מחר הדיון הראשון של ועדת פישמן; "נדאג שמחדלים כאלה לא יקרו ב-20 שנה הקרובות"

הוועדה לחקירת האשראי לטייקונים הוקמה כבר ביולי 2017 - אך פעילותה נדחתה ■ היו"ר כבל: "אם העדויות והמסמכים המבוקשים לא יושגו לא נהסס להקים ועדת חקירה ממלכתית"

צבי זרחיה
איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שנתנו הבנקים וגופים פיננסיים ללווים גדולים תתחיל מחר (א') את עבודתה. לישיבה זומנו נציגי האוצר, בנק ישראל, רשות שוק ההון, הרשות לניירות ערך, איגוד הבנקים וארגונים חברתיים.

הוועדה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הוקמה ביולי 2017 בעקבות דרישות של חברי כנסת לדון במתן האשראי על ידי המערכת הבנקאית לאליעזר פישמן, לאחר שוועדת משנה לעניין בראשות ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני) כבר התחילה לעסוק בעניין במארס 2017. העיכוב בתחילת עבודתה של הוועדה נבע מההליכים שנדרשו לשכירת יועצים מקצועיים. הבנקים שכרו סוללה של יועצים, ובהם אנשי אקדמיה ועורכי דין, כדי להדוף את טענות הח"כים על הדרך הקלה למתן אשראי לטייקונים על ידי הבנקים.

באחרונה הושלמו ההליכים, ולוועדה נשכרו שלושה יועצים מקצועיים: פרופ' ניתאי ברגמן, עו"ד רמי תמם, לשעבר חוקר בלהב 433, ופרופ' אשר בלס.

כבל כתב בסוף השבוע בדף הפייסבוק שלו: "יופיעו בפנינו כל מי שנחשוב שיכול לסייע לנו להבנת התהליכים, ובהמשך לכך להוציא מתחת ידינו את המסקנות המקצועיות והנכונות ביותר כדי שאירועים כאלה לא ישובו לפחות ב–20 השנה הקרובות. אנחנו מצפים, ואף תובעים, שיופיע כל מי שנזמין ושנקבל כל מסמך שנדרוש — אך אם לא כך יהיה, לא מן הנמנע שנפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית".

כבל התייחס גם להערכות להקדמת הבחירות: "יש המצפים שהכנסת תתפזר, ובכך יבוא סוף לתהליך. ואולם אין לי ספק שבמצב כזה ומפאת חשיבות הנושא, הכנסת הבאה תחדש את עבודת הוועדה".

לדיון הראשון זומנו נציגי החברה האזרחית וארגונים חברתיים, ובהם מיזם חברתי כלכלי ללא מטרת רווח, לובי 99, ארגון צדק פיננסי, עמותת ידיד, התנועה למען איכות השלטון בישראל והאגודה לזכויות האזרח. לישיבה הוזמנו גם נציגי משרד האוצר, בנק ישראל, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הרשות לניירות ערך ואיגוד הבנקים.

ראשי הבנקים והגופים הפיננסיים שהעניקו אשראי לטייקונים יוזמנו לישיבות הבאות, שייערכו לאחר חג הפסח. בקרוב תערוך הוועדה יום עיון לחבריה, שבו הם יודרכו על ידי היועצים שנשכרו כיצד למקד את שאלותיהם לנציגים שיופיעו בוועדה.

לדברי נחמיאס־ורבין, "מעבר לשאלת הסדרי החוב והנוחות שממנה נהנים לווי ענק ממונפים בהתנהלות מול הבנקים גם אחרי שצצים קשיים, הוועדה תעסוק בנקודת הפתיחה של יחסי אשראי של לווים כאלה לעומת אנונימיים. הרגולטורים יהיו חייבים להסביר את הממשקים עם הבנקים ואת הסיבות לכך שהבנקים נמנעו זמן רב ממהלכים חיוניים. נצטרך להידרש גם לשאלה אם יש להפריד את הפיקוח על הבנקים מבנק ישראל וכיצד להאיץ את התחרותיות בתעשיית האשראי. המאמצים ירוכזו בשאלות מקצועיות, ולא בפופוליזם — יותר מדי אחריות מונחת על כתפינו מכדי שנוכל להרשות לעצמנו להיות דבר מלבד מוכוונים טובת הציבור וחיזוק האמון במערכת הפיננסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker