חשיפת TheMarker

הגופים המוסדיים רכשו את השליטה בבנק דקסיה

מניות השליטה נמכרו על ידי ממשלות בלגיה וצרפת לפי שווי של 350 מיליון שקל, המהווה הנחה של 13% על המחיר בבורסה ושל 10% על ההון העצמי

בנק דקסיה
בנק דקסיה

בנק דקסיה ישראל הוציא לפני שעה קלה דיווח המאשר את חשיפת TheMarker, לפיה בעלות השליטה בבנק - ממשלות בלגיה וצרפת - מוכרות את השליטה בבורסה לפי שווי של 350 מיליון שקל. המחיר מהווה הנחה של 13% על המחיר בבורסה, והנחה של 10% על ההון העצמי.

על פי הדיווח המכירה הושלמה במלואה, והשתתפו בה 15-12 גופים מוסדיים, כך שלאחר המהלך נהפך בנק דקסיה הפך לבנק ללא גרעין שליטה. את ההפצה במכירה הובילו חברות החיתום וליו בייס, ברק קפיטל ואייפקס חיתום.

עם תום המכירה הגיעו לסיומן 17 שנות שליטה של ממשלות צרפת ובלגיה. אין זו הפעם הראשונה שבה בעלי המניות בדקסיה מנסים למכור את אחזקותיהם. בעבר כבר נעשו ניסיונות, שלא צלחו, למיזוג בין בנק ירושלים לדקסיה, וכעת הפתרון של בעלי השליטה היה למכור את המניות בבורסה.

עבור דקסיה העולמית מדובר במהלך שמתבצע לאחר שהנהלת דקסיה ישראל, בראשות המנכ"ל אוליבייה גוטמן, השלימה את התוכנית האסטרטגית. התוכנית כללה, בין השאר, חלוקת דיוודנד של יותר מ-300 מיליון שקל, מכירת נתח מתיק האשראי לגופים מוסדיים ב-1.5 מיליארד שקל, ופירעון מוקדם של פיקדונות ושטר הון לחברה האם בכמה מאות מיליוני שקלים. המכירה מתבצעת כחלק מההחלטה שהתקבלה בדקסיה העולמית ליציאה מפעילות במקומות שאינם נחשבים יותר אסטרטגיים עבור קבוצה.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, העניקה אישור להתקדם עם המכירה, ולהפיכתו של דקסיה לבנק ללא גרעין שליטה. זאת להבדיל מהמקרה של עסקת מזרחי-טפחות ואגוד, שממתינה עדיין לאישור רשות ההגבלים העסקיים. עם זאת, גם בעסקה זו בר היא בין התומכות במיזוג אגוד לתוך מזרחי-טפחות. זאת בטענה כי אגוד, שסובל מהיעילות התפעולית הגרועה במערכת, ומעסיק יותר מ-1,000 עובדים, לא הצליח כבנק עצמאי להפוך למחולל תחרות. זאת בעוד דקסיה, שמעסיק רק 40 עובדים ומחזיק במערכת מחשוב עצמאית, מחלק דיווידנדים, ואמור לייצר החל ב-2019 תשואה להון של יותר מ-10%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker