עמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות? בקרוב הגמלה שלכם תקוצץ ב-1,000 שקל בשנה

קרנות הפנסיה הוותיקות נמצאות בגירעון של כ-200 מיליון שקל בשנה, לאחר שהעלאת גיל הפרישה לנשים נדחה, מבלי שניתן סיוע מתאים לקרנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונריםצילום: בלומברג

קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים מוצאות את עצמן בתקופה האחרונה בגירעון של כ-200 מיליון שקל בשנה. הקרנות שחתמו עם המדינה על הסכמים ב-2003, בעת גיבוש הסדר הפנסיה של קרנות עמיתים (קרנות הפנסיה הוותיקות), תכננו את תחשיבי הפנסיה וגמלה לפי גיל פרישה של 67 לגברים ונשים.

בהמשך התקבלה החלטה כי גיל הפרישה לנשים יהיה 64, וכיום גיל הפרישה של 67 הוא רק עבור הגברים, בניגוד לתכנון בהסכמים ב-2003. כתוצאה מכך, מצאו את עצמן קרנות הפנסיה הוותיקות בגירעון אקטוארי המוערך בכ-200 מיליון שקל בשנה, שכן הנשים חוסכות פחות ויוצאות לגמלה מוקדם יותר מהצפוי.

על מנת לכסות את הגירעון, שכן אין יותר הפקדות בקרנות אלו, נדרשים מנהלי הקרן לקצץ בגמלה של הפנסיונרים. הקיצוץ בגמלה שאמור לכסות את הגירעון עומד על כ-1.5% מהגמלה - כ-1,000 שקל בשנה.

קרנות הפנסיה הוותיקות חולצו על ידי המדינה בהשקעה של כ-80 מיליארד שקל, לאחר שנכנסו לגירעונות עתק. כחלק מהזרמת הכספים הן הועברו לניהול עמיתים.

מעמיתים נמסר: "ב-2003 גובש הסדר קרנות הפנסיה הוותיקות. כחלק מההסדר נקבע שהממשלה תעניק סיוע לקרנות בהיקף המתאים לגיל הפרישה שעליו הוחלט בזמנו – 67 שנים לגברים ולנשים. בהמשך, התקבלה החלטה על הקדמת גיל הפרישה לנשים ל-64, והגדלת הסיוע בהתאם, ולאחר מכן הוחלט על דחיית העלאת גיל הפרישה, ושוב נקבע מנגנון פיצוי לקרנות.

"לאחרונה, הכנסת דחתה את מועד עליית גיל הפרישה לנשים, מבלי להגדיל את הסיוע הנדרש לקרנות, וכתוצאה מכך נוצר גירעון של 1.5%. מכיוון שלקרנות אין מקורות כספיים לכיסוי הגירעון שנוצר, ועל מנת לשמור על איזון הקרנות כמתחייב כלפי כלל העמיתים, לא נותרה בידינו ברירה אלא לפעול להפחתת הזכויות הפנסיוניות של עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, בשיעור של כ-1.5% בממוצע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker