ללא עזרתו של בוריס קרסני: הוצאות הנפקה בבורסה יוכרו לצורכי מס

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב: "החוק צפוי לעודד רישום של חברות חדשות למסחר בבורסה ולהגדיל את האטרקטיביות של שוק ההון הישראלי כמקור לגיוס הון עבור החברות המקומיות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

הכנסת אישרה אמש (ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק מס הכנסה המכירה בהוצאות הנפקה לצורכי מס. החוק מאפשר לכל חברה או שותפות שתרצה להנפיק בבורסה בתל אביב לנכות את ההוצאות בהנפקת מניות או יחידות השתתפות הנרשמות למסחר בבורסה. צעד זה צפוי לתמרץ חברות ישראליות נוספות להפוך לחברות ציבוריות.

"החוק צפוי לעודד רישום של חברות חדשות למסחר בבורסה ולהגדיל את האטרקטיביות של שוק ההון הישראלי כמקור לגיוס הון עבור החברות המקומיות", אמר מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב. "אנו נמשיך במאמצים הרבים להביא עוד ועוד חברות ישראליות להיות חלק משוק ההון המקומי ומצפים להמשך צמיחה במספר החברות החדשות המצטרפות לבורסה גם השנה".

17 חברות חדשות ביצעו הנפקות ראשוניות (IPO) בבורסה במהלך 2017 - יותר מאשר בחמש השנים שקדמו לה ביחד, ובמסגרתן גייסו החברות סכום של כ-3 מיליארד שקל. עם זאת, רוב המנפיקות היו חברות בסדר גודל קטן-בינוני. גם השנה נמשכת המגמה החיובית, ובשבועות הקרובים צפויות להצטרף לבורסה חברות נוספות שיבצעו הנפקה ראשונית.

במקביל להקלות על המנפיקות, בבורסה מקדמים הקלות מס למשקיעים. ההקלות נועדו בין היתר להחזיר כספים שנדדו מהבורסה לשוק הנדל"ן, וכן במטרה להגדיל את האטרקטיביות של השוק המקומי. לפני כשבועיים פורסם ב-TheMarker כי בן זאב שכר את שירותי חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני כדי שתפעל במשרד האוצר להפחתת מסים על המשקיעים. ההתקשרות נועדה לנצל את חלון הזמן עד לאישור תקציב המדינה, במטרה להכניס הקלות מיסוי על הבורסה לחוק ההסדרים, כחלק מאישור תקציב 2019.

הנהלת הבורסה, שערכה בשבועות האחרונים כמה פגישות עם האוצר, מנסה לקדם כמה חלופות לצורך הקלות המיסוי: הפחתת המס על רווחי הון לרמה של 15%, ביטול מס יסף, פטור ממס על רווחי הון עד ל-60 אלף שקל וחשבון השקעה שמאפשר לנהל תיק השקעות מבלי לשלם מס רווחי הון על הרווחים הנצברים - בדומה לקופת גמל. בבורסה ציינו כי החוק החדש אינו קשור לשירותיה של פוליסי, שמתמקדת בהפחתת המס למשקיעים.

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, מסר בתגובה לאישור החוק: "מדובר בבשורה משמעותית לשוק ההון הישראלי, ובזריקת עידוד לתחום ההנפקות הראשוניות. אני שמח שהפעילות של איגוד החברות הציבוריות מול הרגולטורים והכנסת הובילה את מקבלי ההחלטות להבין שחובה לתמוך במאמצים לעידוד הפעילות בבורסה הישראלית, ומשוכנע שההכרה בהוצאות ההנפקה אכן תוביל להנפקות ראשוניות נוספות, ותחזק את הבורסה".

בן זאב מסר: "אנו מבקשים להודות ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, שיזם וקידם את החוק באופן נחוש ומקצועי מתוך הבנת חשיבות עידוד שוק ההון המקומי לטובת כלל המשק, וכמובן לשר האוצר, מר משה כחלון, על תמיכתו". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker