דרמה בהנפקת אנרג'יאן: החברה נאלצה לפחית את השווי כדי לסגור את הגיוס

החברה, שמחזיקה במאגרי כריש ותנין, הפחיתה במהלך היום את שווי החברה בכ-10% לחצי מיליארד דולר – וגייסה כ-460 מיליוןן דולר ■ בישראל גייסה החברה כ-170 מיליון דולר מגופים מוסדיים מקומיים, בעוד היתרה גויסה ממשקיעים זרים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קידוח של אנרג'יאן ביוון
קידוח של אנרג'יאן ביוון

אנרג'יאן, חברת האנרגיה היוונית המחזיקה במאגרי תנין וכריש, השלימה היום (ה') הנפקה ראשונית – אך לא לפני שנאלצה לחתוך את השווי בהנפקה על מנת להגיע קרוב ליעד הגיוס. בעקבות ביקושים נמוכים, החברה הפחיתה את שווי המינימום בכ-10% לכ-506 מיליו דולר, ביחס לטווח מינימלי של 650-550 מיליון דולר. בסופו של דבר, החברה גייסה 460 מיליון דולר - כ-20 מיליון דולר פחות מהיעד.

בישראל נהנתה אנרג'יאן מביקושים גבוהים מעבר לציפיות של כ-200 מיליון דולר, והיא תגייס כ-170 מיליון דולר – כלומר, שליש מהיקף הגיוס הכולל. את היתרה מגייסת החברה מגופים מוסדיים זרים. עם השלמת ההנפקה, מניות אנרג'אן יחלו להיסחר ברשימה הראשית בלונדון (Premium list). בחברה אף שוקלים לרשום את המניות למסחר גם בתל אביב.

במהלך היום נרשמו ביקושים נמוכים יחסית בהנפקה בלונדון – ולכן בחברה החליטו להפחית את השווי הסופי, כך שהמשקיעים שהגישו הצעות יוכלו להרחיב את היקף הרכישות (ובצורה זו ההנפקה תושלם). גם המשקיעים בישראל עודכנו בהפחתת השווי וחלקם הגדילו ההזמנות. על רקע השווי הנמוך בהנפקה, בחברה ויתרו על מנגנון ה"גרין שו", שבמסגרתו היו אמורים בעלי השליטה באנרגי'אן למכור מניות למשקיעים בהיקף כולל של עד 50 מיליון דולר.

בורסת לונדון

אנרג'יאן, שמנוהלת בידי מת'יוס ריגס, היא חברה פרטית עם ותק של 35 שנה. החברה מוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point בניהולו של דניאל לואב (45%). לאחר ההנפקה, הציבור צפוי להחזיק בכ-48% ממניותיה. את ההנפקה של אנרג'יאן - שנחשפה ב-TheMarker לפני כמה חודשים - מובילים סיטי ומורגן סטנלי, בהשתתפות RBC וסטיפל בנק. בישראל, הגוף שמוביל את ההנפקה הוא חברת החיתום פועלים אי.בי.אי.

אנרג'יאן היא מפעילת קידוחים (Operator), דוגמת חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י או איתקה, שבבעלות קבוצת דלק. פרט לזכויות במאגרי כריש ותנין, אנרג'יאן מחזיקה ברישיונות החיפושים 12, 21, 22, 23, 31 בישראל. בנוסף, היא מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, במצרים ובמונטנגרו. לחברה שדות נפט מפיקים ביוון (פרינוס, אפסילון) והסכמי מכירה לענקית האנרגיה BP. בסך הכול, לחברה עתודות משאבים מותנות (C2) של 55.8 מיליון חביות נפט ו-68 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי.

עיקר כספי ההנפקה צפויים לשמש לפיתוח מאגרי כריש ותנין. שני המאגרים, שנרכשו לפני כשנה וחצי מקבוצת דלק, מכילים כ-67 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, וכן כ-33 מיליון חביות (MMBBL) של נוזלים קלים (משאבים מותנים). פיתוח המאגרים יבוצע על ידי מתקן צף (FPSO), שאותו מפתחת חברת TechnipFMC. המתקן יהיה בקיבולת של 8 BCM בשנה, עם יכולת הפקה עודפת, כך שניתן יהיה לפתח שדות גז נוספים באזור.

אסדת קידוח במאגר כריש. עיקר כספי ההנפקה צפויים לשמש לפיתוח מאגרי כריש ותניןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

אנרג'יאן מתכוונת לקבל כבר בשבועות הקרובים החלטת השקעה סופית (FID) למאגר כריש. זאת מתוך כוונה להזרים גז טבעי לחופי ישראל ב-2021, לאחר קידוח של שלוש־ארבע בארות במרחק של כ-100 ק"מ מהחוף. החברה כבר חתמה על חוזה גדול לאספקת גז עם קבוצת החברה לישראל – שכוללת את החברות כיל, בזן ו-OPC.

בחודש שעבר דיווחה אנרג'יאן על סגירת חבילת מימון של 1.275 מיליארד דולר לפיתוח המאגרים מארבעה בנקים: הפועלים, מורגן סטנלי, נטיקסיס וסוסייטה ז'נרל. הפועלים, שהוא השותף הבכיר בקונסורציום, ישקיע סכום של 375 מיליון דולר, ושלושת הבנקים הזרים ישקיעו 300 מיליון דולר כל אחד. ביחד עם כספי ההנפקה שגויסו בלונדון, אנרגי'אן השלימה חבילת מימון של 1.6 מיליארד דולר לפיתוח הפרויקט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker