מדוע נגרמים לאחרונה הפסדים בתיקי אג"ח

האחראי להפסדי המשקיעים: "גורם המשקולת"

אדם רויטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשקיעים נהפכו לאחרונה קורבן לירידות שערים בשוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות, בבורסה.

מדוע נגרמים הפסדים לתיקי האג"ח?

הסיכון העיקרי - שרוב הציבור אינו מודע לו - הינו המצב בו ככל שקונים איגרת חוב בעלת טווח ארוך יותר לפדיון, כך היא עלולה לגרום למשקיעים בה הפסדים כבדים יותר.

הכיצד?

מקצועני השוק קוראים לגורם הסיכון המרכזי הזה: גורם ה"משקולת". ככל שמשקיעים באג"ח בעלות טווח ארוך יותר לפדיון, רגישים יותר לעליית הריבית במשק, והאג"ח מפסידות יותר כי אז המשקולת נעשית כבדה יותר.

המשקולת "שיושבת" על האג"ח הינה למעשה ההשפעה המתמטית שיש לטווח הזמן ולריבית האלטרנטיבית על מחירן של האג"ח בבורסה. האופן הפשוט ביותר להראות את הקשר ההפוך הקיים בין מחיר האג"ח בבורסה לבין הריבית במשק הינה באופן הבא:

dP - שיעור שינוי מחיר האג"ח dr - שיעור שינוי הריבית במשק

ככל שהריבית במשק עולה, כך יורדים מחירי האג"ח בבורסה, ולהיפך. הקשר האמיתי קרוי "תשואה לפדיון" (בפועל, הקשר הנכון הינו מורכב עוד יותר וכולל את מדד המח"מ).

מהי תשואה לפדיון?

תשואה לפדיון היא הגורם המובהק על פיו משקללים המשקיעים בשוק את שווי האיגרת ואת כדאיות ההשקעה בה. גורם זה לוקח בחשבון את זרם תשלומי הריבית העתידיים שיופקו מן האיגרת ואת פדיון הקרן במהלך ובסוף התקופה, בצורה מהוונת (משמע, חישוב המחיר במחירי ההווה). בנוסף, נלקחים בחשבון גורמים כגון הצמדה וסוג הריבית (קבועה או משתנה).

כאשר חלה עלייה בשערי הריבית במשק (בעקבות העלאות ריבית שנעשות על ידי בנק ישראל), הריבית שיכולים להניב פיקדונות בנקאיים גדולה מהתשואה לפדיון שמשקפים האג"חים בבורסה ולכן משקיעים "יזרקו" אג"חים ויעברו לפיקדונות. כתוצאה מכך, יגרם היצע בשוק האג"ח, אשר יוביל לירידות מחירים בשוק זה. מכירה זו של אג"חים תימשך עד שהמחיר שלהן ישקף בעיני המשקיעים את שינוי התשואה לפדיון התואם את השינוי בריבית במשק.

יש לציין כי כאשר מדובר בירידה בריבית במשק, התופעה היא בדיוק ההפוכה למתוארת - יהיה ביקוש לאג"חים עד שמחיריהם ישקפו ירידה בתשואה לפדיון התואמת את הירידה בריבית.

כאמור, טווח הזמן לפדיון של האג"ח משפיע על עוצמת השפעת השינוי בריבית. השינויים במחירי האג"ח עלולים להיות גדולים מאד, כתוצאה משינויים קטנים בשערי הריבית במשק. כאשר מושקעים באג"ח לטווח ארוך ושערי הריבית במשק יורדים, הדבר גורם לעליית שערים חדה באיגרות חוב ארוכות, ואלמנט זה נקרא "מנוף". במידה ששערי הריבית דווקא עולים, הופך המנוף ל"משקולת" ושערי האיגרות יורדים בחדות.

בטבלה הבאה מובאת דוגמא לאג"ח המניבה ריבית שנתית של 6%, ונסחרת בשער 100 לפי טווחי זמן שונים לפדיון, בעקבות שינויים בריבית בשוק:

ניתן לראות בטבלה כי בתחילת התקופה שער האיגרת היה 100 (שורה אמצעית, עבור כל השנים לפדיון משנה ועד 20 שנה), כאשר התשואות לפדיון בשוק היו 6%. אילו החזקנו אג"ח בעלת טווח של 20 שנה לפדיון והתשואות היו עולות ל-8%, מחיר האיגרת היה יורד ל-80.4, כלומר הפסד של 19.6% מכספנו, במידה שמכרנו אותה. זאת, לעומת הפסד קטן מאוד בשיעור של 1.8% במידה שהאיגרת היתה לטווח של שנה בלבד. אם הריבית במקור בשוק היתה 4%, אג"ח ל-20 שנה היתה מפסידה שיעור מדהים של 36.8% (משער 127.2 לשער 80.4) במידה שמכרנו אותה.

כמובן שמודגש כאן אלמנט המשקולת, המוכיח עד כמה ניתן להפסיד כספים גם בתחום הנחשב מאד סולידי - איגרות החוב, אך היכן שיש סיכון יש גם סיכוי. משקיעים שהיו קונים את האיגרת ל-20 שנה לפדיון בשער של 80.4 בעת שהיתה במשק ריבית של 8%, ומוכרים אותה במחיר של 127.2 כאשר הריבית במשק ירדה ל-4%, היו מרוויחים 58.2% על השקעתם!

אדם רויטר - יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכ"ל חברת הייעוץ חיסונים פיננסים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker