פרופ' דוד פסיג: "הפליטים מסודן זה כלום לעומת מה שעומד להתרחש בגבול מצרים"

"צריך להפנות נתח גדול מהתמ"ג לטובת מערכת הביטחון", אמר הפרופסור מאוניברסיטת בר-אילן ■ ואיך ישפיעו האירועים במצרים על הכלכלה הישראלית? פסיג סבור כי הבורסה הגיבה למהומות במצרים בירידות "כי אנשים בפאניקה, הם לא חושבים אלא מתנהגים מהבטן"

שלומית קימרון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השבוע נפתח המסחר בתל אביב בירידות על רקע ההתרחשויות במצרים. הניסיון להפיכת השלטון במדינה הערבית הגדולה, שמגיע לאחר המהומות בתוניסיה, וכמו כן החשש ממהומות ונסיונות הפיכה במדינות נוספות - כל אלה מביאים לתחושת אי ודאות. לפי פרופסור דוד פסיג, חוקר עתידים מאוניברסיטת בר אילן, המצב לא בהכרח גרוע כפי שאנו נוטים לחשוב.

מי שחשב שהאזור מאוזן וישאר כך לעד - שוב המציאות טופחת על פניו. האזור הוא דינמי מאוד, ועדיין לא הגיע לאיזון. מי שחשב שאפשר יהיה לא להשקיע בביטחון וליהנות מהמשאבים, טועה. אנו צריכים להפנות נתח גדול מהתמ"ג שלנו למערכת הביטחון.

הבורסה הגיבה בצורה חריפה יחסית למהומות במצרים

"כן, כי כולם בפאניקה. אנשים מתנהגים מהבטן, לא חושבים".

video platform video management video solutions video player

האם זה מצביע על מה שעתיד לבוא?

"לא, זה רעש במערכת. התגובה בבורסה מעידה על כך שאנשים פשוט לא יודעים מה מתרחש. אחר כך, כשמתחילים להבין ולחשב, מבינים שכוחות השוק פה די חיוביים. זה אומנם דבר חשוב שמתרחש בהיסטוריה של האזור אבל זה "רק" עוד דבר חשוב שמתרחש בהיסטוריה של האזור. מבחינה כלכלית בטווח הקצר אין לזה משמעות מבחינתנו. בטווח הארוך מערכת הביטחון צריכה לקחת בחשבון שדברים כאלה יתרחשו".

"הבעיה הגדולה ביותר היא שכשמדינה קורסת יש נטייה לאוכלוסיה שלה לגלוש למדינות היותר טובות, ואנחנו המדינה היותר טובה באזור. הגלישה של הסודנים זה כלום לעומת מה שעלול להתרחש גם מכיוון סיני, וגם בגבולות אחרים. אף אחד לא יוכל לעצור את זה. אף ממשל דמוקרטי לא יכול לעמוד בגבולות ולהתחיל לירות באנשים. ברגע שממשל קורס, אנשים מחפשים לאן ללכת, לבעלי האמצעים יש מטוסים ודרכונים, אבל מי שאין לו אמצעים צריך ללכת ברגל, לחצות גבולות. ולאן הוא ילך? לישראל. אם הגיעו לכאן מסודן, אז גם ממצרים יגיעו".

לפני כחצי שנה נשאלת אם היית צריך לבחור בורסה אחת בעולם להשקיע בה, באיזו בורסה היית בוחר - וענית שבישראל. אתה עדיין מאמין בזה, למרות ההתרחשויות?

"בוודאי. הכוחות שמניעים את ישראל אינם מהאזור הספציפי שלנו. אנו כמעט מנותקים מבחינה כלכלית מהאזור. אנו יותר גלובלים. אנו נמצאים מתחת לרדאר של מגמות על שמשפיעות לשלילה על מדינת ישראל. גם אם יהיו משברים גדולים מאוד בעשור הקרוב אנו נעבור אותם טוב, אלא אם כן יקרה משהו מטורף שבאמת שאיש לא יכול לחזות".

בעבר אמרת שטורקיה מהווה גורם חשוב באזור ושארה"ב בונה אותה כך שהיא תשמש כיד ימינה וכגורם מאזן במזה"ת. האם על רקע ההתקרבות של איראן והתערערות היחסים שלה עם ישראל, זה עדיין רלוונטי?

"בהחלט, ודווקא בגלל שטורקיה מתקרבת לאיראן - כי היא הופכת להיות אהודה בפני הקהל המוסלמי, וכך השפעה שלה עליהם יותר גדולה, במיוחד על איראן. אנשים לא יודעים את זה, אבל מי שיכול לטפל באיראן זה בעיקר טורקיה, לא נאטו ולא ארה"ב. לי ברור שטורקיה הופכת להיות מאוד חשובה באזור, במיוחד כאשר משטרים במצרים, סוריה ולבנון ייכנסו למשברים עמוקים יותר.

אז האיום של הטורקים לנתק את היחסים עם ישראל הוא רק למראית עין? אין לנו מה לדאוג מהבחינה הזאת?

"לא, מהכיוון הזה אין לנו מה לדאוג. להיפך, זה יפעל טובתנו בטווח הרחוק. טורקיה תמיד היתה מעצמת על, הבעיה היא שכדי לחזור למעמד שלה היא צריכה להתאהד על ההמון המוסלמי והדרך לעשות זאת היא לדרוך על ישראל. אבל מתחת לפני השטח הדברים נראים אחרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker