ולדימיר פוטין מסדר לאלביט מערכות את מדרגות הצמיחה הבאות

המנכ"ל בוצי מכליס: לא נסתפק בתעש, אנחנו בוחנים רכישת חברות נוספות באירופה, ארה"ב ואוסטרליה. המלחמה הקרה ומרוץ החימוש חזרו ■ המכירות ברבעון חצו בראשונה את רף מיליארד הדולר, אבל הרווחיות הגולמית נשחקה וצבר ההזמנות נותר ללא שינוי

יורם גביזון
מטוס תובלה עם מערכות מתוצרת אלביט
מערכת של אלביט במטוס תובלהצילום: אלביט מערכות
יורם גביזון

עשרה ימים לאחר ההכרזה על מכירת תעש לחברת אלביט מערכות תמורת 1.8 מיליארד שקל, נראה שהחברה הביטחונית הפרטית הגדולה בישראל אינה מתכוונת להסתפק בעסקה זו. "אנחנו בוחנים בימים אלה רכישות נוספות בשוקי היעד המרכזיים שלנו - ארה"ב, אירופה ואוסטרליה", אמר אתמול בצלאל (בוצי) מכליס, מנכ"ל אלביט מערכות, בכינוס משקיעים בנערך בבורסה בתל אביב, בעקבות פרסום התוצאות הכספיות של החברה ל–2017.

שנותיו הראשונות של מכליס בתפקיד התאפיינו במיעוט של רכישות, אבל נראה שהמאזן הלא ממונף וכרית הביטחון שסיפק משרד הביטחון לעסקת תעש בדמות התחייבות לרכישות בהיקף של 7.5–8.0 מיליארד שקל מחזירים את תיאבון הרכישות לאלביט מערכות - שצמחה בעבר בשיעור של 20% בשנה, כמחצית מזה כתוצאה מרכישות. מכליס דיבר בקצרה על עסקת תעש, ואיזכר את הנכסים העיקריים שתספק לאלביט מערכות: רקטות ארוכות טווח, כולל הזמנות של 300 מיליון שקל; וסינרגיה בתחום השבחות כלי רכב משוריינים, למשל באמצעות מערכות המיגון הריאטקיבי (פלטות מיגון) והאקטיבית (מערכת חץ דרבן) של תעש, שפיתוחה עדיין לא הושלם. ואולם, להערכת מכליס, החברה מסוגלת לבצע זאת ולמצות את הפוטנציאל המסחרי שלה בשוקי העולם.

הנכס השלישי של תעש הוא תחום התחמושת, שבו החברה הנרכשת היא מובילה עולמית, לדברי מכליס. לדבריו, "יהיה ביקוש גדול למוצרים שישלבו את התחמושת של תעש עם היכולות האלקטרוניות של אלביט מערכות לתחמושת מדויקת, שהיא בדיוק מה שהעולם מחפש - הקטנת הפגיעה בחפים מפשע". מכליס העריך שהחברה תוכל לספק חלק מהביקוש בתוך זמן קצר יחסית.

פוטין, איראן, סין והפקת הגז

מכליס תיאר את הסביבה העסקית שבה פועלת אלביט מערכות תחת הכותרת: המלחמה הקרה חזרה, ומרוץ החימוש עמה. יממה לאחר הבחירה המחודשת של ולדימיר פוטין לכהונה נוספת של שש שנים כנשיא רוסיה, נראה שלפחות לאלביט מערכות יש סיבה לשביעות רצון. הפעילות הגוברת של איראן במזרח התיכון, הנוכחות הרוסית בסוריה ובמזרח אירופה, פיתוח טכנולוגיות וכלי נשק חדשים ומתקדמים בידי רוסיה, האגרסיביות של סין בים סין הדרומי, והחשיבות הגוברת של ההגנה על המים הכלכליים, בעקבות הגידול בפוטנציאל הפקת הנפט והגז — מייצרים, לדבריו, תובנות חדשות בקרב שכנותיה של רוסיה, ולא רק אצלן. זאת בנוגע לצורך בחידוש הצבא, כשבחלקן, כמו גרמניה, הולנד ובריטניה, ההתנוונות של התשתית התעשייתית בתחום הביטחון מייצרת לאלביט מערכות הזדמנות גדולה.

בצלאל מכליס
בצלאל מכליס צילום: אסף שילה / ישראל סאן

האזור הגיאוגרפי הבולט בתחום הגידול בתקציבי הביטחון הוא אירופה, שבה מכירותיה של החברה צמחו ב–40% ב–2013–2017, וחלקה במחזור המכירות גדל מ–19% ב–2013 ל–23% ב–2017. מכליס העריך שהגידול במכירות באירופה יימשך, לנוכח הצורך בגידול של 70 מיליארד דולר בתקציבי הביטחון, כדי להגיע ליעד של נאט"ו: תקציבי ביטחון של 2% מהתוצר של החברות בארגון.

שווקים נוספים שחווים צמיחה הם ארה"ב, שגם לגביו חייבת החברה תודה לפוטין או לפחות לידידו הטוב נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהביא לגידול של 11.5% בתקציב הביטחון האמריקאי ל–639 מיליארד דולר ב–2018; ואוסטרליה, שבה נהנית החברה הבת ממעמד של ספק בכיר לצבא המקומי, בעקבות הזכייה בפרויקט דומה לפרויקט צבא היבשה הדיגיטלי ב–2012, ובאחרונה זכתה החברה בהזמנת המשך של 450 מיליון דולר.

אלביט מערכות עשויה לצמוח בשוק האוסטרלי, שבו תקציב הביטחון צפוי לגדול מ–28 מיליארד דולר ב–2018 ל–41 מיליארד דולר ב-2025; וכן בהודו, שבה פעילותה המקומית של החברה, למשל בהשבחת מסוקי M-17 מתוצרת רוסית, רוכבת על הגידול בתקציב הביטחון מ–20 מיליארד דולר ב–2009 ל–56 מיליארד דולר ב–2018 ול–64 מיליארד דולר ב–2020.

מכליס סימן את מנועי הצמיחה של החברה בשנים הקרובות, כמו תחום ביטחון הפנים, למשל באמצעות המערכת האלקטרו־אופטית SKEYE לאחיזה בתא שטח על פני היממה, כולל צילום והקלטה של ערים לצורך מעקב ושליטה באירועי טרור.

מנועי צמיחה אחרים יהיו חיזוק הדרג הלוחם של צבא היבשה, מערכות הגנה על תעופה אזרחית ומערכות ראייה לצורך הנחתה של מטוסים אזרחיים ומטוסי מנהלים בתנאי ראות קשים, כמו ClearVision, מערכות לזיהוי מנהרות שניתן יהיה לשווקן לארה"ב, מערכות הגנה מרחפנים מסוג REDRONE, מערכות חימוש מדויק ומערכות לזיהוי צוללות ומיקוש. מכליס גילה שהחברה רכשה ב–2017 את חברת GTI הקנדית, שמייצרת מערכות סונאר נגרר תמורת 20 מיליון דולר ומתמודדת כחלק מקבוצה עם לוקהיד מרטין במכרז של חיל הים הקנדי בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

המניה ירדה ב-2% בתגובה

שוק ההון העדיף לבחון את תוצאות אלביט מערכות ברבעון הרביעי, והיעדר הצמיחה בצבר ההזמנות, על פני סיכויי הצמיחה של החברה בטווח הבינוני והארוך, כפי שבאו לידי ביטוי במצגת שערכה החברה. מניית אלביט מערכות ירדה אתמול ב–1.9% בעקבות רבעון נוסף, שבו רווחיותה הגולמית של החברה נשחקה, לאחר שברבעונים הקודמים השוק התרשם שהגידול בצבר ההזמנות לא בא לידי ביטוי מקביל בצמיחה במכירות. אלביט מערכות הרוויחה ברבעון הרביעי 69 מיליון דולר, שהם 1.62 דולרים למניה — גידול של 3.4% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016.

מערכת שליטה ובקרה של אלביט מערכות
מערכת שליטה ובקרה של אלביט מערכותצילום: ללא קרדיט

ההכנסות גדלו ב–5.9% בהשוואה לרבעון המקביל ל–1.009 מיליארד דולר — חצייה ראשונה של רף מיליארד דולר לרבעון. הגידול בהכנסות נבע, בין השאר, מתחילת האספקה של מערכות אלקטרוניות למדינה באפריקה בהיקף כולל של 240 מיליון דולר, שעליו הכריזה החברה בסוף ספטמבר 2017.

היציבות במכירות מערכות התקשורת והשליטה והביקורת ברמה של 331 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2017, והירידה של 6.2% ב–2017 ל–1.1 מיליארד דולר — נובעות מהירידה באספקת מל"טים ובמערכות שליטה לאמריקה הלטינית. ההכנסות במערכות היבשה צמחו ברבעון הרביעי ב–11% ל–167 מיליון דולר, במקביל לגידול של 8% בהכנסות באירופה ל–236 מיליון דולר ברבעון הרביעי — כתוצאה מאספקת מערכות לוחמה אלקטרונית. מגמה זו צפויה להימשך ברבעונים הקרובים, עם תחילת האספקה של מערכות אלקטרוניות בתחום הל"א למדינה באירופה, כחלק מחוזה של 390 מיליון דולר שבו זכתה החברה במאי 2017.

צמיחה של 18% ברווח התפעולי

הרווח הגולמי גדל ב–0.9% ברבעון בהשוואה לרבעון המקביל ל–283 מיליון דולר, שהם 28.1% מהמחזור, לעומת 29.4% מהמחזור ברבעון המקביל. השחיקה ברווחיות הגולמית נובעת, לדברי יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים, מתמהיל הפרויקטים שסופקו ברבעון. אלביט מערכות סובלת גם מההתחזקות השקל כלפי הדולר, שמשפיעה על הוצאות שכר שקליות בהיקף מוערך של מיליארד דולר בשנה, שמרביתה מגודרת על ידי רכישת חומרי גלם בדולרים, ומכירות נקובות שקל למשרד הביטחון בהיקף מוערך של 500 מיליון דולר בשנה.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות צמח ב–18% ברבעון הרביעי של 2017 לעומת הרבעון המקביל ל–104 מיליון דולר, שהם 10.3% מהמחזור, לעומת 9.2% מהמחזור ברבעון המקביל — למרות השחיקה ברווחיות הגולמית

הדו"ח הכספי המלא של אלביט מערכות (20-F) מגלה שהעלייה ברווח וברווחיות התפעולית נבעה בעיקר מביטול הפרשה בסכום של 31 מיליון דולר בגין תמורת מותנית, הקשורה לרכישה שהחברה ביצעה ב–2015, כנראה רכישת חטיבת הסייבר מחברת נייס תמורת 157 מיליון דולר. על פי הערכות, 17 מיליון דולר מביטול ההפרשה נעשו ברבעון הרביעי של 2017, והיו אחראים לכל הגידול ברווח התפעולי. גורם אחר לשיפור ברווח התפעולי הוא ירידה 8.5% בהוצאות השיווק ל–81 מיליון דולר, שמיוחסת לעיתוי ההשתתפות במכרזים ובפרויקטים.

הרווח הנקי הושפע לרעה ברבעון הרביעי של 2017 מהקטנת נכס מס ב–11 מיליון דולר בארה"ב, כתוצאה מהורדת מס החברות בארה"ב מ–35% ל–21%. צבר ההזמנות של אלביט מערכות הסתכם ב–7.6 מיליארד דולר בסוף 2017 — גידול של 10.6% לעומת רמתו בסוף 2016, אך ללא שינוי בהשוואה לסוף ספטמבר 2017.

עלות שכרו של מכליס הסתכמה ב-3.4 מיליון דולר ב–2017, כולל שכר בסיס של 880 אלף דולר, מענק של מיליון דולר, וכן מענק שנובע מעליית המניה (אופציות פנטום) ב–1.5 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ