הנאום שלא שמענו השבוע מיצחק תשובה

"אני רוצה לחזור להיות הטייקון הכי נחמד"

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

בטח אתם לא זוכרים אבל פעם, כשעוד הייתי רק קבלן מנתניה, החלטתי להחליף את השם למשהו קצת יותר "אשכנזי". 'תשובה' לא התאים אז לאיש עסקים שצריך להתחבב בבנקים, בבורסה ובמסדרונות השלטון. ל'יצחק שרון' היה ניחוח של אלוף בצה"ל או מינימום מנכ"ל בהיי-טק, חשבתי, שזה יכול לעזור לי להיות מיליונר. שלא לומר מיליארדר. ובדולרים.

אם לא יועיל בטח לא יזיק, אמרתי לחיה אשתי. אבל די מהר הרגשתי שהשם עוזר. זנחתי את שרון. העיתונאים אומרים שאני מזליקו. הם צודקים, אני מודה. מודה לאלוהים. ולחיה. פעם בא אלי בכיר בענף הנפט לשכנע אותי להשקיע. הוא ישב שעות, פרס מפות, הראה חישובים, כתב נוסחאות, ודיבר ודיבר. בסוף נמאס לי. קיפלתי את המפות ואמרתי לו: 'תקשיב טוב, נפט וגז מוצאים רק בעזרת השם'.

והשם עזר. במשבר של 2008 הייתי כמעט מתחת לאדמה. זה לא צחוק, חובות המיליארדים איימו להטביע אותי. הזעתי כהוגן. למשפחה ולחברים כבר אמרתי שלא בטוח שנשרוד את השנה. עד כדי כך המצב היה נורא. בתחילת 2009 המזל הגיע. מצאנו גז בתמר. אחר כך בדלית ובסוף בלוייתן. המניות זינקו פי עשר ל-10 מיליארד שקל.

הבעיה ששלי יחימוביץ מגזימה. יחד עם כל הפוליטיקאים האלו. הם אומרים שהגז שווה מאות מיליארדים. אם ככה אז למה בבורסה השווי של המניות הוא הרבה יותר קטן?. אולי רני רהב צדק 'רעה-רעה-רעה'. זה היה בתקופה ששרי אריסון היתה הבחורה הכי שנואה בעיר. זה קצת מצחיק כי אבא שלה, תד שקנה את בנק הפועלים, היה זה שהפך אותי לכזה גדול. אני הייתי אז אהוב העיתונאים. הם אכלו את הסיפורים שלי על המעברה והעבודה בגיל 12, והשעון שאין לי עד היום מכיוון שבבר מצווה להורים לא היה כסף. מהסיפור על תעלת הימים והשלום האזורי אפילו שמעון פרס התלהב.

שעיה סגל היה איתי, היום הוא יותר עם שרה נתניהו. ראיתם איך הוא טיפל בשר האוצר השבוע? שרה פחדה ששטייניץ יפיל את ביבי אז בעיתונים כתבו שיש קרע בין ביבי ליובל. שטייניץ לקח ללב. רק שיהיה לי בריא, עוד יסבול בגלל התמיכה שלו בששינסקי.

פעם היה כאן יותר קל, אבל היום עם כל הפופוליזם הזה והתקשורת, זה לא אותו דבר. שלי עושה הכי הרבה צרות כי היא מקבלת כותרות. זה מעצבן כי בחצי השנה האחרונה הקדשתי לפוליטיקאים ולעיתונאים הרבה ארוחות צהריים. חיה אומרת שהעליתי במשקל. את כל היחצ"נים והלוביסטים של המדינה גייסתי. אפילו סגרתי עם חברת קונגרס אמריקאית מלאס וגאס, יהודיה כמובן, שתעזור ללחוץ על אובמה. הפסדתי הרבה כסף בנדל"ן בווגאס, חשבתי שאולי נוציא מזה משהו.

כלום לא עזר. נתתי ליורם טורבוביץ' שעבד אצל אהוד אולמרט כמה מיליונים שיסדר את העניינים. חשבתי שנצליח לבטל את ששינסקי. אחר כך קיווינו שתמר תוחרג מההמלצות. ואז באה המכה של מסקנות הביניים. אמנם הצלחנו קצת לרכך אותן, אבל חשבנו שביבי יעזור, ואפילו הפעלנו את עיני, אבל כלום. פתאום סטנלי פישר היקר, שאני אוהב אותו, הודיע שהוא תומך בששינסקי והרס הכל. הוא סינדל את ביבי. עשר שנים אנחנו מצליחים להתחמק מזה ועכשיו נפלנו.

מה שכן, השם שוב עזר עם כל הבלגן במצרים. עכשיו כולם יבינו מה זה גז כחול לבן. אולי נצליח לסחוט עוד קצת הטבות מהכנסת. כנראה שעוד לא הכל אבוד. וגם מי יודע מה יגיד בג"ץ. לפחות אפשר לחייך קצת בשבועיים האחרונים. יוסי מימן חטף. תמיד שואלים אותי מה אני חושב על מימן. פומבית אני שומר על הכבוד שלו, אבל זה מתסכל, כי מה פתאום שאיזה מאכער, שלא מבין בחיפושים מביא לפה גז ערבי גוזל תהילה ומוריד מחירים. בסך הכל היה לו את החוסיין סאלם הזה שמחובר למובארק (וילה לידו בשארם). בסוף הוא ברח לז'נבה כמו כל המיליארדרים המצרים. מי שהביא לכאן את בשורת הגז זה אני.

בזמן האחרון ערוץ 10 מתחיל לתפוס גובה. אבל אנחנו מחזירים מלחמה. גל, הבת שלי, קנתה קצת מניות בערוץ 2. שיהיה.

גבי לסט שהיה ניצב במשטרה עובד אצלי כבר הרבה שנים וגם המפכ"ל לשעבר משה קראדי. אולי זה לא מספיק. צריך לבדוק מה אפשר להציע לאשכנזי. בחור טוב הרמטכ"ל וגם מבין בעסקים. אם לא, נדבר עם גלנט. דווקא אנחנו בקטע של נדל"ן.

בזמן האחרון אני אומר לחיה שיכול להיות שקצת הגזמנו במלחמה מול ששינסקי. היינו אגרסיביים מדי. אבל אתם בטח מבינים שחלק מזה היתה הצגה. אני כבר רוצה לחזור לפוזיציה של הטייקון הכי נחמד. אני אבוא לברך את העיתונאים לחג, אפילו להציע להם עבודה פה ושם. גם פוליטיקאים אוהבים שמחמיאים להם. בנתיים אני שמח שאפשר לחזור לסוויטה שלנו בפלאזה בניו יורק. שם יותר רגוע וגם שלי רחוקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker