רווחי שוהם ביזנס זינקו ל-5 מיליון שקל ב-2017; תחלק דיווידנד של 2 מיליון שקל

חברת האשראי החוץ-בנקאי של אלי נידם הציגה גידול משמעותי בפעילותה ואימצה מדיניות חלוקת דיווידנד של 30% מהרווחים ■ כחברה טרייה, עלויות המימון שלה גבוהות בהשוואה להכנסות ובחברה עמלים על גיוס אג"ח ואשראי לשם הפחתתן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"אלגוריתמים מתוחכמים מאוד מנתחים את התמונה של הצ'ק, מוציאים ממנה מידע — ומתחילים לבצע ניתוחים"צילום: Getty Images/iStockphoto

פעילותה של חברת האשראי החוץ-בנקאי הטרייה, שוהם ביזנס , גדלה משמעותית במהלך 2017. החברה שבשליטת אלי נידם (49%) נכנסה לשלד בורסאי ב-2016 והחלה לפעול במהלך הרבעון השלישי של אותה שנה. החברה מתמקדת בפעילות בצפון הארץ, ומעניקה אשראי בעיקר לקבלנים בענפי הנדל"ן והתשתיות. בשורה התחתונה, החברה רשמה רווח נקי של 5 מיליון שקל בשנת 2017.

בסוף שנת הפעילות המלאה הראשונה שלה, הגיע תיק האשראי של שוהם ביזנס לכ-110 מיליון שקל. במהלך השנה עמד התיק, בממוצע, על היקף של 86 מיליון שקל, באמצעותם , העניקה החברה הלוואות במחזור שנתי של 480 מיליון שקל. הכנסות המימון, נטו של החברה זינקו מ-4.2  מיליון שקל בשנת 2016 ל- 18.6 מיליון שקל בשנה שעברה, גידול של 340%. במקביל, ובשל הרחבת הפעילות, הוצאות המימון של החברה, שמגלמות את הוצאות הריבית שלה מנטילת אשראי, זינקו פי ארבעה ל-7.4 מיליון שקל.

מדובר בשיעור הוצאות של כ-40% ביחס להכנסות, לעומת שיעור של 43% ב-2016. לצורך השוואה הוצאות המימון של החברה המקבילה לה (והגדולה ממנה בהרבה), פנינסולה, עמדו על שיעור של כ-18% בלבד ב-2017. על רקע זה, בשוהם ביזנס סימנו לעצמם כמטרה עיקרית להוריד את עלויות האשראי שלהם, עוד לפני המשך הצמיחה.

יותר ממחצית (52%) מהלוואות החברה פונות לענף הנדל"ן, ו-21% לענף התשתיות, ובחברה מתעתדים להמשיך להתמקד בענפים אלו. לפי מנכ"ל החברה, כהן, הימצאותה של החברה בצפון קריטית עבור לקוחותיה, מה שתורם לה להגדיל את היקף פעילותה. " אנחנו מכיר את היזמים באזור, וכל עובדי החברה פעילים בצפון.  זה בהחלט יתרון, גם עבור הלווים, שמעדיפים שלא לנסוע עד למרכז הארץ. הגידול בפעילות שלנו קשור להשירות שאנחנו נותנים, שהוא מקצועי, ובעל ריביות נוחות ביחס לשוק. גיוס ושימור של לקוחות היא פעילות מתמשכת, ואנחנו מקפידים להיות זמינים ואטרקטיביים לכולם".

נתון נוסף שבולט בדו"חות החברה, הוא הגידול החד בהוצאות לחובות מסופקים. אלו האמירו בשנת 2017 ל-706 אלף שקל, 3.8% מסך הכנסותיה. לפי החברה, הגידול נובע בעיקר מהפרשה ספציפית, וכן מגידול בהפרשה הכללית המחושבת כאחוז מתיק האשראי, בשל הגידול בפעילותה.

צמיחתה של  החברה החדשה באה לידי ביטוי גם מבחינה רבעונית, כאשר הרווח הנקי ברבעון הרביעי הסתכם ב-2 מיליון שקל.  על רקע הגידול ברווחים, דירקטוריון החברה החליט לאמץ מדיניות דיבידנד לחלוקה של 30% מהרווח, ובחודש הבא תחלק דיווידנד של 2 מיליון שקל.

"פעלנו ב-2017 להפחתת עלויות המימון, ונמשיך לעשות זאת גם השנה", אמר כהן. "לאור האיתנות הפיננסית שלנו ויכולותנו לגייס מימון זול יותר, בכוונתנו לבחון מהלך של גיוס חוב מדורג, מתוך מטרה להגדיל את היקפי הפעילות והפחתה משמעותית נוספת של עלויות המימון", אמר נידם. "במקביל, אנחנו בוחנים לקיחת אשראי ממוסד בנקאי, מהלך שעשוי אף הוא להוריד את עלויות המימון של החברה מחד ולתרום להגדלת הפעילות מאידך".

נידם אמר עם פרסום הדו"חות: "אנו גאים בתוצאות הכספיים של שנת 2017 ובמיוחד ברבעון הרביעי של השנה כיוון שהוא מהווה את התשתית לפעילות ברבעונים הקרובים. לצד שמירה על צמיחה חזקה בשנה האחרונה תוך ניהול סיכונים מושכל, בהסתכלות לשנת 2018, בכוונתנו לשמר את מגמת הצמיחה תוך הפחתת רמת הסיכון והוזלה של עלויות המימון – אנו מאמינים כי מהלכים אלו יובילו לרווחים הולכים וגדלים תוך יצירת ערך רב לבעלי המניות של החברה".

מניית שוהם ביזנס מגיבה בעליות של עד 5% לדו"חות ולחלוקת הדיווידנד, ושוויה עומד כעת על 71.5 מיליון שקל, גבוה ב-11% משוויה בתחילת השנה. לאחר דו"חותיה לשנת 2016 זינקה מניית החברה, באופן לא ברור, בכ-100% עד לשווי של 140 מיליון שקל, במהלך עליות שנראה היה מנותק מתוצאותיה הכספיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker