פרופ' ברנע: גם חברי הכנסת לא מבינים את מרכיבי שכר הבכירים

מציע לתגמל מנהלים ב"מניות חסומות" שיוחזקו בידי נאמן, ובכך להפחית את שווי האופציות בדו"חות החברה

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
TheMarker Online

"מרות הדיון הציבורי על תגמול המנהלים, אין הבנה במרכיבי שכר הבכירים, גם לא בקרב חברי הכנסת", כך אמר פרופ' אמיר ברנע, מי שעמד בראש ועדת ברנע למבנה התשקיף הבורסאי. פרופ' ברנע אמר את הדברים בטקס הענקת מלגה ע"ש אורן שטיינברג ז"ל שקיים פורום CFO.

"תגמול מנהלים חשוב כדי ליצור איזון אינטרסים בין הבעלים והמנהל, כדי לתמרץ מנהלים ובמיוחד כדי לקבוע מחיר פרישה גבוה לשימור נאמנות המנהל לחברה ויצירת יציבות ניהולית. מי שעומד לעשות תוכנית תגמול מנהלים שכוללת מרכיב של אופציות צריך לקחת בחשבון שבסיטואציה הנוכחית תיקבע לו עלות גבוהה בדו"ח הכספי עם השלכות ציבוריות נלוות", אמר ברנע. הוא ציין כי יחד עם זאת ולמרות הדיון הציבורי על תגמול המנהלים, אין "הבנה למרכיבי התגמול וצורת חישובם החשבונאית, גם לא בקרב חברי הכנסת".

פרופ' ברנע ביקר את שיטת החישוב הנוכחית לשכר הבכירים: "דרישות הדיווח החשבונאיות על שכר בכירים כורכות בסכום אחד תשלומי שכר, בונוסים, הטבות פרישה (חד פעמיות) ושווי אופציות, נתון שאיננו בר השוואה לשכר של עובד שכיר ממוצע ובכל זאת פוליטית הוא מושווה אליו". ברנע הדגיש במיוחד את הפער הקיים בין הדיווח החשבונאי על שווי אופציות לבין שוויון בפועל אשר נובעת לדבריו, "מאופן חישוב נוסחת בלק ושולס, ובאופן ספציפי מושפעת מרמת התנודתיות הגבוהה בשווקים בשנתיים האחרונות הגורמת לשווי האופציות החשבונאי להיות גבוה, למרות שאין לכך קשר לשווי האופציות האמיתי".

כפתרון לחברות, פרופ' ברנע מציע לעשות שימוש באופציות עם תקופת פקיעה קצרה אשר יומרו למניות חסומות על ידי נאמן. מניות חסומות הן מניות "נכות" ששוויון נמוך ממניה סחירה. הפקדתן משיגה את המטרה של המשכיות הניהול. שווי האופציות הוא נמוך עקב התקופה הקצרה ועקב החסימה. בתקופות מסוימות, שווי אופציות אלה היא כמחצית משוויין של אופציות רגילות.

עוד התייחס ברנע לתוכניות תגמול מנהלים לחברות שבהסדר חוב. לכאורה, בחברות כאלה קשה יותר לתגמל מנהלים בשל הלחץ הציבורי ולחץ מחזיקי האג"ח, וזאת דווקא בעת שניהול איכותי ומתמשך בחברות אלה הוא קריטי. ברנע הסביר כי "דווקא חברה שעתידה אינו ברור צריכה ליצור תוכנית שתגרום למנהלים להמשיך ולכהן בה. צריך למצוא זהות אינטרסים של המנהלים עם בעלי איגרות חוב". הפיתרון שברנע מציע מבוסס על הצמדת הבונוס למנהלים בשיפור (הפחתה) בתשואות אג"ח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker