תחזיות 2011: כך תעשה לך תחזית בשלושה צעדים קלים

גם תחזיות וגם המציאות אוהבות לחזור לממוצע

איתן אבריאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על תחזיות כבר נאמר הכל. האמרה המפורסמת ביותר מיוחסת דווקא לשחק הבייסבול האמריקאי יוגי ברה, שקבע כי "קשה לספק תחזיות, בעיקר בכל הנוגע לעתיד". תחזיות בתחום הכלכלי, ותחזיות בדבר גורל השווקים הפיננסים בפרט, הן עניין עוד יותר קשה. למעשה, כבר הוכח בצורה משכנעת שתחזיות לטווח קצר - גם לטווח של שנה - המונפקות בידי כלכלנים, בנקים ובתי השקעות אינן יותר מדויקות מהטלת מטבע.

אם ניקח את השנים האחרונות כדוגמה, יתברר שהטלת מטבע היתה מספקת למעשה תוצאה טובה יותר. אף אחד לא חזה את המפולת בשווקים של 2008; איש לא שיער שההתאוששות ב-2009 תהיה כה מהירה; מי האמין שבדצמבר 2010 תרשום הבורסה הישראלית שיא של כל הזמנים, ושהבורסה של ארה"ב תחזור לרמות מלפני המשבר למרות אבטלה של כמעט 10% והמשך הקריסה בשוק הדיור?

אבל בלי תחזיות אי אפשר. החלטות צריך לקבל, ובעולם ההשקעות צריך להשקיע כסף. גם העדר החלטה הוא למעשה החלטה. אף מנהל שפוי לא יכול לקבל החלטות על פי הטלת מטבע, לכן כולם מייצרים לעצמם תחזיות שינחו אותם ואת ההחלטות שלהם בשנה הקרובה.

תחזיות הופכות לעסק קצת פחות קשה, אם רק עוקבים אחרי מתכון פשוט בן שלושה שלבים. בשלב הראשון לוקחים את המצב הנוכחי ואת המגמות שנרשמו בחודשים האחרונים, ומניחים שמה שהיה הוא שיהיה גם בחודשים הבאים. זה בדרך כלל עובד: הרי אין סיבה מיוחדת לחשוב שמגמה כלשהי תתהפך דווקא ב-1 בינואר. כך עובד גם המוח האנושי: הוא מבסס את התגובות שלו על ניסיון העבר. כמו שהמוח יודע שצריך להיזהר מאריה, כך הוא חושב שאם הריבית תהיה נמוכה - המניות ימשיכו לעלות.

בשלב השני מוסיפים לתבשיל את נתוני העבר הרחוק יותר: עשר עד 20 שנה. הניסיון ארוך הטווח מראה שהתחזית הטובה ביותר היא זו שקרובה לממוצע הרב שנתי, לכן כדאי מאוד לחזות ל-2011 עלייה בשוק המניות בשיעור של 10% עד 15%. אם תלכו אחורה, תגלו שזה מה שאמרו רוב המומחים בתחילתה של כל אחת מ-20 השנים האחרונות. זו התחזית ההגיונית ביותר עבור חזאי, פשוט כי כל תחזית אחרת מגדילה את הסיכוי שלו להציג הימור שגוי שיביך אותו מול עמיתיו ומול מעסיקיו.

בשלב השלישי והאחרון מכניס כל חזאי את הערך המוסף האישי שלו. החודשים האחרונים סיפקו נתונים כלכליים טובים, אבל אם לוקחים וממשיכים את המגמה הנוכחית ייתכן שמגיעים למציאות ורודה מדי. חזאי רציונלי ימתן את ההימור שלו, ויכריז על "מחצית ראשונה חיובית" יחד עם "התייצבות במחצית השנייה". כלכלן או אנליסט אחר עשוי לבחור לתת משקל שונה לאחד ממאות המשתנים הפוליטיים והכלכליים המשפיעים על המשק, ולהגיע לתוצאות מעט אחרות. אחרי המפולת המפתיעה של 2008, שממנה העולם המערבי טרם התאושש, הנטייה של חזאים רבים היא להוסיף לתבשיל התחזית מידה הגונה של שמרנות וזהירות.

ועוד דבר קטן: כלכלן או אנליסט שנהנה מרצף הצלחות יהיה בדרך כלל זהיר, שמרני וקרוב לקונצנזוס. הוא לא ירצה לסכן מוניטין שנצבר במשך שנים על ידי הימור פרוע שייכשל. חזאי שאינו מוכר, ינסה את מזלו עם הימור יוצא דופן. תחזית מוצלחת תשים אותו על המפה, ואילו כישלון לא ממש יפגע בו - הוא במילא בלתי מוכר.

נסו את התרגיל בעצמכם, ותראו מה יצא לכם. בינתיים, הנה הממוצע של התחזיות ל-2011: כלכלות המערב (וישראל) ישתפרו והצמיחה תמשיך בקצב של הרבעון הרביעי. הריבית תעלה, אך במתינות. איגרות החוב יירדו, אך לא בחדות. שוקי המניות ושוקי הסחורות יעלו, למרות שהמחירים בהם כבר אינם נמוכים. הזהב יעמוד במקום. האינפלציה תעלה במקצת בגלל עליית מחירי הסחורות וההתאוששות הכלכלית. האבטלה במדינות המערב תמשיך להיות גורם מדאיג. ושוק המטבעות? על זה אפילו המומחים לא ששים להתנבא, אבל רובם מסכימים להצהיר שהדולר, למרות הדפסת הכסף של הבנק המרכזי האמריקאי, לא יתרסק. עד כמה התחזית שלכם שונה? איזו תחזית שנבחר ומה שלא תהיה המציאות, דבר אחד אפשר להבטיח: אם יהיה טוב - אז לרבים יהיה רע, ולהפך. מדוע? פשוט מאוד: אם התחזיות הוורודות יתגשמו, הריבית תעלה מהר יותר והחוסכים יספגו הפסדי הון על ההשקעות שלהם, וגם ישלמו סכומים גבוהים על המשכנתאות בריבית משתנה שנטלו. ואילו אם התחזיות הקודרות הן אלה שיתבררו כמדויקות, אזי הריבית תישאר נמוכה - ושוקי הנדל"ן והאג"ח ימשיכו לחגוג. כך זה בכלכלה: גם התחזיות וגם המציאות מתנדנדות מעלה ומטה, אבל הן תמיד אוהבות לחזור לממוצע.

מתוך גיליון ינואר של מגזין TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker