איך מקצץ הביטוח הלאומי ממבוטחים על סמך וויקיפדיה?

מה קורה כשאחות מאבחנת אלצהיימר בעזרת וויקיפדיה?

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד יחיאל

קשישי ישראל המצויים במצב סיעודי זכאים לגימלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי. הזכאות קיימת, אבל הדרך לממש אותה מלאה חתחתים וייסורים.

ה', קשישה המתקרבת לגיל גבורות, חולה באלצהיימר. רופאי קופת חולים, מומחים ברפואה גריאטרית, קבעו כי מצבה הקוגניטיבי מידרדר והולך. היא מבולבלת - מצב המסכן אותה במיוחד בעת נטילת תרופות - וסובלת מהזיות ראייה.

אל ה' נשלחה אירית גליאביץ, אחות בריאות הציבור מטעם הביטוח הלאומי. וראה זה פלא, בעיני האחות גליאביץ ה' חידשה את נעוריה. האחות קבעה כי אין הלימה בין מה שכתבו הרופאים המומחים לבין מה שהיא רואה בעיניה. בניגוד לרופאים המומחים קבעה האחות כי על פי התרשמותה ה' אינה זקוקה להשגחה.

המוסד לביטוח לאומי דבק בהתרשמותה של האחות, ואל שוועתה של ה' וקביעות הרופאים המומחים מטעם קופת חולים לא שעה. מצויד בהתרשמותה של האחות מטעמו דחה הביטוח הלאומי את תביעה של ה' לגימלת סיעוד.

ה' נאלצה לפנות לעזרת בית הדין לעבודה, שלו נתונה סמכות השיפוט בתביעות מבוטחים נגד המוסד לביטוח לאומי. אל בית הדין לעבודה הובאה לעדות האחות גליאביץ.

בעדותה בפני השופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ הודתה האחות כי היא אינה מבצעת בדיקה קוגניטיבית. האחות הפתיעה את השופטת כשהעידה כי את קביעותיה היא מבססת על מחקרים מוויקיפדיה. נוכח עדות האחות לא התקשתה השופטת לקבוע כי לאחות אין הכלים לאבחן אלצהיימר, "ובוודאי ובוודאי שהאחות אינה יכולה לסתור את חוות דעתם של רופאים גריאטריים".

בפסק הדין תוהה השופטת "הכיצד סבור המוסד לביטוח לאומי כי חוות דעתה של אחות בריאות הציבור, המסתמכת על מחקרים מהוויקיפדיה, עדיפה על דעתם של רופאים מומחים בגריאטריה שזו התמחותם, ושמתבססים על ידע רב שנרכש על ידיהם במשך שנים ועל בדיקת CT שנערכה לתובעת?!"

השופטת מותחת בפסק הדין ביקורת על המוסד לביטוח לאומי שבחר לדבוק בעמדת האחות מטעמו, המנוגדת למסמכים הרפואיים מתיקה הרפואי של ה'. השופטת קובעת כי "טוב היה עושה המוסד במקרים כגון אלה לו היה מעביר את תיקם הרפואי של מבוטחים לבדיקה של רופא גריאטרי".

הדעת נותנת, ממשיכה וקובעת השופטת, "כי חוות דעתה של אחות לא יכולה לגבור על חוות דעתם של רופאים, שזו עיקר מומחיותם". ה' ניצחה אפוא במאבקה מול המוסד לביטוח לאומי, ותביעתה התקבלה על ידי בית הדין לעבודה.

הכותב הוא עורך דין

***הקשישה ה' נגד הביטוח הלאומי >>

סוג הביטוח: ביטוח סיעוד על פי חוק הביטוח הלאומי

התובעת: הקשישה ה'

הנתבע: המוסד לביטוח לאומי

מהות התביעה: תביעה להכרה בזכותה של חולת אלצהיימר לגימלת סיעוד

הסיבה שנתן המוסד לביטוח לאומי לדחייה: אחות לבריאות הציבור מטעמנו התרשמה כי המבוטחת לא זקוקה להשגחה, והתרשמותה עדיפה מבחינתנו על קביעות מומחים בגריאטריה

השופטת: ד"ר אריאלה גילצר-כץ מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב

פסק הדין: לאחות אין כלים לאבחן אלצהיימר, ובוודאי שאינה יכולה לסתור את חוות דעתם של רופאים גריאטריים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker