12 עצות למשקיעים באמצעות נוסחאות

הראשונה - לא פגשתי אף נוסחה שעובדת לטווח הארוך

קובי בלום

>> אם ברצונך שחלומותיך יתגשמו, אל תישן יותר מדי (פתגם יידי עממי).

ב-1991 החל שייקה לסחור במניות, כשהוא משתמש בנוסחאות טכניות פשוטות של קווי מגמה וממוצעים נעים. "הבורסה היא הפנטזיה שלי", התוודה פעם באוזני. "אני מחכה ליום שבו אוכל לעזוב את השווארמה והחמוצים, לשבת בבית ולקנות ולמכור מניות".

"אתה נכנס לתחום מסוכן שנקרא מסחר יומי", אמרתי לשייקה, "למה לעזוב עסק תוסס ורווחי כמו הפלאפל שלך?" - אבל שייקה היה נחוש. במפולת של 1993 הוא הפסיד את כל הרווחים שצבר, אך לא התייאש והמשיך ללמוד ולשפר את נוסחת המסחר שלו. במשך היום הוא שירת עשרות לקוחות שבידיהם פיתות תפוחות, נוטפות סחוג וטחינה - ואת הלילות הקדיש ללימודי שוק ההון ולשכלול הנוסחה.

שייקה היה זהיר ובעל משמעת עצמית. הוא השקיע סכומים קטנים וציית תמיד לאיתותים שהגיעו מנוסחת העבודה שלו. למרות זאת, הוא שב והפסיד במפולות של 1998 ו-2000 רווחים שצבר במשך שנים של עבודה קשה בדוכן הפלאפל. ב-2001 החל שייקה לסחור גם בת"א 25, במדדי המניות העיקריים בארה"ב ובמניות אמריקאיות נבחרות ונזילות.

תדירות המסחר שלו ירדה, והנוסחה הסודית השתכללה והלכה. ב-2004 החל שייקה להיעדר מדי פעם מדוכן הפלאפל, ואת מקומו מילא אחיו דוד. עם השנים עבר בית ההשקעות שלנו לכתובת חדשה, ופגישותי עם שייקה התמעטו. כשפגשתי אותו ב-2007 הוא אמר לי בעיניים נוצצות: "קובי, קרב והולך היום".

במשך 20 השנים שבהן עסקתי בהשקעות פיננסיות, פגשתי הרבה אנשים שטענו כי פיתחו נוסחת מסחר כזו או אחרת שמאפשרת להם לסחור באופן אוטומטי ולהשיג תשואות יוצאות דופן - אך לא פגשתי אף נוסחת מסחר אמינה אחת שעובדת בטווח הארוך. למרבה הצער, נראה כי אין תחליף להשקעות פיננסיות שנעשות לאחר לימוד שקדני ותוך חיפוש מייגע אחר חברות בעלות מודל עסקי אטרקטיבי, שנסחרות במחיר סביר.

אם למרות הכל גם אתם, כמו שייקה, מתכוונים להצטרף לקבוצה הגדולה של מחפשי נוסחת ההצלחה בבורסה - להלן תריסר עצות עשה ואל תעשה:

1. לפני שאתם נכנסים לתחום המסחר המתבצע לפי נוסחאות מוגדרות מראש, קחו בחשבון כי לפחות 95% מהמשקיעים בדרך זו מפסידים את כל כספם בתוך זמן קצר - בדרך כלל בתוך כמה חודשים.

2. קחו בחשבון שעומדים לרשותכם מאגרים גדולים של נתונים ואלפי פרמטרים לצורך בניית הנוסחה שלכם, שמרביתם מתייחסים לבורסות האמריקאיות. הפרמטרים יכולים להיות טכניים (כמו נתוני נפח המסחר, קווי פיבונאצ'י ו-MACD) או פונדמנטליים (כמו צמיחה שנתית ברווח, צמיחה שנתית במכירות ויחס החוב למאזן).

3. עשו מאמץ לפתח ולהשתמש בנוסחה משלכם. אל תשתמשו בנוסחאות ובמרשמים טכניים הידועים לכולם. ביום שבו נוסחה מתפרסמת ברבים, היא מאבדת מערכה. השימוש הנפוץ, למשל, בממוצעים נעים או בקווי מגמה ניטרל את האפקטיביות של פרמטרים אלה. הסיבה העיקרית לתשואות העלובות של מרבית קרנות הגידור בשנים האחרונות היא שרובן משתמשות בנוסחאות המשמשות גם את אלפי הקרנות המתחרות.

4. בכל נוסחה שאתם מפתחים, השתדלו לשלב נתוני ערך - כמו מכפיל רווח, תשואת דיווידנד, מכפיל הון ומכפיל מכירות. אל תסתפקו בנתונים טכניים בלבד.

5. מומלץ להשקיע בנכסים נזילים בלבד. בבורסה האמריקאית סביר לדרוש מינימום נפח מסחר יומי של 100 אלף מניות. מניות לא נזילות מקשות על מסחר תקין ועלולות להיות מושפעות מסיכונים נוספים.

6. אל תשקיעו במניות בעלות שווי שוק קטן. בבורסה האמריקאית סביר לדרוש מינימום שווי שוק של 100 מיליון דולר. חברות בעלות שווי שוק נמוך יותר חשופות לסיכונים נוספים ולתנודתיות גדולה.

7. הקפידו על תדירות המסחר. מרבית הנוסחאות דורשות מסחר יומי קדחתני, אך בדקו את האפשרות להוריד את תדירות המסחר לאחת בשבוע או אף אחת בחודש. החיסכון בעמלות קנייה ומכירה יהיה גדול. בכל מקרה, בחרו פלטפורמת מסחר אינטרנטית שגובה עמלות מינימום - כמו Station ,Interactive Broker-Trade או Schwab.

8. רק לאחר שהגעתם לנוסחה משלכם, בדקו באופן רטרואקטיבי את התשואה שהייתם מקבלים אילו השתמשתם בנוסחה זו בשנים האחרונות. אפשר לרכוש תוכנות חדשניות המאפשרות בדיקות כאלה עד 10 שנים לאחור. התוכנות מתייחסות לבורסות האמריקאיות בלבד.

9. היו זהירים. גם אם הבדיקה לאחור מראה תשואות מדהימות, אל תמהרו למשכן את ביתה של חמותכם. השקיעו סכומים קטנים לניסיון. ביצועים תיאורטיים טובים בעבר אינם ערובה להצלחה בעתיד.

10. גם נוסחה מוצלחת לא עוזרת כשהבורסה קורסת. המפולות שבאות מדי פעם לא ניתנות לניבוי עקבי, והן טורפות את הקלפים.

11. משמעת עצמית קפדנית היא תנאי הכרחי להצלחה. התעלמו מתחושות הבטן ובצעו את המסחר בדיוק כפי שמורה הנוסחה.

12.תם זמנה של נוסחה מוצלחת מוגבל. היו תמיד דרוכים ומוכנים לערוך שינויים והתאמות בנוסחה אם יש איתותים סטטיסטיים לכך שהיא איבדה מהאפקטיביות שלה. הכרתי נוסחאות פלא שעבדו שנים - וביום מסוים, ללא כל התראה מראש, איבדו את כל כוחן.

בחורף 2010 הזדמנתי שוב ל"פלאפל חלומי". המקום נראה עמוס לקוחות ותוסס כרגיל, אך שייקה לא היה שם. לשאלתי ענה לי אחיו דוד כי שייקה לא הגיע לדוכן בשנתיים האחרונות. "הוא עובד מהבית," אמר, ולרגע דימיתי לראות זיק מוכר בעיניו. האם שייקה גילה את הנוסחה הסודית?

-

הכותב הוא יועץ מומחה בתחום ההשקעות הפיננסיות בחו"ל, ובעבר שימש מנכ"ל פרגון - זרוע ההשקעות בחו"ל של כלל פיננסים. לתגובות:

kobiblum@gmail.com

-

מסחר יומי

סגנון השקעות המבוסס על ניסיון להרוויח מתנודות יומיות במחירי ניירות ערך. הסוחרים היומיים משלמים עמלות רבות, ולכן רובם מתקשים לייצר רווחים לאורך זמן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker