מתווה הפרדת הנכסים במשפחת עופר: הנדל"ן לליאורה, הבנק לאייל

לפי מתווה ההסכם, אייל ירכוש את כל מניות גרעין השליטה של בנק מזרחי שמוחזקות על ידי עופר השקעות, שבשליטת ליאורה עופר; בעוד ליאורה תרכוש את חלקם של אייל עופר ואחיה דורון בעופר השקעות ■ אייל עופר צפוי להיות הגורם היחיד שיקבל היתר שליטה במזרחי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל עופר ליאורה עופר
אייל עופר וליאורה עופרצילום: עופר וקנין

חברת הנדל"ן מליסרון אישרה הבוקר את הפרסום ב-TheMarker בחודש שעבר בנוגע למתווה הפרדת הנכסים שרקחו במשפחת עופר, על רקע חוק הריכוזיות. לפי המתווה, משפחת עופר אינה מתכוונת למכור אף אחד מנכסיה המרכזיים, שיחולקו בין זרועות המשפחה. הוחלט כי מליסרון תועבר לשליטתה המלאה של ליאורה עופר, בעוד בן דודה, אייל עופר, יקבל את השליטה בבנק מזרחי טפחות.

"לאחר תהליך ממושך של בחינה בהשתתפותם של צוותים מקצועיים שמונו מצד אחד על ידי ליאורה עופר, ומצד שני על ידי לין אחזקות (חברה הקשורה לאייל עופר; ע"א), גובשו עקרונות מתווה שמטרתו להביא להפרדת השליטה בגוף הפיננסי המשמעותי בנק מזרחי, מהשליטה בתאגיד הריאלי המשמעותי – מליסרון/עופר השקעות", נמסר בדיווח לבורסה.

משפחת עופר מחזיקה במליסרון באמצעות חברה פרטית - עופר השקעות, שמניותיה מוחזקות על ידי ליאורה (51.7%), דורון (15%) ולין אחזקות (33.33%). במקביל, המשפחה שותפה בגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות באמצעות עופר השקעות, ועופר אחזקות - חברה פרטית שנייה המוחזקת על ידי הנאמן המנהלת את עזבון יולי עופר (36.7%), לין אחזקות (33.3%), ליאורה (15%) ודורון (15%).

ליאורה מכהנת כיום כיו"ר מליסרון ומכהנת במקביל גם כדירקטורית במזרחי; אייל מחזיק בעסקי ספנות בינלאומיים ובעסקי נדל"ן בארה"ב, בריטניה, הולנד ומדינות נוספות באירופה.

שווי האחזקות העקיפות של ליאורה במליסרון ובמזרחי מסתכם בכ-3.1 מיליארד שקל; שווי האחזקות העקיפות של דורון במליסרון ובמזרחי מסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל; ואילו שווי אחזקותיו העקיפות של אייל במזרחי ובמליסרון מסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל. אחזקות אלה אינן כוללות נכסים פרטיים שמוחזקים בידי החברות.

לפי מתווה ההסכם, אייל ירכוש את כל מניות גרעין השליטה של בנק מזרחי שבהחזקת עופר אחזקות; וכן חלק מהמניות החופשיות של מזרחי שבהחזקת עופר השקעות – תוך שימכור את מניותיו בעופר השקעות. לדורון ניתנה האפשרות לבחור אם להצטרף למתווה, לרכוש את המניות החופשיות של מזרחי, אך לא יותר מ-4.5% ומבלי להיות חלק מהיתר השליטה בבנק; בעוד שליאורה תרכוש את חלקם של אייל ודורון בעופר השקעות – ותהפוך לבעלת המניות היחידה.

לאחר העסקה, ליאורה עופר, שהיא בתו של יולי עופר, תחזיק בשליטה (60.8%) במליסרון/עופר השקעות ותיפרד מההחזקות הפיננסיות בבנק מזרחי טפחות; אייל עופר, בנו של סמי עופר, יחזיק במניות השליטה בבנק מזרחי טפחות, באמצעות עופר אחזקות – וייפרד מהאחזקות במליסרון.

חוק הריכוזיות מחייב את הקבוצות העסקיות להפריד בין נכסים פיננסיים (בנקים, בתי השקעות או חברות ביטוח) לבין נכסים ריאליים (כמו חברות טכנולוגיה, סלולר ונדל"ן). החוק התיר לקבוצות העסקיות חלון לביצוע ההפרדה עד לסוף דצמבר 2019. ואולם, העסקה המתבשלת לרכישת בנק אגוד על ידי מזרחי, עשויה לזרז את ההפרדה, שכן החוק אינו מאפשר לקנות נכסים משמעותיים חדשים (בנק אגוד) לפני הסדרת ההפרדה. הממונה על ההגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, טרם אישרה את המיזוג בין שני הבנקים.

הנוסחה שגובשה במשפחת עופר היא למעשה פתרון רך למגבלות חוק הריכוזיות. כלומר, מעקף חוקי וכשר, שיאפשר למשפחה להמשיך להחזיק בנכסים פיננסים וריאליים מבלי למכור אף אחד מהם. ייתכן שגם משפחת ורטהיים (דרורית ודודי ורטהיים), שמחזיקה במקביל בבנק מזרחי טפחות ובקוקה קולה, רוקחים עסקה דומה לזו שגובשה במשפחת עופר, כך שדרורית תחזיק באחזקה הפיננסית (הבנק) בעוד אחיה יחזיק בנכסים הריאליים (קוקה קולה), אך אין עדיין ודאות בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker