ענקית העדשות אסילור תרכוש 50% משמיר אופטיקה תמורת 130 מיליון דולר

50% יתוורו בידי הקיבוץ והחברה תימחק מן המסחר; המחיר משקף פרמיה של 24% על מחיר המניה אתמול

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

הסוף לשמועות: ענקית העדשות הצרפתית אסילור תרכוש 50% ממניות שמיר אופטיקה הישראלית, שבשליטת קיבוץ שמיר, תמורת 130 מיליון דולר. 50% הנוספים של מניות החברה יוותרו בידי הקיבוץ, והחברה תימחק מן המסחר בתל אביב ובנאסד"ק.

אסילור מעוניינת לרכוש את מניות שמיר תמורת שווי של 15.3 דולר למניה, המורכבים מ-14.5 דולר למניה שישלמו במזומן, יחד עם דיבידנד בשווי 0.8 סנט למניה שתשלם שמיר לבעלי המניות בנובמבר. המחיר משקף פרמיה של 24% על מחירה של המניה אמש בתום המסחר ו-57% על מחירה הממוצע בשלושת החודשים האחרונים.

בעלי המניות של שמיר יצטרכו לאשר את העסקה באסיפה ולהשיג רוב של 75% אך מאחר וכיום מחזיק קיבוץ שמיר ב-63% ממניות החברה, העסקה תאושר כמעט בוודאות. העסקה תבוצע באמצעות מיזוג ולא בדרך של הצעת רכש, לה צריכים להענות 95% מבעלי המניות.

בנוסף לקיבוץ, מחזיק הציבור ב-37% נוספים, מתוכם מחזיק קיבוץ אייל במעט מתחת ל-5% וקרן רויס, שמכרה בשבוע שעבר חצי מאחזקותיה במניה 5% נוספים.

העסקה, אשר תלויה באישורים רגולאטורים, אישורי מס, אישור בעלי המניות של שמיר ואישור בית המשפט המחוזי בנצרת, צפויה להסגר באמצע 2011. בנוסף, צריכה העסקה לקבל את אישורן של הרשויות להגבלים עסקיים בספרד, פורטוגל ואנגליה - השווקים העיקריים של החברה. את שמיר אופטיקה ייצגו ד"ר (עו"ד) שחר הדר ועו"ד ניר פולג ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

הסכם המיזוג מעניק זכויות ביטול מסוימות הן עבור אסילור והן עבור שמיר אופטיקה, וקובע בנוסף כי במועד ביטול הסכם המיזוג תחת נסיבות מסוימות, שמיר עשויה להידרש לשלם לאסילור דמי ביטול בגובה 11 מיליון דולר.

כבר ביוני האחרון פורסם בכלי התקשורת כי קיבוץ שמיר מנהל מגעים עם אסילור, אך אז הכחישו גורמים המקורבים לחברה את הדברים, ואמרו כי הענקית הצרפתית לא מעוניינת לרכוש את אחזקות הקיבוץ וייתכן כי תגיש הצעת רכש.

עמוס נצר, מנכ"ל שמיר אופטיקה, אמר כי "מהלך זה יאפשר לשמיר אופטיקה להגביר את הפיתוח של מוצרים חדשים ולחזק את מעמדה בשוק בכך שתסתייע ביכולות הפיתוח והמחקר של אסילור, בעיקר בתחום הציפויים ורשת ההפצה העולמית שלה. העסקה תאפשר שיתוף פעולה בין הצדדים ותעניק לשמיר אופטיקה משאבים נוספים על מנת להשקיע בפיתוח". מלבד משאבי הפיתוח ששמיר תהנה מהם, אמצעי השיווק של אסילור הצרפתית גדולים בהרבה, והיכולת של החברה למכור את מוצרי שמיר ברחבי העולם עשויה להיות טובה יותר מזו של שמיר.

עוד אמר מנכ"ל החברה כי אין בכוונתה לפטר עובדים, אלא להיפך, ייתכן והמיזוג אף יגרור גיוס של עובדים נוספים, כאשר נצר הדגיש כי מטרתו היא שיתוף פעולה אסטרטגי בפיתוח מוצרים.

את הרבעון השני של 2010 סיימה שמיר עם הכנסות של 41 מיליון דולר, עלייה של 16.3% לעומת הרבעון המקביל. הרווח התפעולי ברבעון השני גדל ב-58.1% ל-6.4 מיליון דולר או כ-15.7% מההכנסות, בהשוואה לרווח תפעולי של כ-4.1 מיליון דולר או כ-11.6% מההכנסות ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי ברבעון השני גדל בכ-12.6% והסתכם בכ-4.3 מיליון דולר, בהשוואה לרווח נקי של כ-3.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. על פי תחזית החברה, אמורות הכנסותיה בכל 2010 להתסכם ב-164-157 מיליון דולר.

אסילור נסחרת בבורסת פאריז לפי שווי של 14.7 מיליארד דולר ומעסיקה כ-34.8 אלף עובדים. החברה סיימה את המחצית השנייה של 2009 עם הכנסות של 1.6 מיליארד יורו (2.33 מיליארד דולר) ורווח נקי של כ-192 מיליון יורו (278 מיליון דולר, לעומת הכנסות של 1.55 מיליארד יורו (2.19 מיליארד דולר) ורווח נקי של 184 מיליון יורו (260 מיליון דולר) במחצית השנייה של 2008.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker