מכה קשה לתעשייה האווירית: חלל תקשורת בחרה בחברה זרה לבניית עמוס 8

חלל תקשורת הישראלית הודיעה הערב כי בחרה בחברת לוראל האמריקאית לייצר עבורה את הלוויין הבא שלה ■ זהו לוויין שני ברציפות שלא ייבנה על ידי תע"א, שתיפגע מכך קשות ■ האם מדינת ישראל, שלא תמכה בתע"א בהגשת ההצעה, ויתרה על היכולות העצמאיות שלה בתחום? ■ תע"א: "ירד לטמיון נכס לאומי"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לווין של חלל תקשורת
לווין של חלל תקשורתצילום: AP

חלל תקשורת בחרה, בפעם השנייה ברציפות, בחברה זרה שתייצר עבורה לוויין תקשורת. החברה דיווחה הערב (א') כי חברת לוראל תבנה עבורה את הלוויין עמוס 8, בהסכם בהיקף של כ-112 מיליון דולר - הכולל את רכישת הלוויין ומערכותיו, מערכת שליטה קרקעית לשם תפעולו, שירותי תמיכה בשיגור, תמיכה בתפעול הלוויין למשך חייו ותמיכה בפעולות לביטוח שיגורו ובעת פעילותו במסלול.

מדובר במכה קשה לתעשייה האווירית (תע"א), שהתמודדה על הזכות לבנות את הלוויין ותחמיץ את ההכנסות מהפרויקט. בחלל אומרים כי למרות רצונה העז לתמוך בתע"א, היה על החברה לבחור באלטרנטיבה האידיאלית עבור בעלי המניות ומחזיקי האג"ח שלה.

גם את הלוויין הקודם אותו רכשה חלל, עמוס 17, לא בנתה תע"א. חברת בואינג האמריקאית עומלת בימים אלו על בנייתו תמורת כ-160 מיליון דולר, ושיגורו צפוי בעוד כשנה. הבחירה בבואינג הוסברה אז בחברה בצורך בבניית לוויין בקצב מהיר - וכי תע"א כלל לא היתה מועמדת.

מעבר לפגיעה בתע"א, לה חלל תקשורת היתה הלקוח היחיד, מדובר גם במכה קשה למדינה ישראל - שנראה כי ויתרה על יכולותיה העצמאיות בתחום התקשורת הלוויינית, על כל המשמעויות הנלוות לכך. המדינה משתמשת בלווייני התקשורת גם לתחומי מודיעין, ובעתיד הקרוב כנראה תסתמך על לוויינים תוצרת חוץ בלבד.

אוזלת יד של המדינה?

חלל, שבשליטת יורוקום (55%), פנתה לפני שנה לתע"א ולכמה חברות בינלאומיות לקבלת הצעת מחיר לבניית לוויין התקשורת. לפי החברה, "לאחר בחינה יסודית של כל ההצעות ודיונים פרטניים עם המציעים בכלל ועם תע"א בפרט, הנחתה מועצת המנהלים של חלל תקשורת לבחור בהצעה הטובה ביותר לצרכיה ובהתאם לכך החליטה החברה לחתום עם היצרן האמריקאי".

לוראל היא חברה מקליפורניה שבארה"ב, המפתחת ומייצרת מוצרי תעופה וחלל מגוונים ובעלת ניסיון של יותר מ-60 שנות פעילות בתחום החלל. לוראל נמנית על השורה הראשונה של יצרניות לוויינים בעולם, וייצרה יותר מ-270 לוויינים.

טרם בחירתה של חלל בלוראל, הצביעו ההערכות כי תע"א עשויה להיבחר לבניית עמוס 8 - אך כי על מנת להגיש הצעה אטרקטיבית ייתכן ותזדקק לעזרת המדינה. כך או כך, נראה כי בחלל החליטו שלא להמתין להחלטות הממשלה ובחרו בלוראל. התמהמהות המדינה בהכנסת ידה לכיס נתפסת אצל כמה גורמים המעורים בנושא כאוזלת יד של ממש. בהשתתפות של עשרות מיליוני דולרים, יכלה ישראל לתמוך בתע"א - ולגרום להצעתה להיות עדיפה מזו של החברות הזרות.

תע"א ייצרה עד כה 4 לוויינים עבור חלל, בהשקעה כוללת של יותר מ-2 מיליארד שקל - מה שאיפשר למעשה את קיום התחום בחברה. הלוויין האחרון שיצא תחת ידה של תע"א, עמוס 6, נחשב ל"פאר היצירה" שלה. לרוע המזל, הלוויין התפוצץ בספטמבר 2016 על כן השיגור, רגע לפני שיגורו. התקלה יוחסה לחברת ספייס-אקס של אלון מאסק.

חלל תקשורת נסחרת לפי שווי של כ-290 מיליון שקל, לאחר שאיבדה 22% משווייה מתחילת 2018 וכ-42% ב-12 החודשים האחרונים. מניית החברה, כמו גם תשואות איגרות החוב שלה, נפגעו קשות מאז החלה חקירתו של בעל השליטה בה שאול אלוביץ' בחודש מאי אשתקד. החברה תזדקק לגיוס סדרת אג"ח נוספת לצורך רכישת עמוס 17 - בתקווה כי תוכל להשיג ריביות נוחות יחסית, למרות חוסר הוודאות ממנו היא סובלת לקראת רכישת יורוקום.

מתע''א נמסר: "התעשייה האווירית הציעה לחברת חלל לוויין מתוחכם הנותן מענה לצרכי מדינת ישראל. הצעה זו התבססה גם על מעורבות ומימון ממשלתיים. משהחליטה ממשלת ישראל שלא לסייע לפרויקט לא היה כל סיכוי לתעשייה האווירית להתחרות במחיר של חברות זרות המייצרות לוויינים בכמויות גדולות הרבה יותר מאשר התעשייה האווירית. התעשייה האווירית היא חברה למטרות רווח וככזו אינה יכולה לבצע פרויקט בהפסד.

"כחלק מתפיסה אסטרטגית של מדינת ישראל ביקש ראש הממשלה נתניהו כבר ב-2012 לתקצב את סוכנות החלל הישראלית בסך של 300 מיליון שקל לשנה. תקציב זה מעולם לא אושר. כמו כן התקבלו ב-2017 החלטות בוועדות הכנסת ומשרד המדע, שכללו דרישה לתקצוב ממשלתי של נושא החלל. זאת, במטרה לשמר את יכולות לוויינות התקשורת העצמאיות של מדינת ישראל.

"לקראת שנת השבעים למדינה, אזרחי ישראל גאים על כך שמדינת ישראל חברה במועדון החלל היוקרתי בו חברות מדינות בודדות בעולם. מי שהובילה את המדינה למועדון זה היא התעשייה האוירית. ללא תמיכה ממשלתית ירד לטמיון נכס לאומי בעל חשיבות אסטרטגית של ידע ויכולות בתחומי החלל והלוויינות אשר נצברו במשך עשרות שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker