מנהלי הקרנות ייאלצו לחכות: ההיתר לגבות דמי ניהול מופחתים מלקוחות יידחה

רשות ניירות ערך הודיעה כי השלמת החקיקה שתחיל פיקוח של על תעודות הסל, ותאפשר הבחנה בין דמי הניהול הנגבים מלקוחות של קרנות נאמנות, לא תתבצע לפני יציאת הכנסת לפגרה

אסא ששון
סוחרים בבית השקעות בריטי מביטים על מסכים
צילום: בלומברג / Jason Alden
אסא ששון

בסוף יולי 2017 אושרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק של רשות ניירות ערך, שאיפשרה להחיל פיקוח שלה על תעודות הסל. החוק אמור היה להטיב עם קרנות הנאמנות, ובין היתר עם קרנות ההי-טק החדשות, ולאפשר להן לגבות דמי ניהול מופחתים מלקוחות מסויימים - בעיקר מוסדיים. אלא שהיום (ב') הודיעה הרשות כי השלמת החקיקה תידחה, ולא תתרחש לפני יציאת הכנסת לפגרת הפסח.

החוק - הידוע בשמו תקנה 28 - מיועד להפוך את תעודת הסל מתעודת התחייבות ליחידה בקרן נאמנות, שתיקרא קרן סל. קרן סל תהיה קרן מחקה סחירה, שייעודה הוא השגת תוצאות הנגזרות משיעור השינוי במחיר מדד או סחורה כלשהם שאחריהם היא עוקבת.

אחת הנגזרות של חוק זה, היא שתאפשר למנהלים להפלות בגביית דמי הניהול מלקוחות שונים - התנהלות שעל פי החוק לא היתה מותרת עד היום. אפשרות לבצע אפליה כזו תוכל, למשל, לשרת את קרנות ההיי-טק החדשות, שמתקשות לעמוד ביעד הגיוס שהציבה להן המדינה - 400 מיליון שקל לכל קרן.

אלא שכאמור, היום הודיע מנהל מחלקת ההשקעות ברשות ניירות ערך דוד לביא, כי "ככל הנראה לא יסתייע להשלים את אישור התקנות מכח תיקון 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות לפני יציאת הכנסת לפגרה. על כן, מתוך רצון להבטיח ודאות לכל הגורמים המעורבים בנושא באשר ללוח הזמנים, הרי שמועד כניסת התיקון לתוקף יידחה. הכוונה היא לפעול על מנת להשלים את כניסת התיקון לתוקף בהמשך 2018".

המשמעות היא שאם מנהלי הקרנות תכננו לנצל את היכולת לקבוע מחיר שונה על מנת למשוך לקוחות מוסדיים לקרנות הנאמנות שלהם - מתברר שבשלב זה הם לא יוכלו לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker