האם כשמחיר הנפט עולה שווה להשקיע דווקא בגז טבעי?

הנפט, הזהב והכסף - שאלות ותשובות

ירון שקדי
ירון שקדי

שאלות ותשובות אודות הנפט:

1. באיזה שלב יתחיל מחיר הנפט, שזינק בשבוע שעבר ב-10%, להשפיע באמת על הכלכלה העולמית לרעה, ומתי יהיה כדאי לעבור לאנרגיה חלופית?

אין מחיר מוגדר שכזה. ב-2008 כבר הגיע מחיר חבית נפט אחת ל-145 דולר וזה אמנם השפיע על הצריכה העולמית. סקטורים רגישים כמו תעופה, רכב והובלה נפגעו. סביר להניח שהכלכלה העולמית תדע לחיות שוב עם מחיר של 145 דולר, אבל מעל 150 דולר זו ככל הנראה תהיה אופרה אחרת. עד אז, קיימת סבירות גבוהה שמחיר חבית נפט יחזור לרמות של 2008.

החץ הכחול מציין את השיא ההיסטורי של חבית נפט - 145 דולר (יוני 2008). בנוגע לתחבורה - אין עדיין תחליף אמיתי לנפט, בטח לא במחיר של 100 דולר לחבית. עלויות הפיתוח של סוללות חזקות יותר למכוניות חשמליות הן עצומות, ולכן אין עדיין הצדקה כלכלית (דגש על כלכלית ולא סביבתית) לעבור לפיתוח סביב השעון של תחליפים. חברות המתמחות באנרגיה חלופית וסולארית חוו חוויה לא נעימה במהלך 2008 ו-2009 שהגיעה מ-2 כיוונים נפרדים. האחת הגיעה מיצרניות הנפט הגדולות, אשר במחיר של 145 דולר העלו את תפוקת הנפט על מנת ליהנות מהמחיר היקר ולכאורה לא היה צורך באנרגיה חלופית, והחוויה הלא נעימה הנוספת הגיעה בדמות המשבר שדירדר את מחירי הנפט בעשרות אחוזים כך שחברות האנרגיה הירוקה חוו הפסדים רבים בגין עצירת פרויקטים רבים.

2. האם נכון להניח שלאור הזינוק במחיר הנפט כדאי דווקא להשקיע בחוזה הגז הטבעי?

ממש לא. בעוד מחיר חבית נפט זינק בעשור האחרון ביותר מפי ארבעה, הרי שמחיר חוזה הגז הטבעי עלה רק פי שניים, ואילו מאז המשבר האחרון כלל לא הדביק את העלייה במחיר הנפט. ככל הנראה נובע הדבר מהעובדה כי באחרונה, כולל בישראל כמובן, נתגלו מרבצי גז ענקיים אשר לכאורה מורידים את החשש ממחסור של גז טבעי, מה שלא ניתן לומר על הנפט שבוודאות הולך ואוזל. הגרף מטה - של חוזה הגז הטבעי, מראה שלמרות הזינוקים במחירי הנפט הרי שאלטרנטיבת הגז הטבעי לא היתה מוצלחת לאורך השנים האחרונות.

3. האם מחירי הנפט הגבוהים פוגעים בסין כשם שהם פוגעים בארה"ב?

כן. וסביר להניח שאף יותר - בעוד ארה"ב רק כעת מתחילה לחוות אינפלציה בעקבות הדפסת הכסף המאסיבית, הרי שסין סובלת מאינפלציה מתמשכת, והממשל מנסה לקרר אותה על ידי העלאת הריבית, הגדלת הרזרבות הבנקאיות והקשיית תנאי קבלת הלוואה בעקבות מחירי הנדל"ן הגואים, כך שהזינוקים במחיר הנפט ושאר הסחורות, לרבות מזון, משפיעים בצורה חזקה ביותר על מדדי המחירים בסין ועלולים בסופו של דבר לגרור את הממשל למעשים קיצוניים הרבה יותר על מנת לקרר את האינפלציה.

שאלות ותשובות בנושא המתכות היקרות:

1. האם מחירי המתכות היקרות נסחרים כעת בשיא?

הזהב כן, הכסף לא. מחיר חוזה הכסף נסחר כבר ברמות של 50 דולר לאונקיה אי שם ב-1979. אמנם מיד לאחר מכן מחירו התרסק, אבל הוא המשיך להסחר סביב רמות של 25 דולר זמן מה. הנחת העבודה עד לפני מספר שנים היתה שמחיר המתכות היקרות מהוות הגנה מפני אינפלציה, אבל עובדה היא שבחישוב האינפלציה מראשית שנות ה-70, מחירי הכסף והזהב היו צריכים להיות גבוהים הרבה יותר - הזהב אמור להסחר סביב רמות של 3000 דולר לאונקיה והכסף ברמות של 175 דולר לאונקיה.

2. היום אין אינפלציה כפי שהיתה בשנות ה-70 ו-80, אז מדוע המתכות הללו מזנקות?

כי ציבור המשקיעים, ובראשם קרנות גידור גדולות, לא מאמין יותר בשטרות כסף לאור החוב הריבוני העצום. הגרף מטה מתאר את החוב הריבוני של ארה"ב בין השנים 1900 ל-2015 (כולל תחזית קדימה כמובן).

ניתן לראות כי החוב הריבוני תפח החל מראשית שנות ה-70 ובאופן קיצוני הוא מתרחב בשנתיים האחרונות עם צפי להגיע ל-24 טריליון דולר ב-2015 וכל זה לצד יחס חוב לתוצר של 100%. זוהי הנקודה המכרעת למעשה - ערך הכסף (שטרות ואשראי) ככוח קנייה הולך ויורד ולכן משקיעים מחפשים נכסים שבבוא היום יהיה להם כוח קנייה.

3. מה אמור לקרות, אם בכלל, באותו יום הדין על פי הפרשנים?

לפני מספר שבועות התפרסם מאמר ב-CNN בו הביעו מספר בכירים בקרן המטבע הבינלאומית את חששם מפני ערכם של המטבעות המובילים בעולם אשר מהווים את הבסיס ל-SDRS (special drawing rights) שמגדירה את החלופות בין המטבעות השונים בעולם. אותם בכירים הביעו חשש כי אם יימשכו הדפסות הכסף בעולם ואם מחיר הזהב ימשיך לעלות כאלטרנטיבה, הרי שלא תהיה ברירה אלא להלאים את שוק המתכות היקרות העולמי על מנת לווסת את התנודתיות במטבעות.

כאן נכנס לתמונה הסיפור הידוע של ג'יי.פי מורגן וחוזה הכסף - הערכות מדברות על כך ש-JP מהווה את הזרוע הביצועית של הפדרל ריזרב וה-IMF במטרה לשמור על ערך הדולר, וזאת דרך מכירת חוזי כסף. אולם קרנות גידור גדולות, כמו גם ציבור המשקיעים המתוחכמים, רוכשים מתכות יקרות מתוך חשש אמיתי ליציבות המטבעות.

קונספירציה עכשווית מדברת על כך שאלפי מטילי זהב וכסף עושים דרכם לקנדה לאור ההתרחשויות האחרונות במזה"ת כמוצא פיזי לנפט ולדולר.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker