קופות ילין־לפידות הידרדרו למקום האחרון בתשואה ל–12 החודשים האחרונים

למרות חודש שלילי בענף הגמל, באלטשולר־שחם ובאי.בי.אי הצליחו לרסן את ההפסדים לחוסכים שלהם בפברואר באי.בי.אי נהנו מחשיפה גדולה לבנקים ולמניית סולאראדג'

נועם בר
יאיר לפידות, ילין לפידות
יאיר לפידות, ילין לפידותצילום: דודו בכר

פברואר הסב לחוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות הפסדים שמחקו את רוב התשואה החיובית שהשיגו בינואר. במסלולים הכלליים נעה התשואה בפברואר בין תשואה שלילית של 0.83% ועד תשואה שלילית של 1.5%. במסלולים המנייתיים, ההפסדים לחוסכים הגיעו גם לתשואה של 3.5%. מבין קופות הגמל, את התשואה הנמוכה ביותר בפברואר, הניבה קופת אנליסט - תשואה שלילית של 1.52%. מבין קרנות ההשתלמות, הניבה הקרן שמנהלת הראל את התשואה הנמוכה ביותר - תשואה שלילית של 1.21%.

בפברואר בלטו לטובה קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שמנהלים בתי ההשקעות אלטשולר־שחם ואי.בי.אי, עם תשואה שלילית של 0.8%–0.9% בלבד. קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שמנהל אלטשולר־שחם הובילו גם בשנה האחרונה בחודשי העליות, ובלטו בפער של כמה אחוזים משאר השוק. להוביל את הענף גם בעליות וגם בירידות, זהו דבר מרשים ומעורר השתאות.

דירוג קרנות הנאמנות לפי 12 החודשים האחרונים

"עוד לקראת סוף שנה שעברה זיהינו שהמתחרים שלנו ושאר השוק הולכים לכיוון הגדלה של שיעור המניות בקופות. חשבנו שזה לא נכון, והחלטנו לא ללכת עם המגמה של השוק. בינואר, שהיה חודש חיובי, זה קצת פגע בנו, אבל בפברואר נהנינו מכך. בגלל התנודות בין ינואר לפברואר, המתחרים הגדילו את סטיית התקן בקופות שלהם, בעוד שלנו נשארה נמוכה", אומר ליאור יוחפז, מנהל השקעות ראשי של אי.בי.אי גמל והשתלמות.

לגבי ההשקעות שבוצעו מציין יוחפז כי באי.בי.אי נכנסו לפברואר עם מח"מ (משך חיים ממוצע) קצר באג"ח הקונצרני והממשלתי, מה שעזר לתשואות, היות ובתחילת החודש התשואות בשוק האג"ח עלו ומי שהיה עם מח"מ קצר נפגע פחות. "בהמשך החודש ביצענו שינוי והארכנו את המח"מ", אמר יוחפז.

דירוג קופות הגמל לפי 12 החודשים האחרונים

בחשיפה למניות, באי.בי.אי מוטים יותר לשוק בישראל ומעדיפים אותו בגלל ההיכרות העמוקה יותר עם החברות הפועלות בו. בפברואר חוסכי אי.בי.אי נהנו מכך היות ושוק המניות בישראל ירד פחות מבשווקי המניות בעולם. כך למשל, בעוד מדד ת"א 35 ירד בפברואר בשיעור של 3%, המדדים בארה"ב כמו מדד S&P 500 ומדד הדאו ג'ונס ירדו בכ–4%. מדד הדאקס הגרמני ירד ב–5.7% ומדד הניקי היפני ירד ב–4.5%.

מאמינים במניות הבנקים

גלעד אלטשולר
גלעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

בהתייחסות לסקטורים בשוק המניות בישראל, מאמינים באי.בי.אי במניות הבנקים. "יש לנו חשיפה גבוהה לבנקים. אנחנו מאמינים שהם נסחרים סביב 1 על ההון, כשהתשואה על ההשקעה בהם מגלמת יותר מ–10%. הדו"חות שפורסמו באחרונה היו טובים, ועדיין אנחנו רואים שם פוטנציאל לעלייה (אפסייד) יפה", אומר יוחפז.

לדבריו, רוב המוסדיים אינם קונים מניות של הבנקים בגלל מגבלה קיימת של הפיקוח על הבנקים, שלפיה לא ניתן לקבוצה במשק לעבור יותר מ–7.5% באחזקות בנק, גם אם הקבוצה כוללת גופים מוסדיים - למשל, קבוצת דלק שכוללת את חברת הביטוח הפניקס ובית ההשקעות אקסלנס. "הם יכולים לבצע חשיפה לבנקים דרך לוליינות פיננסית כמו דרך נגזרים, אבל לנו אין את המגבלה הזאת".

עידו קוק, מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.אי
עידו קוק, מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.איצילום: עופר וקנין

מניה נוספת שבלטה לטובה בהשקעות של אי.בי.אי היא סולאראדג'. לדברי יוחפז, באי.בי.אי משקיעים בה כבר כמה חודשים ונהנו מכל מהלך העליות האחרון של המניה. מתחילת 2018 עלתה מניית סולאראדג' - הפועלת בתחום האנרגיה הסולארית - ב–46%. לדבריו, התשואות במארס עד כה נעות סביב האפס עם נטייה לתשואה חיובית. "השוק הקונצרני יהיה משמעותי החודש, ומי שיידע להיות דינמי במסחר, ייהנה מיתרון משמעותי".

ילין־לפידות, שבלטו לחיוב בשנים האחרונות, ממשיכים לדשדש ולאבד מומנטום, כאשר בהסתכלות על ביצועי 12 החודשים האחרונים הם ירדו לתחתית הטבלה, עם תשואה של 5.36% בלבד. בהסתכלות ארוכת טווח, של שלוש השנים האחרונות, בולטות קרנות ההשתלמות של אנליסט ואלטשולר־שחם, עם תשואות של 15.44% באנליסט ו-14.11% באלטשולר־שחם - פער של 2%–3% מהקרנות הבאות אחריהן בדירוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker