופן שווה לבנים ולבנות. כעת, כשדור הבייבי בום מגיע לגיל פרישה, מעבר הכסף יואץ.

לכל אלה יהיו השלכות גדולות מבחינת מנהלי הנכסים. למשל, בניהול סיכונים. מחקרים מראים כי הגישה של גברים לסיכון מתאפיינת בדרך כלל בלהיטות לפעולה. נשים נוטות לקנות ולהחזיק, דבר שמוביל את היועצים להסיק כי גברים מפחדים פחות מנטילת סיכונים. גברים גם נוטים יותר לומר שהם מבינים מושגים פיננסיים, דבר שמרמז על כך שהם משכילים יותר בתחום.

ואולם, יהיה זה מדויק יותר לומר שנשים מודעות יותר לסיכונים ופחות משלות את עצמן לגבי ההבנה הפיננסית שלהן. מחקר מ–2001 שערכו בראד ברבר וטרנס אודין, אקדמאים מתחום המימון ההתנהגותי (Behavioral Finance), הראה כי הביצועים של נשים בשוק ההון היו טובים יותר מאלה של הגברים בשיעור שנתי של 1%. הסיבה העיקרית, לטענתם, היתה שגברים נוטים להיות בטוחים בעצמם הרבה יותר מנשים, וכתוצאה מכך לסחור באופן פחות רווחי.

אליס וולטון, וולמארט. מהנשים העשירות בעולם
אליס וולטון, וולמארט. מהנשים העשירות בעולםצילום: DERO SANFORD / NYT

הבדל אחר הוא שגברים נוטים יותר לומר שיעד ההשקעות החשוב ביותר שלהם הוא לרשום ביצועים טובים יותר מהשוק. נשים נוטות להזכיר יעדים פיננסיים ספציפיים, כמו רכישת בית או פרישה בגיל 60. נשים אמידות נוטות יותר לבקש ייעוץ פיננסי, אך יותר גברים מנשים מנהלים בעצמם את ההשקעות שלהם, על פי חברת המחקר סרולי. ואולם נדמה כי נשים מרוצות פחות מהעצות שהן מקבלות. סקר מ–2016 שנערך על ידי חברת הייעוץ אקונסולט סולושנס, מצא כי 62% מהנשים בעלות נכסים משמעותיים שמנוהלים על ידי חברת ניהול השקעות, ישקלו להיפטר ממנהל ההשקעות שלהן, לעומת 44% מהגברים. נשים בנות דור המילניום שיורשות הון נוטות לפטר את היועצים שהגיעו עם הירושה.

להגיב למגמת הצמיחה בהון נשי

חברות השקעה שמתמקדות בנשים עשירות כמו אלווסט (Ellevest) — שהמוטו שלה הוא "להשקיע כמו אישה" — צצות כיום בכל מקום. חברות ניהול הון אחרות מתחילות לגייס נשים כיועצות ומקימות צוותים שמוקדשים לטיפול בנשים. כמה מהן נקטו צעדים יוצאי דופן כמו נתינת קדימות לנשים באסטרטגיית השיווק שלהן.

"זה הכרחי שנזהה את המגמה של צמיחה בהון נשי ונגיב בהתאם", אומרת נטשה פופ מגולדמן סאקס. התגובה אינה מתחילה ומסתיימת בתקשורת טובה יותר עם נשים. היא כוללת את ההבנה שנשים, בעיקר צעירות, צפויות לחפש יועצים שיכולים לעזור להן להשקיע בדרך שתואמת את ערכיהן.

במחקר עדכני של מורגן סטנלי נמצא כי 84% מהנשים אמרו כי הן מעוניינות בהשקעה בת קיימא. כלומר, שהן רוצות השקעות פיננסיות, אך גם חברתיות וסביבתיות. 67% מהגברים אמרו דבר דומה. מתיו פטסקי מחברת השקעות בנות קיימא בשם טריליון אסט מנג'מנט, מעריך כי שני שלישים מהלקוחות הישירים של החברה שמשקיעים עבור עצמם הם נשים. מבין הזוגות שנחשבים לקוחות משותפים, השקעה בת קיימא היתה בדרך כלל רעיון של האישה. ג'וליה בלנדינה ז'קיר, יועצת השקעות בעלות השפעה חברתית או סביבתית מציריך, אומרת כי נשים שיורשות הון הן בדרך כלל פחות בטוחות מגברים לגבי הדרך להשקיע אותו, אבל כשמדובר בהשקעה עם השפעה חברתית, "הן לעתים קרובות יותר מוכנות לקחת סיכון ולפרוץ דרך".

השקעה באמצעות עדשה מגדרית

הטרנד החדש בתחום ההשקעות בעלות המצפון הוא להשתמש בעדשה מגדרית כדי לקבל החלטות. כפי שמשקיעים מודעים סביבתית מבקשים לדעת מהי טביעת הרגל הפחמנית של הפורטפוליו, או רוצים להשקיע במיזמים של אנרגיה ירוקה, כך גם קבוצה קטנה, אך מתרחבת, של משקיעים רוצים לדעת מהם היתרונות או הנזק שהכסף שלהם יגרום לנשים.

נכון לסוף יוני 2017, על פי חברות ייעוץ השקעות וריס וולת' פרטנרס וקטליסט אט לארג', 910 מיליון דולר הושקעו בעזרת שימוש בעדשה מגדרית ב–22 מוצרים פיננסיים ציבוריים נסחרים, לעומת 100 מיליון דולר ושמונה מוצרים כאלה ב–2014. קשה לעקוב אחרי השווקים הפרטיים, אך על פי פרוג'קט סייג', שבוחן קרנות השקעה פרטיות, קרנות הון סיכון וקרנות אג"ח, 1.3 מיליארד דולר גויסו עד אמצע 2017 בעבור השקעות באמצעות עדשה מגדרית.

בדומה להשקעה ירוקה, גם להשקעה באמצעות עדשה מגדרית יש רמות שונות. גרסות מתונות יותר כוללות קרנות וקרנות סל מהמיינסטרים, כמו SHE-ETF של סטייט סטריט, שמסננת חברות ציבוריות עם מספר נמוך של נשים בהנהלה. גרסות חזקות יותר כוללות קרנות שמשקיעות במיזמים שמיטיבים עם נשים עניות במדינות מתפתחות. קרנות אלה מבהירות כי הן מציעות סיכון פיננסי גבוה או תשואות נמוכות יותר, שהמשקיעים עשויים להסכים עמם כתמורה לדברים הטובים שהם עושים.

בכל אסטרטגיית השקעה שמובלת על ידי נושא יחיד יש סיכון של חשיפת יתר לתעשיות או לחברות מסוימות. ליסה וילמס מאלפאמונדי, מנהלת קרן בעלת השפעה ערכית, מספרת כי היא אומרת ללקוחות שמבקשים "קרן מגדרית", ש"מגדר" היא רק צורה של הסתכלות או של חשיבה אסטרטגית עבור השקעה. כלומר, לא צריך להתייחס ל"מגדר" כקטגוריית נכסים בפני עצמה.

אך אין כל ראיה שהשימוש באסטרטגיית השקעה באמצעות עדשה מגדרית מתונה משמעותו ויתור על התשואות. "זה שילוב של מגדר בתוך הניתוח של ההשקעה", אומרת ג'קי ונדרבורג מבנק אוף אמריקה, מחברת שותפה של הספר "Gender Lens Investing". שילוב זה עשוי אף להוביל לביצועים פיננסיים טובים יותר.

השקעה מגדרית תצמצם את הסיכון?

כמה מחקרים הראו כי חברות עם נשים בתפקידים בכירים נתנו ביצועים טובים יותר מאלה שאין בהן נשים במשרות בכירות. אם גיוון בצוות ההשקעות עשוי לסייע לניהול טוב יותר בחברה כולה, השקעה באמצעות עדשה מגדרית עשויה להיות דרך יעילה לצמצם את הסיכון. "אם עסק מוכן להתמודד עם סוגיות ניהול שקשורות למגדר", אומרת אמי קלארק מטרייב אימפקט קפיטל, הסיכויים הם שהוא מתמודד היטב גם עם סיכונים והזדמנויות אחרות".

מאז תחילת שנות ה–2000, רובקוסאם, חברה המתמחה בהשקעות בנות קיימא שמעריכה אלפי חברות ציבוריות על פי קריטריונים של סביבה וחברה, כללה אמצעים לשוויון מגדרי, כמו שכר שווה וניהול כישרונות. לאחר שהבינה שבעשור שעד 2014 חברות שרשמו ביצועים טובים על פי המדדים האלה הניבו גם תשואות טובות יותר מחברות שרשמו ביצועים גרועים, השיקה רובקוסאם קרן לשוויון מגדרי ב–2015. מאז, הקרן רשמה ביצועים טובים מהמדד הגלובלי של החברות הגדולות.

נתח החברות שדיווחו לרובקוסאם על מגוון מגדרי בהנהלה הבכירה עלה מ–35% ב–2012 ל–54% ב–2016. מספר החברות שדיווחו על פער מגדרי בשכר עלה מ–21% ל–31% בהתאמה. אבל השקעה באמצעות עדשה מגדרית היא עדיין מוגבלת בשל מחסור בנתונים.

ברברה קרומסיק מערבסק, חברת ניהול נכסים שמשתמשת בנתונים בנושאים חברתיים וסביבתיים ובנושאי משילות, אומרת: "אנחנו צריכים להפסיק לספור נשים ולהתחיל לקחת בחשבון תרבות".

קרומסיק מפצירה בחברות לספק יותר נתונים לגבי מגדר, כמו שיעורי השחיקה ופערים בשכר. בעזרת האלגוריתם של החברה, שמכונה S-Ray, ידעה ערבסק להיפטר מפולקסווגן, משום שיצרנית המכוניות קיבלה ציון נמוך במדד המשילות התאגידית. וזאת הרבה לפני שהחברה הגרמנית נפגעה מהחשיפה שהיא זייפה נתוני פליטה. החברה מקווה שבעתיד הנתונים על בעיות כמו הטרדות מיניות עשויים לסייע לה לזהות חברות עם תרבות ניהול "רעילה" לפני שהפרשיות ייחשפו ויפגעו במחיר המניה.

גברים צעירים נוטים יותר להשקיע על פי הערכים שלהם לעומת אבותיהם; 81% מבני דור המילניום שהשתתפו בסקר של מורגן סטנלי הביעו עניין בהשקה בת קיימא. אף שפחות גברים אמריקאים לעומת נשים אמריקאיות אומרים שהם רוצים להשקיע בחברות עם מנהיגות מגוונת, הנתח שלהם עדיין מרשים, 42%. אם השקעה באמצעות עדשה מגדרית באמת עומדת לפרוץ, עליה למשוך את אלה ששולטים בחלק הארי של ההון — והם עדיין הגברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker