50 רעיונות השקעה |

הקאמבק של סוני: המניה שעלתה ביותר מ-50% בשנה האחרונה

לעתים די במעט מאוד כדי לבצע מהפך עסקי דרמטי בחברה ■ כל מה שצריך היה לעשות בענקית האלקטרוניקה היפנית הוא לאתר את מוקדי ההפסד הגדולים - ולחסל אותם ■ בפברואר העלתה שוב החברה את תחזית הרווח והודיעה על מינוי מנכ"ל

ערן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השקת פלייסטיישן 4 ביפן, ב–2014 . עברה למודל של מנויים, שרוכשים את המשחקים ישירות ממנה
ערן כהן

מה אומר לכם השם סוני? רבים כנראה יענו כי זו חברה שכבר אבד עליה הכלח. אם פעם היא עמדה בשורה הראשונה של חברות האלקטרוניקה, הרי מאז היא נהפכה לחברה שתפארתה מאחוריה. אלא שהשינוי שעברה החברה בשלוש שנים האחרונות טומן בחובו הזדמנות שיכולה להיות מעניינת, ולראיה: המניה זינקה ב–50% בשנה האחרונה.

עד לפני שלוש שנים, הפסידה סוני מיליארדי דולרים בפעילות מכשירי האלקטרוניקה שלה, כאשר ההתעקשות של ההנהלה הקודמת להמשיך ולהתחרות בתחום מכשירי האלקטרוניקה והטלפונים הסלולריים, למרות התחרות החזקה, העיבה על התוצאות. הרבה לפני כן, צנחו רווחיה מתחום המוסיקה, לאחר ששינויים טכנולוגיים חיסלו את רכישות הדיסקים.

סדרת כתבות: 50 רעיונות השקעה

 • המחקר הגדול על מניות או נדל"ן מכריע: קנו דירה. בחו"ל
 • למה להשקיע במניות ולא בבורסה עצמה?
 • כשהשווקים רועדים: על השקעה ברכבות כבר שמעתם?
 • השוק עולה ויורד - אבל אנשים תמיד צריכים שמפו, סבון ותרופות
 • תשואות האג"ח באמריקה עולות - איך אפשר להרוויח מזה?
 • יקרה אך איכותית: גם אחרי העלייה החדה במניה — המודל של קוסטקו מנצח
 • להשקיע בשליח: בשוק אטרקטיבי עם שתי ענקיות — כדאי לקנות את שתיהן
 • כשכולם מתחילים להספיד את הקניונים — מגיעה ההזדמנות של המשקיעים
 • היועצים בבנקים ממליצים: זו ההשקעה הכי נכונה השנה
 • אחרי שרמסו את המתחרים הקטנים - כדאי להשקיע במניות של ענקיות השבבים
 • לאן נוסעת מניית הקרוואנים?
 • מה שצריך להפחיד אתכם: כך תזהו חברות שלא כדאי להשקיע בהן
 • עם קיילי ג'נר ותזרים מזומנים חזק: רשת הקוסמטיקה שמוכיחה איך אפשר להצליח גם בקניונים
 • ההשקעה שתסדר לכם את הכסף לחופשת הסקי הבאה
 • התפנית של ספאנטק: האם המנכ"ל החוזר ישיב את יצרנית הבדים למסלול צמיחה?
 • כדי לקנות יום אחד מטוס פרטי - אלה המניות שכדאי שתרכשו
 • הממתק החבוי בהשקעה בחברת המלונות של אלי פפושדו
 • השמים מתבהרים באתרי הקידוח: מגזר האנרגיה חוזר להיות רלוונטי
 • האם זו תהיה החברה הראשונה שתגיע לשווי של טריליון דולר?
 • מכונת ההפתעות של בארי דילר ממשיכה לייצר מתנות למשקיעים
 • לנסות "לעשות מכה" או להשקיע לטווח ארוך?
 • כיום, לאחר שורה של צעדים חשובים שעליהם נרחיב מיד, אנו מעריכים כי לא כדאי להתעלם מסוני, והיא דוגמה מצוינת לכך שלעתים הפסדים בשניים או שלושה תחומים "מכתימים" את הדו"חות — ומעלימים מהעין את העובדה שבשאר הפעילויות שלה, החברה דווקא מרוויחה מצוין.

  לפני כארבע שנים, בשיא המשבר של סוני, התחלפה הנהלת החברה, וקזואו היראי, כוכב רוק במונחי הניהול ביפן, הוצנח לתפקיד המנכ"ל. ההנהלה החדשה החליטה, קודם כל, לצאת מתחום הטלוויזיה, ומכשירי החשמל הפשוטים — ולהמשיך לייצר רק מוצרים מתקדמים, שבהם יש לסוני יתרון תחרותי. כך נסגרו עבור סוני פעילויות שהסבו הפסדים של מיליארדים, כמעט בן לילה.

  זה אולי נראה צעד פשוט ומתבקש, אך ההנהלה הקודמת התקשתה לבצע אותו, בשל כוח ההמשכיות. בד בבד, הפסיקה החברה למכור טלפונים סלולריים, למעט דגמים בודדים ביפן, שם המותג סוני עדיין חזק מאוד. בנוסף, כמה שינויים טכנולוגיים חשובים שיחקו לטובתה של סוני, ועליהם נפרט מיד.

  התוכן הוא המלך

  שווי שוק: 63 מיליארד דולר; תשואה ב–2017: 62%; תשואה מתחילת 2018: 10%; תזרים חופשי: 4 מיליארד דולר בשנהצילום: Bloomberg

  לסוני יש בעלות על כמות אדירה של מוסיקה וסרטים, אלא שבתחילת העשור אנשים הפסיקו לשלם על מוסיקה. השינוי הגדול מבחינתה של סוני הוא שבשנים האחרונות הצרכנים חזרו לצרוך מוזיקה באופן לא פיראטי, באמצעות מתווכי ענק כמו גוגל (יו־טיוב), אפל או ספוטיפיי, ואפילו פייסבוק. סוני יכולה לגבות מהן תמלוגים על שימוש בתכנים שלה, ללא הוצאות הפצה ושיווק.

  אלה גופים עם תקציבים גדולים, שקל להם לשלם על התוכן; ולאחר המעבר למודל החדש, חזרה סוני להרוויח מספריית המוסיקה הענקית שלה.

  סוני מובילה גם בתחום המשחקים האלקטרוניים עם הפלייסטיישן, אבל זהו תחום מחזורי. בכל פעם שמשיקים קונסולה חדשה הוא צומח, ואז יורד לאטו עד להשקת הקונסולה החדשה. כעת, בעקבות השינויים הטכנולוגיים, אנשים מפסיקים לקנות דיסקים של משחקים, ועוברים לרכוש אותם באינטרנט. כך, סוני יכולה לוותר על שירותי המפיצים שימכרו דיסקים שלה ברחבי העולם וישתתפו ברווחים; במקום זאת, היא עברה למודל של מנויים שרוכשים את המשחק ישירות ממנה — והרווחים שלה גדלים.

  אספקה בלעדית של חיישנים למצלמות

  אף שסוני כשלה בתחום הטלפונים הסלולריים, הנהלתה החדשה השכילה להבין את הפוטנציאל העצום ביכולותיה הטכנולוגיות. כיום, סוני היא הספקית הבלעדית של חיישנים למצלמות עבור סמארטפונים של אפל, סמסונג ויצרנים מובילים בעולם. זוהי פעילות רווחית מאוד עבור סוני, שעדיפה בהרבה על פני הניסיון להתחרות בשוק הטורפני של ייצור טלפונים סלולריים.

  בעזרת כל השינויים האלה ומהלכי ההנהלה החדשה, רווחי סוני נסקו בשנים האחרונות. כיום היא נסחרת בשווי שוק של 63 מיליארד דולר, לאחר שעלתה ביותר מ–50% ב–2017, וב–80% בשנתיים האחרונות. המזומנים במאזן מסתכמים ביותר מ–16 מיליארד דולר, והיא מייצרת תזרים חופשי של כארבעה מיליארד דולר בשנה. לכן, להערכתנו, התמחור שלה עדיין זול למדי, לאור העובדה שסוני היא דומיננטית בכל שוק שבו היא פועלת.

  חנות סוני בארה"בצילום: אי־פי

  בנוסף, כמה תהליכים התרחשו באחרונה בחברה. ראשית, במהלך פברואר העלתה סוני שוב את תחזית הרווח, והודיעה כי קזואו היראי המנכ"ל יפנה את מקומו ליד ימינו שכיהן עד כה כסמנכ"ל הכספים של החברה. היראי יישאר יו"ר דירקטוריון סוני, ולהערכתנו יש כאן חשיבות עצומה לנושא ההמשכיות בהנהלה והכנת המועמד הבא למנכ"לות.

  הלקח מסיפורה של סוני הוא כפול. ראשית, לא כדאי לארגון לפעול בתחום שבו הוא לא נהנה ממעמד דומיננטי או יתרון איכותי. במקרה של סוני, היה זה שוק מוצרי האלקטרוניקה הפשוטים שעבר קומודיטיזציה. שנית, גם המשקיעים יכולים ללמוד מכך. להערכתנו, לעתים כל מה שצריך לעשות הוא לאתר את התחום שהוא "יצרן" ההפסדים הגדול — ולצאת ממנו. בדרך זו, גם מניה שהמשקיעים חשבו שעבר זמנה, יכולה לעשות לפעמים קאמבק.

  הכותב עובד במור בית השקעות. אין לראות במאמר כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות. לחברה עשוי להיות עניין בניירות הערך המוזכרים

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker