עסקת בעלי עניין של יצחק תשובה? הפניקס משקיעה בקרן ההשקעות החדשה של קשת

הזרוע הבינלאומית של הזכיינית קשת, הודיעה על הקמת קרן להשקעות טלוויזיוניות בסך 55 מיליון דולר ■ עם המשקיעים בקרן נמנים אלטשולר שחם והלמן אלדובי, וכן חברת הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה - שהוא גם אחד מבעלי המניות הגדולים בקשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא" של קשתצילום: רונן אקרמן

הזרוע הבינלאומית של הזכיינית קשת — קשת אינטרנשיונל (KI) — הודיעה אתמול על הקמת קרן להשקעות טלוויזיוניות בסך כ-55 מיליון דולר. עם המשקיעים בקרן נמנים בתי ההשקעות אלטשולר שחם והלמן אלדובי, ארקסיס — פמילי אופיס מקבוצת מגדל , וחברת הביטוח הפניקס .

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ההשקעה של הפניקס היא אולי הדבר המטריד העיקרי בהודעה של קשת, אבל לא היחיד. מדוע שהפניקס, שבשליטת יצחק תשובה, תשקיע בקרן של קשת, שאחד מבעלי המניות הגדולים בה הוא תשובה עצמו? הדבר מריח כמו עסקת בעלי עניין לא מוצלחת, במיוחד מאחר שיש גופים מוסדיים שניתן להציע להם השקעה כזאת. האם כספי העמיתים בהפניקס צריכים לממן את התוכניות של קשת? אולי כן, אך מפריע כאן שלתשובה יש אחזקות בקשת וגם בהפניקס, ויש לקוות שהכל אושר בוועדות המקצועיות עד רמת המנכ"ל, אייל לפידות, בלי לחץ מלמעלה.

הדבר מזכיר את ההשקעה של כלל ביטוח, שהוביל נוחי דנקנר בזמנו, בקרן של קרדיט סוויס, שבה הוא עצמו היה מושקע ושנסגרה לאחר שנכשלה. אין בידינו מידע כמה השקיעה הפניקס בקרן של קשת, מכיוון שהתפלגות ההשקעה לא דווחה. ואולם ידוע שאלטשולר שחם לא נכנס להשקעה בסכום הנמוך מ-20 מיליון דולר, כך שאפשר להניח שהוא השקיע 20 מיליון דולר. ההערכות בשוק הן שהפניקס השקיעה יותר מ-10 מיליון דולר וככל הנראה הם קרובים לסכום של אלטשולר שחם. בנוסף, זוהי השקעה בסיכון גבוה, ומאחר שאלטשולר שחם מנהל כ-70 מיליארד שקל והפניקס כ-140 מיליארד שקל — קשה שלא לתהות עד כמה ההשקעה תניב להם במונחי תשואה.

הביקוש לתוכני טלוויזיה עולה

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

לפי קשת, הקרן תוקם במטרה להשקיע בהפקת תוכני טלוויזיה ברחבי העולם, תוך שימוש במערכי הפיתוח וההפצה הבינלאומיים של הזכיינית. עם התוכניות המוצלחות של קשת נמנות "הכוכב הבא" ו"חטופים". אחת הסיבות להקמת הקרן היא השינוי בהרגלי הצריכה העולמיים בשוק הטלוויזיה. הצופים כיום מעדיפים לצרוך תוכן בפלטפורמות מתקדמות, ולא בערוצי הטלוויזיה המסורתיים. השינוי גורם לכך שהביקוש לתכנים עולה, ועמו גדלים גם כמות התכנים והיקף שעות השידור וזמן הצפייה.

דוגמה מובהקת לכך מתבטאת בצמיחתה של חברת נטפליקס האמריקאית, ששווייה בבורסה האמריקאית נסק בחמש השנים האחרונות ביותר מ-1,100%, והוא כעת כ-140 מיליארד דולר. קשת מנסה, כאחת הנפגעות משינויים אלה, להתאים את עצמה לשוק המשתנה.

אין זו הפעם הראשונה שבה מנסים לגייס קרנות להשקעה בפורמטים טלוויזיוניים. לפני כארבע שנים הגיע למערכת TheMarker מנהל צעיר ושאפתן מתחום המדיה. מצויד במצגת מפורטת הוא בחר להציג בפני צוות העיתון מיזם חדש — קרן להשקעה בפורמטים בתחום הטלוויזיה. באותה תקופה התחילה הפריצה הגדולה של שוק הטלוויזיה הישראלי לחו"ל, וקרן הפורמטים ביקשה לרכוב על ההצלחה. המודל היה גיוס כספים (אז דובר על כ-50 מיליון דולר) והשקעה בשלבים ראשוניים של פורמטים טלוויזיוניים במטרה למכור אותם בחו"ל.

במהלך הפגישה ניסינו להבין את המודל הכלכלי ואת אופן החישוב של מנהלי הקרן, שהתעקשו להציג תשואה של 20% בשנה. ואולם לא הצלחנו לקבל תשובות. פחות משנה לאחר מכן קרס האיש ששלט ב-80% מקרן ההשקעות הזאת, אמיר ברמלי, וקרן הפורמטים קיבלה שווי אפסי. החברה פורקה בלי שהמשקיעים קיבלו את כספם בחזרה.

קשה היה שלא להיזכר באותה פגישה כשקשת הכריזה על ההשקעת הגופים המוסדיים בקרן שלה. אמנם לא ניתן להשוות בין הקרנות, שכן קשת ומנהליה זוכים להערכה והם בעלי ידע ויכולות ניהוליות מוכחות.

זאת ועוד, קשת הצליחה בשנים האחרונות ליצור לעצמה מעמד מרשים בתעשיית הטלוויזיה העולמית. אבי ניר, מנכ"ל קשת, נהפך לדמות שפותחת דלתות ברשתות שידור ואולפנים בארה"ב. די לראות את רשימת בעלי התפקידים הבכירים בתעשיית הטלוויזיה העולמית שמבקרים בימים אלה בישראל לרגל כנס INTV של קשת, כדי להבין את עוצמתו הבינלאומית. קשת צוברת הצלחה ניכרת בזירה הבינלאומית במכירת פורמטים מתוסרטים (כמו סדרות דרמה) ושאינם מתוסרטים (כמו שעשועונים). כלומר, לקשת יש ידע וגם רשת קשרים בעולם.

אבי נירצילום: תומר אפלבאום

ובכל זאת, לא לחינם יש מעט משקיעים פיננסיים בתחום הפורמטים לטלוויזיה, ורוב רובם של המשקיעים הם אסטרטגיים — חברות מתחום ההפקות או פלטפורמות שידור. נהוג לדמות את ההשקעה בתוכן טלוויזיוני למודל שבו פועלות קרנות הון סיכון בתחום ההיי־טק. חלק מהכסף יימחק וחלקו יוחזר כמעט ללא רווח — אבל התקווה היא שהשקעה אחת או שתיים תניב רווח אדיר. במודל הזה פועלות גם חברות המפתחות תוכן: חלק מהפורמטים נכשלים ולא מופקים, אך פורמט מוצלח אחד יכול להימכר לעשרות טריטוריות ובאלפי פרקים שיניבו הכנסה גבוהה במיוחד.

ואולם יש הבדל בין שני אפיקי ההשקעה האלה: בעוד חברת סטארט־אפ יכולה להימכר במחיר גבוה ולהשיא תשואה מיידית למשקיעים בתוך תקופה קצרה, תוכן הוא תחום ספקולטיבי בהרבה. ההכנסה איטית — מכירה לעוד טריטוריה ועלייה לאוויר של עוד עונה — ולכן נפרשת על פני שנים. רמת התנודתיות גבוהה יותר, מכיוון שטעם הקהל משתנה במהירות ויכול להשפיע על רמת המכירות לטווח הרחוק.

בנוסף, על אף ההצלחה הבינלאומית האדירה של קשת, היא עדיין תהיה בעמדת נחיתות מול חברת ההפקה והאולפנים הגדולים בעולם. קשת, שעד כה הצליחה בזכות הכישרון והתחכום לפתח מוצרים זולים שנראו יקרים, מגייסת כעת כסף גדול כדי ליצור תוכן ברמה גבוהה יותר. הפעם קשת מעוניינת להתנהל בסטנדרטים של החברות האמריקאיות. אלא שיתרון הגודל של הענקיות האמריקאיות הוא משמעותי ומאפשר להן להניב רווח גם מפורמטים או סדרות אטרקטיביות פחות, באמצעות מודלים של מכירת חבילות תוכן. קשת היא חברה קטנה מישראל ויכולת ניהול המשא ומתן שלה מול רשתות הענק היא עדיין נמוכה.

הפניקס: העסקה קיבלה את כל האישורים

בשיחה עם גילעד אלטשולר, בעלים משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם, הוא הסביר את ההיגיון בהשקעה: "אנחנו מאמינים באנשים ובעסקים טובים בתחום של תוכן טלוויזיוני. בקשת נמצאים מקצוענים בתחומם ויש בישראל הרבה אנשים מוכשרים בתחום הטלוויזיה. הסדרות שנוצרו כאן הן ברמה גבוהה. אנחנו מאמינים שתהיה הצלחה גם בעתיד. אין פה תשואה מובטחת — זה לא כמו השקעה בבניין. היתרון של התחום הוא חוסר הקורולציה לשוק ההון. כלומר, השוק יכול לרדת והקרן תעלה".

מהפניקס נמסר: "החברה משקיעה בקרן התוכן החדשנית של קשת אינטרנשיונל לצד גופים מוסדיים מובילים נוספים. הקרן היא תוספת איכותית לתיקי הנכסים של הפניקס ועמיתיה. ההשקעה קיבלה את כל האישורים הנדרשים על פי דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker