פסגות בהמלצה לאוברסיז: "הצמיחה בלוגיסטיקה תקזז הירידה ברווחיות המטענים"

למרות המומנטום השלילי במניה מאז ההנפקה, האנליסטים נעם פינקו וגיא רוזנשיין ממליצים על מניית אוברסיז ב"תשואת יתר", במחיר גבוה ב-20%: "החברה מעניקה חשיפה טובה לפעילות הטיפול במטעני יבוא ולפעילות הלוגיסטיקה הצומחת"

ערן אזרן
ישי דווידי, בעל השליטה בקרן פימי
ישי דוידי, בעל השליטה בקרן פימי

לפני כשנה וחצי הונפקה חברת הלוגיסטיקה אוברסיז , שבשליטת קרן פימי, בבורסת תל אביב. מאז ההנפקה איבדה אוברסיז, העוסקת במתן שירותים לוגיסטיים על ידי מסופי מכולות, מטענים ומחסנים, קרוב ל-10% - וירדה לשווי של כ-350 מיליון שקל. כתוצאה מהירידה, המשקיעים בהנפקה שטרם מכרו את מניותיהם מופסדים על "הנייר".

בבית ההשקעות פסגות סבורים שעל אף הירידות קיים פוטנציאל רב במניית אוברסיז, בעיקר בשל פעילות הלוגיסטיקה הצומחת. האנליסטים נעם פינקו וגיא רוזנשיין פירסמו עבודת אנליזה שבה המליצו על מניית אוברסיז ב"תשואת יתר". האנליסטים קבעו למניה מחיר יעד של 7.6 שקלים, פרמיה של 20% ביחס למחיר המניה הנוכחי - 6.3 שקלים.

"אנו רואים במניית אוברסיז כהשקעה המספקת חשיפה טובה לפעילות הטיפול במטעני יבוא שנמצאת בצמיחה כמותית, ולפעילות הלוגיסטיקה הצומחת. שתי התחומים נהנים מתנאי מקרו טובים", הדגישו פינקו ורוזנשיין. מחיר היעד גבוה ממחיר המימוש של כתבי אופציה למניות (סדרה 1) שהנפקיה אוברסיז, הניתנים למימוש במחיר של 7.03 שקלים עד ל-30 ביוני.

אוברסיז היא חברת לוגיסטיקה שישית בבורסה, לצדן של גולד בונד , אוריין , פרידנזון , ממן , נובולוג והחברה קטנה אייביטרנס . אוברסיז נוסדה ב-1968 והונפקה בבורסה בדצמבר 2016. מאז 2013, בעל השליטה בחברה היא קרן פימי (25.5%), בניהולו של ישי דוידי. בעלי מניות מהותיים נוספים הם חברת צים (5.46%) ומשפחת זאבי (11.4%).

ענף הלוגיסטיקה - שכולל חברות הפועלות בתחומי השילוח, הפעלת מסופי מטענים, ניהול מחסנים ומרכזיים לוגיסטיים - הוא מהתחומים הצומחים והפעילים בישראל. הענף עלה בשנים האחרונות על מסלול מואץ, בין היתר, על רקע הצמיחה המתמשכת במשק והגידול בצריכה, וכן בעקבות הזינוק בפעילות השיווק באינטרנט (E-commerce).

הצמיחה בתחום הלוגיסטיקה אינו נעלם מעיני האנליסטים בפסגות. פינקו ורוזנשיין העריכו כי תחום הלוגיסטיקה – הכולל שירותי אחסנה, שירותי שינוע ושירותי ערך מוסף (כגון אריזות מיוחדות ללקוחות) – יהוו מנוע צמיחה של אוברסיז בשנים הקרובות. בפסגות ציינו כי אוברסיז מחזיקה במחסנים לוגיסטיים במיקומים אסטרטגיים, בסמוך לנמלי אשדוד וחיפה, המאפשרים לה "גישה לרשת הרכבות, מערך שירות מתקדם (גם מבחינה טכנולוגית) וניסיון רב".

באחרונה חתמה אוברזיס על מזכר הבנות למיזוג פעילותה עם חברת ההובלות ליעד לוגיסטיקה והפצה  השתיים יקימו חברה משותפת, שתכלול את פעילותה הנוכחית של ליעד, המפעילה 21 משאיות. המיזוג צפוי לשפר ולייעל את פעילותה של אוברסיז בתחום ההובלות.

פרט לצמיחה בתחום הלוגיסטיקה, בפסגות ציינו לחיוב את היקף ההשקעות הגדול של אוברסיז בשנים האחרונות - כ-200 מיליון שקל - שצפוי להשפיע לחיוב על פעילותה. כך, בין היתר, רכשה החברה שני מנופי גשר חדשים למסוף באשדוד; הקימה שני מרכזים לוגיסטיים חדשים בשטח כולל של 16,000 מ"ר בנמל באשדוד; נכנסה לתחומי ההובלה והפצה של חומרים מסוכנים; ובאחרונה התרחבה בתחום ההובלה במשאיות.

"בנוסף, אוברסיז הקימה פעילות של מסוף מטענים ומחסן ערובה בגאנה שבמערב אפריקה, תוך ניצול הידע והקשרים שלה. הפעילות בגאנה עשויה להוביל להשקעות במדינות נוספות במערב אפריקה", אמרו בפסגות.

בשונה מתחום הלוגיסטיקה, בפסגות צופים ירידה ברווחיות בתחום הטיפול במטענים, כתוצאה מפתיחתם הצפויה של הנמלים הפרטיים בישראל, כחלק מרפורמת הנמלים. "התחרות בענף עשויה להתגבר נוכח הפעלת הנמלים החדשים ב-2021, ורצון מתמשך של הלקוחות לחסוך בעלויות. הסביבה התחרותית צפויה ליצור לחץ על המחירים", כתבו פינקו ורוזנשטיין. עם זאת, צמד האנליסטים העריך כי הצמיחה בתחום הלוגיסטיקה תקזז את הירידה ברווחיות בתחום המטענים, תוך שהצמיחה הכוללת במשק תתרום לגידול בפעילות תחום המטענים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker