משקיע העוגן בהנפקת אנרג'יאן: כלל ביטוח, שהשקיעה 100 מיליון דולר

חברת האנרגיה היוונית, המחזיקה במאגרי כריש ותנין, קיבלה ביקושים נמוכים בהנפקה שערכה ביום חמישי בלונדון ובישראל ■ החברה נאלצה להפחית את השווי ב–10% ל–506 מיליון דולר, גירדה את יעד הגיוס - ובשל כך בוטלה הצעת המכר שתיכננו הבעלים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צילום: אנרג'יאן

משקיעת העוגן בהנפקתה הראשונית (IPO) של חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, שנערכה ביום חמישי בלונדון ובתל אביב במקביל, היתה חברת כלל ביטוח , שהשקיעה 100 מיליון דולר. זהו סכום יוצא דופן, שחלקו הוא 22% מהגיוס. כלל צפויה להחזיק 10% מהחברה לאחר ההנפקה - ותיהפך לבעלת המניות השלישית בחברה לאחר שתי המשפחות המייסדות.

משקיעים ישראלים נוספים שהשתתפו היו פסגות, חברת קרנות הגידור ספרה ובית ההשקעות מיטב דש (קרנות). בין המשקיעים הזרים הבולטים שלקחו חלק בהנפקה: חברת קפיטל ריסרץ שמנהלת נכסים בהיקף של 360 מיליארד דולר.

השלמת ההנפקה הראשונית של אנרג'יאן, המחזיקה במאגרי תנין וכריש, היא מעבר מעל המשוכה העיקרית בדרך לפיתוח שני המאגרים. אלא שההנפקה לא עברה על מי מנוחות: החברה נתקלה בביקושים נמוכים, נאלצה להפחית את השווי, וכתוצאה מכך אף נאלצה לוותר על מנגנון שנקבע מראש, שבו בעלי השליטה ימכרו חלק ממניותיהם.

אנרג'יאן תיכננה לגייס 482 מיליון דולר, לפי שווי חברה של 550–650 מיליון דולר (טווח ההנפקה המינימלי). ביום נעילת המכרז הביקושים לא הדביקו את יעד הגיוס. מסיבה זו החליטו בחברה להפחית את השווי הנפקה ב–10% ל–506 מיליון דולר. הפחתת השווי איפשרה למשקיעים שבחרו להשתתף בהנפקה להגדיל את היקף ההזמנות, וכך גם למשקיעים בישראל.

צילום: עופר וקנין

בסופו של דבר גייסה החברה 460 מיליון דולר — 22 מיליון דולר פחות מהיעד המקורי. מאחר שלא התקבלו ביקושים עודפים, בחברה ויתרו גם על מנגנון ה"גרין שו", שבו היו אמורים בעלי השליטה באנרג'יאן למכור מניות למשקיעים עד 50 מיליון דולר.

בישראל נהנתה אנרג'יאן מביקושים של 170 מיליון דולר. בחברה נתנו עדיפות למשקיעים מישראל, כך שכל מי שהזמין קיבל את הסחורה (100% הקצאה). בסופו של דבר, ההזמנות נחלקו כך ששליש מתמורת הגיוס הגיע מישראל, בעוד שני שלישים ממשקיעים מחו"ל.

הציבור צפוי להחזיק ב–48% מהמניות

אנרג'יאן, שמנוהלת בידי מת'יוס ריגס, היא חברה פרטית בעלת ותק של 35 שנה. החברה מוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point בניהולו של דניאל לואב (45%).

הנפקת אנרג'יאן היא ההנפקה הראשונה של חברת אנרגיה בבורסת לונדון (LSE) מאז 2014. לאחר ההנפקה, הציבור צפוי להחזיק 48% ממניותיה. עם השלמת ההנפקה, מניותיה של אנרג'אן יחלו להיסחר ברשימה הראשית בלונדון (Premium list). החברה פועלת כעת לרישום את מניותיה למסחר גם בתל אביב, כך שהיא תיכנס בצורה אוטומטית למדד תל אביב 90 — מה שצפוי להביא לביקוש של 100–200 מיליון שקל. את ההנפקה של אנרג'יאן מובילים סיטי ומורגן סטנלי, ובישראל — פועלים אי.בי.אי.

אנרג'יאן היא מפעילת קידוחים (Operator), דוגמת חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י. פרט לזכויות במאגרי כריש ותנין, אנרג'יאן מחזיקה ברישיונות החיפושים 12, 21, 22, 23 ו–31 בישראל. בנוסף, היא מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, במצרים ובמונטנגרו. לחברה יש שדות נפט מפיקים ביוון (פרינוס, אפסילון) והסכמי מכירה לענקית האנרגיה BP. בסך הכל, לחברה יש עתודות משאבים מותנות (C2) של 55.8 מיליון חביות נפט ו–68 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי.

ההנפקה של אנרג'יאן הדגימה שוב את חסרונה העיקרי של החברה, שהיתה מבין המתמודדות היחידות על מאגרי כריש ותנין: חברה צעירה יחסית, בסדר גודל־בינוני וקטן עם יכולות פיננסיות מוגבלות. לחברה יש מספר מועט של פרויקטים פעילים, ואיתנות פיננסית טעונה שיפור, שבאה לידי ביטוי בהון עצמי של 200 מיליון דולר בלבד (טרם ההנפקה), ורווח תזרימי תפעולי נמוך (EBITDAX) של 12–14 מיליון דולר בשנה.

שוק ההון הישראלי פוגש את אנרג'יאן לאחר כמה שנים של שפל בענף האנרגיה, ששחקו את הונה העצמי. כך, ב–2016 הפסידה החברה 39 מיליון דולר, בהמשך להפסד של 33.5 מיליון דולר ב–2015 והפסד של 13.9 מיליון דולר ב–2014. כלומר, הפסדים של יותר מ–80 מיליון דולר בשלוש שנים. ההפסדים נבעו מהירידה במחירי הנפט והפרשות הקשורות לנכסי הנפט של החברה.

עיקר כספי ההנפקה צפויים לשמש לפיתוח מאגרי כריש ותנין. שני המאגרים, שנרכשו לפני כשנה וחצי מקבוצת דלק, מכילים 67 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, וכן 33 מיליון חביות (MMBBL) של נוזלים קלים (משאבים מותנים). פיתוח המאגרים יבוצע באמצעות מתקן צף (FPSO), שאותו מפתחת חברת TechnipFMC. המתקן יהיה בקיבולת של 8 BCM בשנה, עם יכולת הפקה עודפת, כך שניתן יהיה לפתח שדות גז נוספים באזור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker