בכאל היה יחסית קל. מגדל זה סיפור אחר

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל - חברת הביטוח הפנסיוני הגדולה בישראל - סיכם עם דורון ספיר, מנכ"ל חברת כאל, על מינויו למנכ"ל מגדל במקומו של בנו, עופר אליהו ■ ספיר יצטרף ליו"ר החדש, עודד שריג, וביחד הם יצטרכו להחזיר את אמון המשקיעים בהנהלה ובחברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דורון ספיר, לשעבר מנכ"ל מגדל ביטוח
יתמנה למנכ"ל מגדל. דורון ספירצילום: עופר וקנין

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון דורון ספיר, מנכ"ל חברת כרטיסי אשראי כאל שבשליטת בנק דיסקונט, ימונה למנכ"ל חברת הביטוח מגדל בישיבת הדירקטוריון היום. בכך למעשה השלים בעל השליטה שלמה אליהו מסע חיפושים מתיש למציאת מנכ"ל, לאחר שבסוף דצמבר הביא לסיום תפקידו של בנו, עופר אליהו, כמנכ"ל מגדל. המינוי של ספיר דורש את אישור רשות שוק ההון והמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר.

ספיר, 57, אינו איש ביטוח, אך יש לו היכרות טובה עם חברת מגדל. לפני שמונה למנכ"ל כאל, בסוף 2012, הוא שימש משנה למנכ"ל וראש חטיבת המטה של מגדל. הוא בעל תואר ראשון בחשבונאות ובכלכלה מטעם אוניברסיטת תל אביב, ותואר שני בחשבונאות מאוניברסיטת בר אילן, רואה חשבון, נשוי ואב לשלוש בנות.

עד לאחרונה נראה היה שספיר מעדיף להישאר בכאל, שאותה הוא מנהל בהצלחה כבר חמש שנים. במהלך כהונתו כמנכ"ל כאל החברה ביצעה כמה מהלכים שהביאו לשיפור ניכר בהכנסות וברווח. בין השאר, גידול ניכר בתיק האשראי החוץ־בנקאי כשהיא חברה למועדוני אשראי חוץ־בנקאיים בולטים כמו פלייקארד של אל על ושופרסל פיננסים של שופרסל. ואולם בשבוע האחרון הפעיל עליו אליהו לחצים לקבל את התפקיד. בסוף השבוע קיבל ספיר את ברכת הדרך של אשתו ואביו, והחליט להיענות להצעה. ביום ראשון הוא עידכן בכך את מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי, את יו"ר דירקטוריון דיסקונט יוסי בכר ואת היו"ר הפורש של כאל יובל גביש.

ספיר ירוויח שכר של 2.5 מיליון שקל בשנה, שכר זהה לזה שהוא מרוויח כיום בכאל, כך שהכסף אינו המניע להגעתו למגדל, אלא ההבנה כי הוא בשל מבחינה מקצועית ואישית לשדרוג בתפקיד הניהולי שעשוי לפתוח לו דלתות לתפקידים בכירים אף יותר.

מאז כניסת עופר אליהו לתפקיד המנכ"ל

"ספיר כיהן בתפקידי ניהול בכירים בקבוצות גדולות כמו אשטרום, אי.אס.אס ישראל וטלדור מחשבים וצבר ניסיון ניהולי רב. אם יש מישהו שאולי יצליח להסתדר עם אליהו מבחינת יחסי אנוש זה ספיר", ציין אתמול מקור במערכת הבנקאית.

מגדל רוצה לחזור להוביל את הענף

אליהו, 82, סיכם באחרונה עם עודד שריג, לשעבר המפקח על הביטוח ושוק ההון, על חזרתו למגדל בתפקיד יו"ר מגדל ביטוח. אליהו עצמו, שהבין כי לא יוכל לכהן כיו"ר החברה, יתמנה ככל הנראה ליו"ר מגדל החזקות, החברה האם של מגדל ביטוח. הוא אמר אתמול בפני מקורביו כי עם הגעתם של ספיר ושריג למגדל, הוא מעריך כי לחברה יהיה כעת שקט תעשייתי שיתרום לחזרתה להובלת הענף.

לא מעט מנהלים סירבו להצעת אליהו להתמנות למנכ"ל מגדל. בין השמות ניתן למנות את אילן רביב מנכ"ל מיטב דש; ידין ענתבי, ראש החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים; ומיכל עבאדי־בויאנג'ו, לשעבר החשבת הכללית באוצר. כך, רביב שהיה בתחילה המועמד המוביל מטעם אליהו התלבט אם לעבור למגדל וסיפר למקורביו שאם היה יכול לעבור למגדל יחד עם בעלים הנוכחיים של מיטב דש היה עושה זאת בשמחה, אך במצב הנוכחי הוא העדיף להשאר במיטב דש.

שלמה אליהו, הבעלים של חברת הביטוח מגדל
שלמה אליהו, הבעלים של חברת הביטוח מגדלצילום: אייל טואג

חוסר הוודאות לגבי זהות המנכ"ל של חברת הביטוח הפנסיונית הגדולה בישראל, המנהלת יותר מ–240 מיליארד שקל בקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים (אחריה נמצאת הראל, שמנהלת כ–203 מיליארד שקל), העלה תהיות: כיצד יתמודד המנכ"ל החדש עם האתגרים העסקיים שעומדים בפניו בתקופה הקרובה, ועד כמה אמורים להיות החוסכים מוטרדים מהחילופים התכופים בהנהלת מגדל. גם המשקיעים במגדל היו מוטרדים. הם הובילו את המניה לירידה של כ–8% מאז החלה סאגת החילופים בהנהלה — בשעה שמדד חברות הביטוח עלה ב–4.5%.

האתגר: פיזור מאוזן של מרכזי הרווח

המשימה הראשונה של ספיר תהיה להחזיר את האמון של המשקיעים בהנהלה ובחברה, הן לגבי היציבות של בעלי התפקידים הבכירים בחברה, והן במיקוד העסקי העיקרי של החברה. בנוסף, עזיבתו של עופר אליהו, שהיה אהוד על עובדי החברה, עשויה ליצור משבר אמון בינו לבין הצמרת הניהולית.

מבחינה עסקית האתגר הגדול של ספיר יהיה פיזור מרכזי הרווח של מגדל בצורה מאוזנת יותר. את תשעת החודשים הראשונים של 2017 סיימה מגדל עם רווח כולל לפני מס של 760 מיליון שקל, כשהתרומה לרווח של תחום החיסכון ארוך הטווח היתה 59% — גבוהה בהרבה בהשוואה לחברות אחרות. בהראל, המתחרה הגדולה של מגדל, פעילות החיסכון תרמה 45% לרווח הכולל.

עופר אליהו מנכ"ל מגדל
הבן והמנכ"ל היוצא, עופר אליהוצילום: אתר חברת מגדל

מגדל היא חברת החיסכון הפנסיוני הגדולה בישראל, אך התלות שלה בחיסכון ארוך הטווח גוררת תלות בביצועי שוק ההון. החשיפה לשוק ההון באה לידי ביטוי בהשפעה דרמטית על שווי תיק הנוסטרו. הנוסטרו של חברות הביטוח אינו רק עודפי ההון שיש להן, אלא גם כספי הביטוח — ביטוחי מנהלים, בריאות ואלמנטרי — המושקעים בשוק ההון. פעילות הביטוח נהנית כשיש עליות בשווקים ונפגעת כשיש ירידות בשווקים.

בנוסף, לביצועים בשוק ההון השפעה ישירה על תוצאותיה הכספיות של החברה, בעיקר בשל ההשפעת הרווחים על דמי הניהול בפוליסות המשתתפות ברווחים. ירידות בשוקי ההון פוגעות ברווחיות השוטפת ויוצרות "בור" — שעד שאינו נסגר לא ניתן לשוב ולגבות את דמי הניהול המשתנים. פיזור נכון יותר בין מרכזי הרווח ייצור מצב שבו כאשר שוקי ההון יורדים מגדל לא תספוג פגיעה קשה. התלות בחיסכון ארוך הטווח חושפת את החברה גם להפרשות בעקבות התחייבויות בביטוחי חיים מבטיחי תשואה.

להצעיד את מגדל אל עידן האינטרנט

ספיר יידרש להצעיד את מגדל אל עידן האינטרנט ובעיקר להתמודד עם תחרות שעשויות ליצור צמד החברות האינטרנטיות שהקימו יוצאי מגדל גיל יניב ואמיל וינשייל.

ואולם נשאלת השאלה אם הוא יצליח להסתדר עם בעל הבית, אליהו. ספיר עבד במגדל בתקופת ג'נרלי. ראשי ג'נרלי העניקו למנהלים המקומיים של מגדל, איזי כהן ואחריו יונל כהן, יד חופשית. התהליכים העסקיים התרחשו באיטיות, אבל באופן מסודר. אליהו, שבנה את אימפריית הביטוח שלו בחברת הביטוח אליהו, פועל אחרת. הוא היה מעורב בכל החלטה וניהל את החברה באופן ריכוזי.

אליהו גם נפרד מלא מעט מנכ"לים לאחר שרכש את השליטה במגדל (למשל, המנכ"ל יונל כהן והיו"ר הוותיק אהרון פוגל). גם המנכ"לית שהגיעה אחרי כהן, ענת לוין, לא החזיקה מעמד יותר מחצי שנה, ופרשה. בכיר בתחום הביטוח אמר: "אליהו מחפש מנכ"ל שלא יהיה יס מן אבל ישמע ויעשה את מה שאליהו רוצה".

כעת תצטרך אשר טופילסקי להחליט לגבי מחליפו של ספיר. לפי הערכות זה יהיה אדם שמקורב אליה מתוך קבוצת דיסקונט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום