שיכון ובינוי מכרה לאלייד את פרויקט ג'נרי בקריית הממשלה בירושלים ב-70 מיליון שקל

עסקה כפולה לשיכון ובינוי עם אלייד ■ שיכון ובינוי תמכור את הבעלות בפרויקט BOT ל-22 שנה ובמקביל קיבלה ממנה ויתור על הדרישה לממש זכות סירוב על 50% מחברת כרמלטון, שהקימה ומפעילה את פרויקט מנהרות הכרמל

יורם גביזון
קריית הממשלה בירושלים
קריית הממשלה בירושליםצילום: אמיל סלמן
יורם גביזון

חברת שיכון ובינוי , שבשליטת שרי אריסון מכרה את הבעלות המלאה בחברת ג'נרי 2 לחברת אלייד שבבעלות משפחות גוטוירט, משורר, רובין, נוסבאום ויצחק סוארי תמורת 70 מיליון שקל.

השלמת העסקה תניב לשיכון ובינוי ורווח נטו של 30-25 מיליון שקל. ג'נרי 2 היא חברת הזכיין של פרויקט קריית הממשלה בירושלים שחתמה עם הסכם הקמה תפעול והעברה (BOT) לתקופה של 22 שנים עם החשב הכללי.

החברה מקימה את בניין המשרדים ג'נרי 2 בשטח של 60 אלף מ"ר עבור הממשלה בעלות מוערכת של 515 מיליון שקל. כן תנהל ותתחזק את מבנה ג'נרי 2 ואת מבנה ג'נרי 1 ומבנה מרכז האנרגיה על שטח של 43 דונם ושטח תת קרקעי של 20 אלף מ"ר כולל חניון.

ההסכם בין שיכון ובינוי קובע שהעסקה תושלם לכל המוקדם ב-1 בינואר 2019 רק לאחר ההפעלה המסחרית המלאה של הפרויקט. אלייד היא חברת אחזקות שבבעלותה בין השאר צ'מפיון מוטורס יבואנית מכוניות פולקסווגן סיאט סקודה אאודי, וכן היא מחזיקה בפרויקט מנהרות הכרמל באמצעות בעלותה ב-50% ממניותיה של חברת כרמלטון, וב-19% ממניותיה של קבוצת אשטרום בשווי של 217 מיליון שקל.

שיכון ובינוי הגיעה להסכמה עם חברת אלייד לפיו תסתלק אלייד מדרישתה לממש זכות סירוב, שהיתה לה, לטענתה, לרכוש מחברת שיכון ובינוי 50% ממניותיה של חברת כרמלטון, שמפעילה את פרויקט מנהרות הכרמל.

הסדר המחלוקת בנוגע לזכות סירוב נטענת זו יאפשר לשיכון ובינוי להתקדם בעסקה למכירת 45% ממניות כרמלטון ו-40% מפרויקט שיקום תפעול ואחזקה של 270 ק"מ של כבישים באזור הצפון למשקיעים מוסדיים תמורת 580 מיליון שקל, ורווח נטו של 300-250 מיליון שקל.

אלון רווה, מנכ"ל חברת הזכיינות של שיכון ובינוי, הסביר שהעסקה תיעשה במתכונת ייחודית וראשונה שבמסגרתה יועברו 45% ממניות כרמלטון ו-40% מפרויקט השיקום והתפעול של הכבישים בצפון הארץ לשותפות מוגבלת שהזכויות בה יהיו בידי משקיעים מוסדיים כמו מנורה , עמיתים והפניקס ואילו 5% מהבעלות בכרמלטון ו-20% מפרויקט השיקום והתחזוקה של הכבישים יישארו בידיה של שיכון ובינוי.

השותפות המוגבלת תנוהל עבור המוסדיים על ידי שיכון ובינוי שתחזיק בשותף הכללי שינהל אותה. בדרך זו ייהנו המוסדיים מתשואה חד ספרתית גבוהה עד דו ספרתית נמוכה, אף שלשני הנכסים יש מאפיינים ברורים של סיכון נמוך כמו רשת ביטחון מהמדינה עבור כרמלטון.

תשלום שנתי מובטח מחברת נתיבי ישראל במקרה של פרויקט השיקום והתחזוקה של כבישי הצפון. לדברי רווה, מבנה חדשני זה מאפשר למוסדיים לעקוף את האיסור החל עליהם להחזיק בשליטה בנכסים ריאליים, ועם זאת ליהנות מתשואות גבוהות וכן תוצאות השותפות מיוחסות ישירות לבעלי הזכויות בהן, ועל כן הם יכולים לקזז הפסדים שיש להם מהשקעות אחרות מרווחיהם מהשותפות.

עסקת השותפות המוגבלת נעשית כחלק מהאסטרטגיה של שיכון ובינוי להקים פרויקטי תשתיות להביא אותם להבשלה ולמכור אותם כאשר האחזקה בהם מניבה תשואה נמוכה יחסית, אך מתאימה למשקיעים מוסדיים לטווח ארוך כמו קרנות פנסיה וחברות ביטוח.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker