קידוח לוויתן: 16 TCF (טריליון רגל מעוקב); הערכות: שווי הגז 90 מיליארד דולר

יגאל לנדאו: "הקידוח הגדול בעולם בעשור האחרון" ■ צ'ארלס דיווידסון: "התגלית הגדולה בתולדות נובל" ■ גדעון תדמור: "הפרויקט הלאומי של ישראל כורע כעת תחת נטל האפליה לרעה של גז כחול לבן לעומת גז מצרי מיובא"

אבי בר-אלי
ליאור זנו
ירון כהן-צמח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
ליאור זנו
ירון כהן-צמח

עכשיו זה רשמי: יש לוויתן כחול לבן. בקידוח מול חופי המדינה נמצאו 16 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי, כך הודיעו דלק קידוחים ושאר השותפות בקידוח הימי לוויתן 1. זוהי כמות הגז הגדולה ביותר שנמצאה בעולם בקידוח הגז בעשור האחרון במים עמוקים ותואמת את התחזית של נובל אנרג'י מיוני האחרון. קידוח לוויתן גדול כמעט פי 2 ממאגר תמר (8.7 TCF). על פי הערכות, שווי המאגר הוא כ-90 מיליארד דולר (לפני היוון).

מניות חברות הגז בקידוח: דלק קידוחים (22.5%), אבנר (22.5%) ורציו (15%) זינקו בעקבות ההודעה בשיעורים כמעט דו ספרתיים, לאחר שחודש בהן המסחר. כשעה לפני ההודעה הרשמית הופסק המסחר במניות ועד אז הן הספיקו לעלות בכ-5% במחזורים גבוהים.

video platform video management video solutions video player

"לוויתן הוא התגלית הגדולה האחרונה בעבור נובל אנרג'י וללא ספק התגלית הגדולה בתולדות החברה", אמר צ'ארלס דוידסון, מנכ"ל ונשיא השותפה האמריקאית ומפעילת קידוח לוויתן 1. דיווידסון הוסיף כי "בשנתיים האחרונות היינו שותפים לשלוש תגליות גז משמעותיות באזור. הכמות הממוצעת ברוטו מוערכך ב-25 TCF (טריליון רגל מעוקב), כאשר 8.5 TCF מתוכם מיוחסים לנובל אנרג'י בלבד. תגלית לוויתן אישרה את המודלים הגיאולוגים והניתוח שלנו ומאשרות כי המבנה מכיל כמות משמעותית של גז".

על פי הודעת חברות הגז, "במסגרת הקידוח נתגלו בשכבת המטרה חולות מאגר באיכות טובה מאוד, המכילות גז טבעי, בעובי כולל (נטו) של לפחות 67 מטר במספר שכבות שונות מגיל טרצייר אוליגומיוקן (המקבילות גיאולוגית לחולות המאגר שזוהו בקידוחי תמר). המידע שנתקבל מהקידוח מאשר את הערכותיה של המפעילה טרום הקידוח לפיו ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של משאבי הגז הטבעי הניתנים להפקה בשדה לוויתן מוערכים בכ-16 TCF (כ-BCM 453 - מיליארד מ"ק)".

לפי ההודעה, יהיה צורך לבצע שני קידוחי הערכה או יותר על מנת להמשיך ולהעריך את היקף עתודות הגז בשדה לוויתן. כמו כן, בכוונת השותפות בקידוח להמשיך ולבחון אפשרויות שונות ליצוא של הגז הטבעי שנתגלה.

גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה ואבנר חיפושי נפט: "התוצאות הן בשורה משמחת למשק האנרגיה בישראל ובעלות משמעות כלכלית ואסטרטגית עצומה. כדי שניתן יהיה לממש את הפוטנציאל האדיר, חייבים להחריג את תגליות לוויתן ותמר מכל שינוי פיסקלי עתידי ולאפשר את פיתוחם המיידי שכן הם העוגן של כל תחום חיפושי הגז בישראל. לצערנו, הפרויקט הלאומי של ישראל כורע כעת תחת נטל האפליה לרעה של גז כחול לבן לעומת גז מצרי מיובא".

מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, אמר דקות לפני שנכנס להרמת הכוסית במשרדי נובל אנרג'י: "אנחנו מאוד מרוצים - זה הקידוח הגדול בעולם בעשור האחרון. דיוק ההערכות של נובל היו אחד לאחד בלי סטייה סטטיסטית. זה מחזק את הביטחון שלנו, אך אנו מזכירים שהקידוח עדיין לא הסתיים, ויש עוד יעדים להגיע אליהם".

יורם טרובוביץ', יו"ר דלק אנרגיה: "תחושה של הישג מהולה בדאגה וחשש, שמא לא נוכל למצות את הסיכוי הגדול שניתן בידינו. אני מקווה שהיתרון האסטרטגי וההישג הגדול הזה שהושג כאן בזכות השקעת ממון רב וידע מקצועי ינוצל באופן מירבי. ברור שכדאי להפיק משהו ממאגר לוויתן, אך יידרשו השקעות עתק בתשתיות. לפיכך, המדינה תצטרך לסייע ברגולציה, תכנון וליווי של מה שיהיה פרויקט התשתיות הגדול ביותר מדינה. תנאי הכרחי לכל אלה, כיבוד התחייבויות המדינה לשמור על זכות הקניין של המשקיעים".

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר בתגובה לדיווח: "אימות הנתונים מ'לוויתן', ערב הגשת המסקנות הסופיות של וועדת ששינסקי, מבהיר באופן חד-משמעי, כי הרווח הגדול ביותר יהיה של אזרחי ישראל, אשר ייהנו פעם אחת מהגז של 'תמר', ופעם שנייה מרווחי מאגר 'לוויתן'. הבשורה היום מחזקת את הצורך הברור להעניק ללא שיהוי למאגר 'תמר' תנאים חריגים ויוצאי דופן למספר שנים, באופן שיבטיח בוודאות את הפקת הגז והגעתו לחוף עד שנת 2013, שנה שהיא קריטית לקיומו הסדיר של משק החשמל בישראל".

ח"כ חנין: "אין עוד סיבה לפטור את הטייקונים מהתמלוגים"

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) אמר כי "הממצאים בקידוח לוויתן הם ברכה לחברות הגז ולמשקיעים הקטנים ובשורה ממשית לכלכלת ישראל. היקף הממצאים רק ממחיש את חשיבות העלאת חלק המדינה ואזרחיה".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), ממובילי המאבק להעלאת הכנסות המדינה מגז בירך על תגלית הענק של הגז בשדה לוויתן: "תגליות לוויתן מבטיחות לטייקונים ולמשקיעים רווחי עתק חסרי תקדים. זה הזמן לסיים את הוויכוח ולקבוע העלאה חדה וברורה של שיעור הכנסות המדינה מהגז. כאשר רווחי הטייקונים כל כך עצומים אין עוד סיבה לפטור אותם מתמלוגים ומסיים אמיתיים גם בשדה תמר".

חנין הביע דאגה קשה מהלחצים הכבדים של טייקוני הגז על ועדת שישינסקי: "ועדת שישינסקי הקלה מדי עם הטייקונים כבר בדו"ח הביניים, ועתה אנחנו חוששים מנסיגה נוספת. אני קורא לוועדה לאמץ העלאה אמיתי של התמלוגים והמסים על תגליות הגז בחופי ישראל למען אזרחי ישראל, החברה, החינוך, הבריאות והגנת הסביבה של כולנו".

אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות מחפשי הנפט והגז באיגוד לשכות המסחר, ברך את החברות השותפות בקידוח לוויתן, בשם חברות האיגוד ואמר: "התוצאות בקידוח לוויתן הן תחילת הדרך להפיכת ישראל למעצמת אנרגיה, ולהפיכת ישראל למדינה מייצאת גז ולא מייבאת גז. יש פה הזדמנות להפוך את מדינת ישראל למעצמת אנרגיה בקנה מידה בינלאומי".

עוד אמר אלדובי "מציאת גז היא חלק ראשון בתהליך ארוך ומיגע, עתיר השקעה וסיכון, של בניית התשתיות הנדרשות לייצוא הגז. על המדינה להבין, שזאת משימה לאומית. לכן, יש לייצר את הסביבה הפיסקאלית הנדרשת למשיכת ממנים ומשקיעים זרים, הנדרשים להשקעה בקידוחים ובתשתיות, בסדר גודל חסר תקדים".

קידוח לוויתן - השלב הבא: נפט

בסוף 2009 סיימה נובל אנרג'י סקר ססמי תלת-ממדי (3D) שנמשך שלושה חודשים וכיסה שטח של כ-4,500 קמ"ר מול חופי ישראל. הסקר נערך בחמישה רישיונות של רציו-ים לשעבר - "עמית", "רחל", "דוד", "חנה" ו"ערן". את עיקר תשומת הלב משך מבנה לוויתן התת-ימי, המשתרע בשטחי "רחל" ו"עמית". שטחו של המבנה גדול פי 3.3 מזה של מבנה תמר ועומקו (מים וקרקע) מוערך ב-5,000 מטר. נובל העריכה כי ממוצע הפוטנציאל של עתודות הגז הטבעי שניתן להפיק במאגר זה מסתכמות ב-16 TCF. זאת, כשההסתברות להימצאות הגז במבנה זה הוערכה בידי נובל בשיעור גבוה של 50%, לעומת הסתברות של 35% בלבד, למשל, שניתנה לפני הקידוח במאגר תמר.

אסדת הקידוח Sedco Express חצתה בקידוח לוויתן 1 שכבת מים של 1,634 מטר, והעמיקה עד כ-5,100 מטר מתחת לפני הים, אל שכבת החול הראשונה שבה נערכו הבדיקות הגיאולוגיות המתקדמות - שהיום פורסמו תוצאותיהן.

השלב הבא בביצוע הקידוח הוא העמקתו ב-700 מטר נוספים לשכבת הקרקע הנקראת מגיל אוליגוקן תחתון, שבה העריכה נובל את ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הטבעי הניתנות להפקה בכ-3 מיליארד חביות נפט, בהסתברות גיאולוגית של 17%.

לאחר שלב זה בכוונת השותפות להעמיק אף יותר את הקידוח לצורך בחינת פרוספקט נוסף בשכבת הקרקע הנקראת מגיל קרטיקון תחתון. בשכבת חול זו, הנמצאת בעומק כולל של כ-7,200 מטר, העריכה נובל כי ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הניתנות להפקה שווה ערך ל-1.2 מיליארד חביות נפט - ההסתברות לכך נמוכה יחסית ונאמדת בכ-8%.

ההודעה המלאה לעיתונות

"16 TCF בקידוח לוויתן - תגלית הגז הגדולה ביותר בעולם במים עמוקים בעשור האחרון"

במסגרת הקידוח נתגלו בשכבת המטרה חולות מאגר באיכות טובה מאוד, המכילות גז טבעי, בעובי כולל (נטו) של לפחות 67 מטר במספר שכבות שונות מגיל טרצייר אוליגומיוקן (המקבילות גיאולוגית לחולות המאגר שזוהו בקידוחי תמר). המידע שנתקבל מהקידוח מאשר את הערכותיה של המפעילה טרום הקידוח בדבר טווח המשאבים המשוער(estimated resource range) לפיו ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של משאבי הגז הטבעי הניתנים להפקה (Gross Mean Resources) בשדה לוויתן מוערכים בכ-16 TCF (כ-BCM 453).

לאור האמור, קידוח לוויתן 1 הינו תגלית גז טבעי.

הקידוח ממוקם ברישיון רחל בעומק מים של כ-1,634 מטר במרחק של כ-135 ק"מ מערבית לחיפה וכ-47 ק"מ דרום מערבית לתגלית תמר הגיע לעומק של כ-5,170 מטר לתחתית המטרה העיקרית (פרוספקט NG10) ונערכו בו בדיקות שונות, לרבות בדיקות חשמליות (לוגים) והוצאת גלעין (Coring) משכבות המטרה לטובת בחינות נוספות.

לפי הערכת המפעיל, שדה לוויתן משתרע על שטח גדול מאוד של כ-325 קמ"ר ועל כן יהיה צורך לבצע שני קידוחי הערכה או יותר על מנת להמשיך ולהעריך את היקף עתודות הגז בשדה לוויתן.

עבודות הקדיחה בקידוח יימשכו כמתוכנן אל המטרות המשניות (פרוספקט לוויתן אוליגוקן תחתון ופרוספקט לוויתן קריטיקון תחתון) לעומק כולל של כ- 7,200 מטר.

התוצאות מהקידוח לשכבות העמוקות, צפויות להתקבל בתוך כחודשיים-שלושה.

בהתאם לתכנון המקורי, אסדה נוספת (Pride North America) צפויה להגיע למימי ישראל בתחילת 2011 במטרה לבצע קידוח הערכה בשדה לוויתן, ואולם טרם נתקבלה החלטה מחייבת בדבר ביצוע הקידוח, מיקומו ותקציבו.

בכוונת השותפים בקידוח להמשיך ולבחון אפשרויות שונות ליצוא של הגז הטבעי שנתגלה לרבות באמצעות צנרת ו/או גז טבעי נוזלי (LNG) ולהערכת השותפים התוצאות הראשוניות מהקידוח עשויות לתמוך בביצוע פרויקט יצוא בלפחות אחת מהחלופות האמורות בתנאים הפיסקליים הקיימים.

אחוזי ההחזקה בזכויות בקידוח הינם כדלהלן:

נובל אנרג'י מדיטרניאן (המפעילה) 39.66% דלק קידוחים, שותפות מוגבלת 22.67% אבנר חיפושי נפט, שותפות מוגבלת 22.67% רציו חיפושי נפט (1992), שותפות מוגבלת 15%

גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה ואבנר חיפושי נפט: "התוצאות הן בשורה משמחת למשק האנרגיה בישראל ובעלות משמעות כלכלית ואסטרטגית עצומה. כדי שניתן יהיה לממש את הפוטנציאל האדיר, חייבים להחריג את תגליות לוויתן ותמר מכל שינוי פיסקלי עתידי ולאפשר את פיתוחם המיידי שכן הם העוגן של כל תחום חיפושי הגז בישראל.

"התוצאות בקידוח לוויתן תואמות את הציפיות המוקדמות וממחישות את הפוטנציאל הטמון במים הכלכליים של מדינת ישראל. אנו סבורים כי תגליות תמר ולוויתן מהוות את החלוץ לפני המחנה - הן אלה אשר הפריחו את השממה הגיאולוגית והביאו את בשורת העצמאות האנרגטית לאזרחי ישראל. על מנת לממש את הפוטנציאל נדרשים המגזר הפרטי והממשלתי לפעול בשיתוף פעולה ועל בסיס הוגנות ויחסי אמון אשר במסגרתם מכבדים הצדדים את ההסכמות ההדדיות.

"מימוש הפוטנציאל הטמון בתגלית לוויתן מחייב את היזמים להשקעות עתק בתשתית ליצוא הגז בהיקף חסר תקדים של עשרות מיליארדי שקלים. הקמת תשתית יצוא תייצר מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל, תתרום לשיפור רמת החיים בישראל ותעניק למדינת ישראל מנוף גיאופוליטי אשר ישנה את מעמדה בזירה בינלאומית.

"טובת אזרחי מדינת ישראל מחייבת את ממשלת ישראל לראייה אסטרטגית המתעלה על שיקולים פוליטיים צרים ומבטיחה את קידומם של פרוייקטי תמר ולוויתן במהירות רבה ובתנאים אשר הובטחו ליזמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker