נתניהו לממשלה: אבחן מחדש המלצות ששינסקי; שאמה: "בארות הגז נמכרות לטייקונים בחינם" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו לממשלה: אבחן מחדש המלצות ששינסקי; שאמה: "בארות הגז נמכרות לטייקונים בחינם"

גורמים באוצר מעריכים: ראש הממשלה יתמוך בהמלצות הוועדה ■ נתניהו הולך בעקבות נורבגיה: "אמליץ לממשלה להקים קרן לאומית בה יצטברו פירות הגז למטרות חשובות כמו ביטחון וחינוך" ■ תנועת אומ"ץ: "לא ייתכן שאילי הון ייפגשו עם שרים"

121תגובות

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר הפתיע ראש הממשלה את השרים כאשר בהתייחסו להמלצות ועדת ששינסקי אמר כי ייפגש היום אחרי הצהריים עם חברי הוועדה כדי ללמוד בצורה בלתי ישירה את המלצותיהם ואת עמדותיהם.

גורמים באוצר וכן גורמים המקורבים לוועדת ששינסקי מעריכים על סמך שיחות עם ראש הממשלה כי ראש הממשלה יתמוך בהמלצות הוועדה ככתבנן וכלשונן.

לדברי נתניהו, בדעתו להיפגש גם עם הטייקונים המעורבים בקידוחי הגז בישראל, תמר ולוויתן, ורק אחרי כן יקבע את עמדתו בנושא המלצות הוועדה.

לעמדת ראש הממשלה בנושא המלצות ועדת ששינסקי חשיבות מכרעת, שכן היא עשויה לקבוע אם המלצות הוועדה יאושרו על ידי הממשלה כפי שהן, או אם יוכנס בהם שינוי פעם נוספת, כך שיוטו ההמלצות עוד יותר לטובת רוווחי הטייקונים.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) אמר בתגובה להחלטת נתניהו לבחון מחדש את המלצות ועדת ששינסקי כי ממשלה שתבצע פשרה מהותית עם טייקוני הגז בזמן שהיא גוזרת על העם העלאות מחירים של מוצרי היסוד כמו הדלק, והמים - היא ממשלה רעה. לדבריו, "מדינה שבה בארות הגז נמכרות לטייקונים בחינם בעוד מיכלי דלק נמכרים לעם במחיר של טיסה לאירופה משקפת שמשהו משובש פה".

בהודעתו בממשלה הבוקר אמר נתניהו כי לפני שיגבש את המלצתו בנושא המלצות ועדת ששינסקי בדעתו להיפגש גם עם שר האוצר, יובל שטייניץ, שר התשתיות עוזי לנדאו, השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן, שרים אחרים ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. "אשמע אותם ורק אחרי כן אחליט על ההמלצות שאביא לאישור הממשלה".

נתניהו גם הבהיר כי ישראל תלך בדרכה של נורבגיה, בנושא תמלוגי בארות הגז. נורבגיה הקימה קרן לאומית, בה נצברו הכנסות המדינה מבארות הנפט הרבים שהתגלו ליד חופי המדינה במחצית השנייה של המאה הקודמת, לטובת הדורות הבאים. נתניהו אמר לממשלה: "אמליץ לממשלה להקים קרן לאומית בה יצטברו פירות הגז למטרות חשובות כמו ביטחון וחינוך".

אומץ לנתניהו: לנתק ההצבעה על המלצות ששינסקי מלחצים של אילי הון

תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה ממנו לעשות כל שביכולתו כדי שההצבעה בנושא אישור מסקנות ועדת שישינסקי תהיה משוחררת מלחצים חיצוניים של אילי הון ותהיה לגופו של עניין. כמו כן, פנתה תנועת אומ"ץ בבקשה לשר יוסי פלד לפסול עצמו מכל עיסוק נוסף בעסקי הגז, אם ברצונו לשמור על כללי המנהל התקין וטוהר המידות לנוכח העובדה שבשנת 1991 היה שותף של יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק בחברת הבנייה תשלו"ז.

כפי שפורסם הבוקר ב-TheMarker, פלד שוקל להמנע בהצבעה. ח"כ חיים כץ (ליכוד) שהוא חבר קרוב של קובי מימון מחברת ישראמקו, שאף מחזיק במניות ישראמקו, הודיע שיפנה לוועדת האתיקה של הכנסת כדי שתורה לו כיצד לנהוג בהצבעה בועדת הכספים.

יו"ר אומ"ץ, אריה אבנרי, ציין במכתבו אל נתניהו כי "בחודשים האחרונים, בתקופה שבה פעלה ועדה ציבורית בראשותו של פרופ' איתן ששינסקי לבחינת נושא תמלוגי הגז, אילי ההון בעלי רישיונות לקידוחי גז מול חופי ישראל הפעילו לחצים כבדים על חברי הכנסת, בעיקר חברי ועדת הכלכלה. זאת בניסיון להטות את מסקנות הוועדה לטובת האינטרסים המסחריים שלהם, הכרוכים בצבירת רווחים של מיליארדי שקלים מהקידוחים הללו".

לדבריו, "בעקבות פרסום מסקנות ועדת ששינסקי, שקבעה את שיעורי המדינה התמלוגים ושיעורי המס מתגליות הגז, החל מסע שתדלני של אילי ההון בעלי הזיכיונות על שר הממשלה. במסגרת זו מתקיימות בימים האחרונים פגישות אישיות כמעט עם כל שרי הממשלה שבהן נוהגים אילי ההון להשתמש באמצעי שכנוע המעוררים ביקורת ציבורית נוקבת, שכן מדובר בניסיון לגייס תמיכה לשינוי מסקנות של ועדה בה חברים אישים בעלי רקע אישי ומקצועי מוערכים".

אבנרי הוסיף כי "אילי ההון טענו באוזני השרים כי קבלת מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי תפגע בצורה קריטית ביכולת שלהם לקבל מימון בנקאי הנדרש להשקעות בפרויקט תמר. במקביל הם לוחצים להחריג את תמר מהמלצות ועדת ששינסקי, ואיימו בעצירת הפרויקט אם דרישתם לא תתקבל. המשמעות הישירה של החרגת תמר היא מתנה של 10-15 מיליארד דולר לתאגידי הגז ועיכוב של שנים רבות עד שהמדינה תתחיל לקבל כספים מעבר לתמלוגים".

"תנועת אומ"ץ, שחרטה על דגלה מאבק בלתי מתפשר בשחיתות השלטונית ובתופעה פסולה של יחסים הדוקים מדי בין השלטון וההון במדינה, מבקשת להתריע בפניך על תופעה פסולה זו. לא יעלה על הדעת שאילי הון ייפגשו בריש גלי עם שרי ממשלה במטרה להפעיל עליהם לחצים ואולי אף פיתויים הנסתרים מן העין", הדגיש אבנרי.

"נתניהו ניצב בפני החלטה היסטורית או כניעה לסחטנות"

"חלפו הזמנים בהם נושאים כלכליים שבמחלוקת, שהם בעלי חשיבות עצומה לציבור, נדונים אצל ראשי הממשל במעמד צד אחד בלבד, כלומר, במפגשים בדלתיים סגורות אך ורק בין ראש ממשלה ושרים לבין אילי הון וראשי תאגידים בעלי עניין. משום כך, אנו מבקשים את הפגישה אתך - בה נציג עמדת ציבור מנומקת ונענה לשאלותיך הישירות", כך כתב אתמול יו"ר פורום פעולה אזרחית, הרב מיכאל מלכיאור, לראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לקראת המפגש המתוכנן בין נתניהו לבין בעלי השליטה בחברות הגז סביב דו"ח ועדת ששינסקי.

בפורום מבקשים להצטרף לדיון כדי להציג בפניו גם את עמדת הציבור: "ראש הממשלה ניצב בפני החלטה היסטורית, או כניעה לסחטנות של תאגידי הגז שתהיה בכייה לדורות", אמרו בפורום. אנחנו מאד מקווים שהפעם הדיון אצל ראש הממשלה לא יהיה במעמד תאגידי הגז בלבד. אם יתברר שאכן כך הדבר, יהיה זה בבחינת סתירת לחי לציבור ומתן פרס לתאגידי הגז, על חודשים ארוכים בהם ניהלו מסע בריונות, הסתה, סחיטה ואיומים חסר תקדים נגד שרים וחברי כנסת. אנו מצפים מראש הממשלה להיענות בחיוב לפנייתנו", אמר אתמול מלכיאור.

בינתיים, נערכים בפורום למפגני מחאה. ד"ר איציק ספורטא, חבר בצוות ההגוי של הפורום אמר אתמול: "כך בדיוק, בדיונים בחדרי חדרים בין שרים בכירים וראשי ממשלה לבין אילי הון וראשי תאגידים, גנבו מהציבור את ים המלח, את מי המעיינות שלנו, את מחצבי הפוספטים והמתכות בנגב, וכך בדיוק הפריטו נכסי ציבור רבים בנזיד עדשים. אם יתברר שבניגוד לחוות דעת כל המומחים הבלתי תלויים - ראש הממשלה לא יקבל את המלצות ועדת ששינסקי ויחליט להיכנע לסחטנות של התאגידים - תצא מחאה אזרחית כמוה לא היתה בישראל הרבה מאד שנים".


הדו"ח הסופי של ועדת ששינסקי: המדינה תשתתף בעלות היצוא של הגז

הדו"ח הסופי של ועדת ששינסקי, שהוקמה כדי לבחון את המדיניות הפיסקלית של המדינת ישראל בתחום אוצרות הטבע, הפחית את נתח המדינה (Government Take - GT) מתגליות הגז והנפט. נתח זה, שלפי מסקנות הביניים הגיע לכ-60%-70% מרווחי הגז, ירד לטווח של 52% (במאגר קטן או רווחי פחות) עד 62% (במאגר גדול או רווחי במיוחד). הקיטון נבע בעיקר מהפחתת השיעור המקסימלי של ההיטל המגזרי על התגליות, מ-60% ל-50%. בנוסף, הדו"ח הסופי דוחה את גביית ההיטל ומבטיח פחת מואץ של 10% (לפחות) לשותפויות והכרה בעלויות המימון לצורך גביית ההיטל.

הוועדה הקדישה פרק נרחב לסוגיית המימון של מאגר תמר, תוך שהיא מבהירה כי "כי אין בהמלצות כדי לפגוע ביכולת מימון פיתוח המאגר, במועד ובאופן הנדרש", מכיוון שהן כוללות הבטחה כי תזרים המזומנים הפנוי של מיזם הפקת גז או נפט בכל שנה ושנה בתקופת המימון יהיה גדול מהתזרים הנדרש להחזר החוב - לרבות התחשבות ביחסי כיסוי.

אחד הנימוקים העיקריים שהעלו חברות הגז היה התעלמות הוועדה מהסיכון הרב שבענף, שבו היזמים מגיעים לתגלית רק אחת לכל 10 ניסיונות קידוח ואף יותר. לשם כך נעזרה ועדת ששינסקי במחקר בינלאומי מקיף שהצביע על כך שבעקבות שיפורים טכנולוגיים משמעותיים בשנים האחרונות, המידע המצוי בידי חברות הקידוחים לפני הקידוח מקנה כיום ודאות רבה יותר מבעבר באשר לסיכויי הצלחתו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#