לראשונה זה שנתיים: החברה לישראל תחלק דיווידנד של 120 מיליון דולר

החלוקה התאפשרה לאחר שבעלי אגרות החוב מסדרות 10 ו-11 אישרו שינוי בנוסח שטר הנאמנות, בתמורה להעלאה של 0.2% בריבית השנתית על האג"ח ועמלה חד פעמית של 0.25% מיתרת איגרות החוב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עידן עופר
עידן עופרצילום: Bloomberg

ה חברה לישראל תחלק דיווידנד של 120 מיליון דולר, לראשונה זה שנתיים. הדיווידנד, בסכום של 15.74 דולר למניה, שמשקף תשואה של 8%, יחולק לבעלי המניות ב-8 באפריל, הוא היום הקובע.

החלוקה התאפשרה לאחר שאסיפות בעלי איגרות החוב מסדרות 10 ו-11, שהונפקו על ידי החברה, אישרו תיקונים לנוסח שטר הנאמנות שעלול היה להגביל את חלוקת הדיווידנדים. התיקונים כללו הגבלות על היחס המקסימלי של חוב פיננסי ועל החוב הפיננסי נטו של החברה - שחריגה מהם תמנע מהחברה לחלק דיווידנדים, וכן שיעור מקסימלי של חלוקה מהרווח הנקי. בעלי איגרות החוב קיבלו בתמורה לאישור התיקון בנוסח שטר הנאמנות  הגדלה של הריבית השנתית על יתרת איגרות החוב ב-0.2%, ותשלום עמלה חד פעמית של 0.25% מיתרת איגרות החוב.

בתוך כך, אסיפה של בעלי אגרות החוב מסדרה 7 דחתה ברוב של 69.5% את ההצעה לתקן את נוסח שטר הנאמנות, בין השאר משום שלא קיבלו פיצוי על הסכמתם ולא הוצע להם תשלום כבעלי איגרות חוב של סדרה שמשך החיים הממוצע (מח"מ) שלה קצר משמעותית מהמח"מ של שתי  הסדרות האחרות.

החברה לישראל מציינת שדירקטוריון החברה דן בחלוקת הדיווידנד וקיבל חוות דעת בנוגע ליכולתה של החברה לעמוד בתשלומי החוב שלה. הדירקטוריון הגיע למסקנה כי החלוקה עומדת במבחן הרווח, שכן הרווח הראוי לחלוקה נכון לסוף 2017 הוא 392 מיליון דולר, וכן שהחברה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה גם אחרי החלוקה, בהתחשב בדיווידנדים שהיא אמורה לקבל מהחברות הבנות והמוחזקת כיל (46%) ו בתי זיקוק (33%) וברמת המינוף של החברה לאחר החלוקה.

ההתחייבויות הפיננסיות  נטו של החברה הסתכמו ב-1.246 מיליארד דולר נכון לסוף 2017, אולם יומיים מאוחר יותר פרעה החברה האחות, קנון הולדינגס , הלוואה של 240 מיליון דולר שקיבלה מהחברה לישראל. פירעון של הלוואה זו התאפשר הודות למכירת החברה הנכדה של קנון הולדינגס, אינקיה, שמרכזת את פעילות האנרגיה של הקבוצה באמריקה הלטינית, תמורת 1.3 מיליארד דולר.

החזר ההלוואה מקנון וחידוש הדיווידנדים מהחברה המוחזקת בזן (30 מיליון דולר), והדיווידנד שהתקבל מכיל (107 מיליון דולר), שיפרו את מצבה הפיננסי של החברה לישראל ואיפשרו את חלוקת הדיווידנד, שהנהנה העיקרי ממנו הוא עידן עופר, שמחזיק ב-51.5% ממניותיה.

חברה לישראל דיווחה אמש על רווח של 81 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2017, בהשוואה לרווח של 42 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker