בנק ישראל מעריך: המשק צמח ברבעון הרביעי של 2010 ב-3.9% לפחות

המשך הגידול בתוצר נובע מהאצה בגידול של הצריכה הפרטית ובהשקעות בנכסים קבועים, ומגידול מתון יותר ביצוא

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק

ברבעון הרביעי של 2010 צמח המשק ב-3.9% ואולי אף למעלה מכך - כך עולה מפרוטקול בנק ישראל על דיוני הריבית בבנק (לחודש ינואר) שנערכו בסוף דצמבר 2010. לפי הפרוטוקול שפורסם היום, המשך הגידול בתוצר נובע מהאצה בגידול של הצריכה הפרטית ובהשקעות בנכסים קבועים, ומגידול מתון יותר ביצוא. מנגד, היבוא צפוי להישאר ללא שינוי.

זו פעם ראשונה שגוף כלכלי ציבורי מפרסם הערכה לצמיחת המשק ברבעון האחרון של 2010. לפי נתוני הלמ"ס, שהתפרסמו לאחרונה, ישראל צמחה ב-2010 ב-4.5%. הצמיחה ברבעון הראשון של השנה היתה 3.8%, ברבעון השני 4.5%, וברבעון השלישי 4.4%. עד לאחרונה היה מקובל להניח כי הצמיחה ברבעון הרביעי של 2010 היתה נמוכה.

לפי הניתוח של בנק ישראל הגידול הצפוי ברבעון הרביעי של הצריכה הפרטית נגזר מהגידול המואץ של יבוא מוצרי צריכה בני קיימא. הגידול בהשקעה בנכסים קבועים נבע מהעלייה החדה במדד מנהלי הרכש והעלייה ביבוא מוצרי השקעה. בנוסף, עליית מדד ניצול ההון הגדיל את היקף ההשקעות.

בנק ישראל מציין גם כי נתונים ראשונים של סקר החברות לרבעון הרביעי (יפורסם בקרוב) תומכים בהערכה שהתרחבות הפעילות במשק נמשכת בקצב נאה. על פי נתוני הסקר ההתרחבות מקיפה את כל הענפים במשק ומשתקפת בפעילות המדווחת ברבעון הרביעי ובציפיות לפעילות ברבעון הראשון של 2011.

בנק ישראל מעריך כי המקור העיקרי של הסיכונים לפעילות הריאלית ולאינפלציה בישראל הוא ההתרחשויות בחו"ל וההתפתחויות בשוק הדיור. תנועות הון משמעותיות לתוך המשק, עם לחצי יסוף, עשויים למתן את הצמיחה, האינפלציה וקצב העלאת הריבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker