צ'ופר מפנק לעובדי הבורסה: טסים ללונדון

כ-200 מהעובדים, יחד עם בני או בנות זוגם, יטוסו לבריטניה כחלק מצ'ופר שנתי ■ גורם בענף התיירות: "העלות למעסיק עבור טיסה ללונדון, יחד עם לינה של שלושה לילות ומזון עומדת להערכתי על כ-800 דולר לאדם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הביג בן בלונדון. לא יצלצלו בפעמון - אבל יספרו לאחור בדאונינג 10
הביג בן בלונדון. לא יצלצלו בפעמון - אבל יספרו לאחור בדאונינג 10צילום: בלומברג

רבים מהעובדים במשק יקבלו בימים הקרובים שי לפסח. השי הממוצע נע בין מאות בודדות של שקלים ועד סכומים המגיעים ליותר מ–1,000 שקל, אותם מקבלים העובדים שנהנים מוועד חזק ועשיר. בבורסה בתל אביב, לעומת זאת, יקבלו העובדים — בנוסף לשי לחג, צ'ופר: סוף שבוע מפנק בלונדון.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

200 עובדי הבורסה יחד עם בני או בנות זוגם, יטוסו לבריטניה כחלק מצ'ופר שנתי שאותו מקבלים העובדים במסגרת "תוכנית רווחה שנתית".

מהפרטים שהגיעו ל–TheMarker עולה שהסבסוד לכל עובד עבור טיסה, לינה ושהות בלונדון, עומד על יותר ממחצית העלות. לא ידוע אם הסבסוד יחול על בני הזוג, ואם כן באיזה סכום. הבורסה סירבה לתת פרטים ורק מסרה בתגובה: "במסגרת תוכנית הרווחה השנתית יוצאים עובדי הבורסה אחת לשנה לחופשת סוף שבוע. העובדים יכולים לבחור בין חופשה בארץ או בחו"ל, והיא מסובסדת באופן חלקי". העובדים בחרו בחופשה בחו"ל.

גורם בענף התיירות, הפועל עם מעסיקים המעניקים חופשות לעובדיהם, אמר כי בשנים האחרונות עלתה התדירות של ''טיסות בונוס'' לעובדים, בין היתר בשל הוזלת עלויות הטיסות.

לדברי הגורם, "העלות למעסיק עבור טיסה ללונדון, יחד עם לינה של שלושה לילות ומזון עומדת להערכתי על כ–800 דולר לאדם". כלומר, לפי הערכה זו, ובהנחה שהבורסה מסבסדת כמחצית מהעלות לעובד, תוציא הבורסה כ–275 אלף שקל לטובת תוכנית הרווחה.

פרט להטבה זו, שמתגובת הבורסה עולה כי עובדיה נהנים ממנה באופן קבוע כבר שנים, העובדים זוכים לשכר גבוה יחסית לתנאי העבודה בישראל. השכר הממוצע לעובד בורסה עמד ב–2014 על כ–39 אלף שקל (כמעט פי ארבעה מהשכר הממוצע במשק).

דו"חות הבורסה ל–2017 עדיין לא פורסמו. ב–2016 עמדו הכנסותיה משירותים על כ–242 מיליון שקל והרווח הסתכם ב–2 מיליון שקל. זאת, לעומת הכנסות של כ–263 מיליון שקל ב–2015 ורווח נקי של 18.9 מיליון שקל. ב–2016 עמדו הוצאות השכר (כולל הטבות בגין תשלומי מענקים ופיטורים) על 128.5 מיליון שקל, יותר ממחצית הכנסותיה של הבורסה. יש לציין כי 2017 היתה חזקה במיוחד עבור הבורסה מבחינת כמות ההנפקות והיקפי המסחר, כך שתוצאותיה הכלכליות לשנה זו צפויות להיות טובות בהרבה.

בימים אלה עומלים מנהלי הבורסה על החלטה קריטית לגבי עתידה — זהות הבורסה הזרה שתרכוש את גרעין השליטה בה. מנהלי הבורסה מעדיפים שותף אסטרטגי שילווה אותה לאורך שנים, ויתרום לגדילתה. ככל הידוע, בין המתמודדים נמצאות הבורסות בלונדון, ורשה, סינגפור, טורונטו וקזחסטאן. כחלק מההסכם הקיבוצי של העובדים, הם מחזיקים ב–6% מהבעלות על הבורסה, השווים "על הנייר" לפחות כ–30 מיליון שקל. כלומר, העובד הממוצע יקבל כל עוד כ–150 אלף שקל על המכירה, שתהיה סופו של תהליך השינוי המבני בה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker