ברנט הודיע על משיכת דיווידנד חריג - והאג"ח של אקסטל התרסקו

בעקבות ההחלטה לחלק דיווידנד שנועד לכסות תשלומי מס של ברנט בארה"ב התפטרו הדירקטורים העצמאיים דוד ברוך ויהלי שפי ■ האג"ח מסדרות א' וב' צנחו בעד 6.5% ■ אקסטל גייסה בתל אביב איגרות חוב של 1.67 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גארי ברנט
גארי ברנטצילום: Bloomberg

איגרות החוב מסדרות א' ו־ב' של חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל, שבשליטת גארי ברנט, צנחו אתמול ב–3.2%–6.5% והן נסחרות כיום לפי תשואות זבל של 12%–13%, תשואות שלא יאפשרו לאקסטל למחזר את החוב שלה בריביות סבירות.

האג"ח של אקסטל, שגייסה בשנים האחרונות ממשקיעים ישראלים סכום ענק של 1.67 מיליארד שקל, צנחו לאחר שהיא דיווחה כי שניים מתוך שלושת הדירקטורים העצמאיים שלה — דוד ברוך, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים ובית ההשקעות אקסלנס, ויהלי שפי, לשעבר מנכ"ל הפניקס ביטוח — התפטרו מתפקידם. זאת בעקבות המהלך של ברנט לחלוקת דיווידנד גבוה של 75 מיליון דולר, שישמש אותו לתשלום חובות לרשויות המס בארה"ב.

אקסטל אמורה לשלם בדצמבר 2018 תשלום קרן ראשון של 153 מיליון דולר (525 מיליון שקל) למחזיקי איגרות חוב א', וכן לשלם ב–2018 תשלומי ריבית של 70 מיליון שקל (20 מיליון דולר). כלומר, ב–2018 אמורה אקסטל לעמוד בהתחייבויות של 595 מיליון שקל, בעוד בקופתה ייוותרו לאחר חלוקת דיווידנד לברנט סכום של 402 מיליון שקל.

גם ב–2019 מצפה לאקסטל עומס פירעונות למחזיקי איגרות החוב של 570 מיליון שקל, וב–2020–2021 היא תצטרך לפרוע תשלומי קרן וריבית של 628 מיליון שקל.

אקסטל ציינה עוד בהודעה לבורסה כי חלוקת הדיווידנד מתבססת על דו"חותיה לרבעון השלישי של 2017, וכי היא עומדת במבחנים הנדרשים של הרווח ויכולת פירעון החוב. היא הוסיפה כי יתרת העודפים הראויה לחלוקה כדיווידנדים היתה, נכון לסוף ספטמבר 2017, 620 מיליון דולר.

בנוסף לכך, בדו"חות השנתיים של אקסטל ל–2016 צוין כי "בכוונת החברה לכסות את חבות המס של בעל השליטה בגין פעילות החברה — משום שהחברה אינה משלמת מס בגין רווחיה, היות שאינה נישום לצורכי מס, וחבות המס היא של בעלי מניותיה. לפיכך, הדיווידנד צפוי להסתכם לכל הפחות בהיקף חבות המס של בעל השליטה, והכל בכפוף למגבלת חלוקת הדיווידנד".

"אנחנו יציבים מבחינה תזרימית"

במהלך שיחת ועידה עם משקיעים שקיימה אקסטל אתמול הסביר ברנט כי "אקסטל עמדה בכל יעדי המימון שלה ב–2017 ואנחנו מרגישים יציבים לגמרי מבחינה תזרימית".

אקסטל דיווחה אתמול כי בסוף השבוע היא התקשרה עם משקיעים בהסכם שבו הקצתה להם מניות בכורה (מניות ללא זכויות הצבעה) מסוג B בפרויקט סנטרל פארק טאואר (CPT), תמורת 107 מיליון דולר. אקסטל ציינה בדיווח כי מרבית התמורה של 94 מיליון דולר הועברה לקופת החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker