האוצר: מדד 2010 ומדד ינואר מוכיחים כי עליות המחירים מתונות

מרבית האנליסטים מעריכים כי פישר יותיר את הריבית במשק במארס ללא שינוי, ברמה של 2.25%

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
מוטי בסוק

בכירים באוצר אמרו הערב (ג') כי העליות במדד המחירים לצרכן ב-2.7% ב-2010 ובמדד ינואר ב-0.2% מוכיחות כי הטענות הפופוליסטיות שהעלו בשבוע שעבר גורמים שונים בציבור על עליות מחירים גבוהות במשק, הפוגעות במעמד הביניים ובשכבות החלשות, חסרות בסיס. לדבריהם, עליות המחירים בישראל הן בתחום היעד שקבעה הממשלה עוד לפני יותר מעשר שנים - אינפלציה שנתית של 1%-3%.

, מעט יותר מהערכות המוקדמות, שצפו עלייה של 0.1%-0%. מרבית האנליסטים מעריכים כי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, יותיר את הריבית במשק במארס ללא שינוי, ברמה של 2.25%.

מדד ינואר הוא המדד הראשון שחושב לפי 10 מדדי משנה וביחס לתקופת בסיס חדשה (ממוצע 2010 = 100.0 נקודות). מנתונים שפירסמה הערב (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) עולה כי בינואר 2011 נרשמו עליות גבוהות במחירי הפירות הטריים (4.3%), התחבורה (2.1%) והריהוט והציוד לבית (1.5%). עליות אלה קוזזו על ידי ירידות גבוהות במחירי ההלבשה וההנעלה (6.4%, בשל מכירות סוף העונה) והירקות הטריים (5.2%).

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו המתמחה בניהול סיכונים והשקעות, אמר: "העלייה במדד מחזקת את הערכתנו כי בנק ישראל חייב יהיה להמשיך במדיניות המוניטרית המצמצמת שלו ולהעלות את הריבית ב-0.25% לפחות בטווח הקצר. בינואר תרמה התחזקותו של הדולר לעליית מחיר חומרי הגלם, שמחירם נקוב בדולרים. האינפלציה נמצאת כעת בתוואי פריצת ה-3%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker