פורסמו ההוראות המיישמות את המלצות ועדת חודק: החברות יידרשו לשקיפות מוגברת

שטייניץ: "הפרסום המהיר נועד בראש ובראשונה ליישם את לקחי המשבר הפיננסי הגלובלי"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
TheMarker Online

"פרסום מסקנות ועדת חודק נועד בראש ובראשונה ליישם את לקחי המשבר הפיננסי הגלובלי, והוא ראשון בשורת צעדים אותם יוזם המשרד במטרה לחזק את ההגנה על כספי החיסכון הפנסיוני של הציבור", כך אמר היום שר האוצר, יובל שטייניץ על פרסום ההוראות המיישמות את המלצות ועדת חודק.

בהוראות מצויין כי יוטלו חובות ומגבלות על גוף מוסדי אשר מעוניין להשקיע באיגרות חוב קונצרניות, שעיקרן:

■ קבלת מידע מהחברה המנפיקה 7 ימי עסקים טרם ההשקעה וקבלת מסמכי ההנפקה המעודכנים, הכוללים שינויים שנערכו בעקבות מו"מ בין הצדדים, 48 שעות לפחות לפני מועד ההנפקה.

■ חובת הכנת אנליזה טרם רכישת איגרת חוב

■ חובה לקבוע מדיניות השקעות מנומקת באשר לסוגי איגרות החוב שירכוש גוף מוסדי, תוך התייחסות לקיומן של זכויות משפטיות להגנה על הגופים המוסדיים: תניות חוזיות (לדוגמא: שעבוד שלילי ושינוי שליטה) ויחסים פיננסיים (לדוגמא: יחסי מינוף).

■ גוף מוסדי אשר רכש איגרת חוב אשר אינה כוללת את הזכויות המשפטיות שנקבעו במדיניות ההשקעות, יידרש לנמק מדוע הוא סוטה ממדיניותו.

■ הטמעת השימוש ביחסים פיננסיים ככלי לבקרה ומעקב של הגוף המוסדי אחר החברה המנפיקה.

■ אפשרות לשימוש במנגנון "נציגות דחופה", אשר במסגרתה נציגות של מחזיקים תהיה רשאית לאשר לחברה ארכה ("גרייס") של עד 90 יום לעמידה באמות מידה פיננסיות.

■ הסדרת סוג המידע שיקבל גוף מוסדי מחברה פרטית המנפיקה איגרת חוב לגופים מוסדיים.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מסר "אני מברך על פרסומן המהיר של ההוראות המיישמות את המלצות ועדת חודק. צעד זה, נועד בראש ובראשונה ליישם את לקחי המשבר הפיננסי הגלובלי, והוא ראשון בשורת צעדים אותם יוזם המשרד במטרה לחזק את ההגנה על כספי החיסכון הפנסיוני של הציבור". עוד הוסיף "אני מודה לחברי הוועדה ולעומד בראשה, עו"ד דוד חודק, על המאמץ הרב שהקדישו לגיבוש ההמלצות החשובות הכלולות בדו"ח הוועדה".

סגן השר, מר יצחק כהן, מסר כי "יישום הוראות החוזר יהווה אבן דרך חשובה בהגנה על זכויות החוסכים לפנסיה. ייעודם העיקרי של הכספים המנוהלים כהכנסה עתידית של הציבור לגיל פרישה, מחייב רמת הגנה גבוהה וזאת באמצעות שיפור וייעול תהליך ההשקעה של הגופים המוסדיים באיגרות חוב קונצרניות".

הממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג, מסר כי "יישום המלצות הועדה ישפר את הליכי ההשקעה של גופי החיסכון הפנסיוני בישראל ואת רמת ההגנה להם זוכים החוסכים לפנסיה, ויביא לקפיצת מדרגה באופן ההתנהלות של גופים אלה בשוק ההון הישראלי, באופן הדומה יותר למקובל בשווקים מפותחים בעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker