חברת הקרנות של מיטב דש נקנסה בחצי מיליון שקל

הקנס הוטל בעקבות ביקורת שערכה הרשות ובה נתגלתה חריגה ממדיניות ההשקעות, שמקורה בפעילות מנהל הקרן בהשקעות באמצעות אלגוריתם אוטומטי ממוחשב ■ החברה הפרישה כבר את מלוא הסכום בדו"חותיה הכספיים ל-2017

אסא ששון
חדר המסחר בבית ההשקעות מיטב דש
חדר המסחר בבית ההשקעות מיטב דשצילום: ניר קידר

היום דיווחה רשות נייורת ערך כי ועדת האכיפה אישרה הסדר בין הרשות לבין מיטב דש קרנות נאמנות, שבמסגרתו הוטל עיצום כספי בסך חצי מיליון שקל על מיטב דש, בגין הפרת חובת זהירות החלה על מנהל קרן. החברה הפרישה כבר את מלוא הסכום בדו"חותיה הכספיים ל-2017.

הקנס הוטל בעקבות ביקורת שערכה הרשות ובה נתגלתה חריגה ממדיניות ההשקעות, שמקורה בפעילות מנהל הקרן בהשקעות באמצעות אלגוריתם אוטומטי ממוחשב.

ועדת האכיפה אישרה את ההסדר וקיבלה את עמדת הרשות כי העמידה במדיניות ההשקעה בקרן, גם במהלך יום המסחר, היא בלב תחום ניהול הקרנות, בהיותה המאפיין החשוב ביותר למשקיע המבקש להתאים את רמת הסיכון בקרן להשקעה שבה הוא בוחר. על פי הוועדה, יש בהסדר "להוות איתות ומסר באשר לסטנדרטים המצופים לעניין זה ולחשיבות התאמת הבקרות הננקטות למדיניות הייחודית של כל קרן, בפרט כאשר מבקש מנהל הקרן לבצע חלק מפעילות ההשקעה באמצעות אלגוריתם ממחושב".

בדו"ח המוטב נכתב כי: "אל מול חומרת ההפרה, לקחה הרשות בחשבון מספר שיקולים לקולא המצדיקים לשיטתה הקלה באמצעי האכיפה: מדובר בתקופה יחסית קצרה, בת כחודשיים, שבה חרגה הקרן ממדיניות ההשקעה. לא נמצאו חריגות נוספות של הקרן בבדיקה שהתייחסה לתקופה ארוכה יותר או בבדיקה של קרנות נוספות של מנהל הקרן; מדובר בקרן קטנה יחסית של המשיבה, הנחשבת למנהל קרנות מהגדולים בתחום; התשתית העובדתית לא העלתה בפני הרשות חשד כי התנהלות המשיבה היא מעבר לרשלנות; תיק זה הוא ההליך המינהלי הראשון העוסק בהפרת חובת הזהירות של מנהל קרן".

עם זאת, חברת הוועדה עו"ד רוני טלמור העבירה ביקורת על הרשות שבחרה לנקוט בהליך של אכיפה מנהלי ולא בהליך של קנס וציינה "במקרה שבו עומדות בפני הרשות מספר דרכי אכיפה, ובפרט במקרה בו היא בוחרת לנקוט באמצעי המחמיר מביניהם, רצוי היה לפרט ולנמק את השיקולים להליך שננקט בבקשה לאישור ההסדר".

ממיטב דש נמסר: "הליך האכיפה התבצע לאחר שנתגלו, לפני כשנה וחצי, כמה חריגות במדיניות ההשקעות שנבעו מטעות בהגדרות אחד המודלים הממוחשבים. רוב החריגות תוקנו באופן ממוכן תוך דקות, עוד בטרם התגלו במערכות הבקרה של מנהל הקרן וללא שנגרם כל נזק ללקוחות החברה. החברה דיווחה על כך בדו"חות רבעון 3 ל-2017. בנוסף, החברה מסכימה עם דעתה של חברת המוטב, עו"ד רוני טלמור, שנושא זה יכול היה להיסגר ללא הליך אכיפה אלא בהליכים רגילים. יודגש כי בעקבות האירוע הודקו הבקרות לאיתור החריגות ולמניעת הישנות מקרים כאלו בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker