התייקרות הפרמיות תפגע יותר בעמיתי קרנות הפנסיה הקטנות

קרנות הפנסיה הבינוניות והקטנות מעבירות את הפרמיות שהן גובות מהעמיתים למבטח משנה, שסופג את רוב הסיכון ■ התייקרות הפרמיות תיטיב עם מבטח המשנה ותפגע בעמיתים ■ אלטשולר שחם ומיטב דש החלו במו"מ עם מבטח המשנה הבינלאומי שלהן לצמצום הפגיעה בעמיתים

נועם בר
קשיש צועד במסדרון כשהוא אוחז במקל הליכה
צילום: JOSE LUIS GONZALEZ / REUTERS

ההתייקרות החדה בפרמיות כיסויי הנכות בקרנות הפנסיה, שתיכנס לתוקף החל ביוני הקרוב, מצמצמת יתרון משמעותי שיש לקרנות הבינוניות והקטנות שעובדות עם מבטח משנה, לעומת קרנות הפנסיה הגדולות. בשונה מקרנות פנסיה גדולות, שם רוב הסיכון הביטוחי נשאר בקרן, ומכוסה בצורה של ערבות הדדית בין עמיתי הקרן, קרנות הפנסיה הבינוניות והקטנות מוציאות החוצה למבטח משנה את רוב פרמיית הביטוח שהן גובות מהעמיתים שלהן — והוא בתמורה נושא בנטל הסיכון הביטוחי בקרן.

אמנם ההתייקרות תהיה זהה בכל קרנות הפנסיה, אך היא תורגש יותר אצל עמיתי הקרנות האלה לעומת עמיתי קרנות גדולות, שפועלות ללא מבטח משנה. קרנות פנסיה שעובדות עם מבטח משנה חיצוני הן הקרנות שמנהלים בתי ההשקעות מיטב דש , פסגות , אלטשולר שחם והלמן אלדובי. את רובן מבטח קונצרן הביטוח הבינלאומי Scor.

איזון אקטוארי ב-2017 בקרנות הפנסיה הבינוניות והקטנות לעומת הממוצע בענף

בקרנות אלה התייקרות הפרמיות הקרובה, אמורה להיטיב עם מבטח המשנה, שייהנה כעת מהכנסות גבוהות יותר עבור אותו סיכון ביטוחי שבו נשא קודם לכן, כל זאת מכיסם של העמיתים בקרן על חשבון מה שיופנה לחיסכון. לעומת זאת, בקרנות הגדולות, פרמיות הביטוח שנגבות מהעמיתים נשארות בתוך הקרן לטובת העמיתים, והתייקרות הפרמיות אמורה למנוע מצב של גירעון אקטוארי שנוצר בשנים האחרונות שוב ושוב — בשל פער שלילי בין הנכסים בקרן להתחייבויות שלה לעמיתים.

במצב של גירעון, מתבצע מדי רבעון איזון אקטוארי שמתאים את נכסי הקרן להתחייבויות שלה על ידי הקטנה של צבירות העמיתים בקרן וצמצום הזכויות שלהם, כשהקטנת הצבירה משמעותה הקטנת החיסכון הנצבר לכל עמית. האפקט הזה על החיסכון נקרא "תשואה דמוגרפית" וכשיש גירעון, התשואה הזו היא שלילית ומקזזת חלק מהתשואה המושגת מהשקעות.

מספר עמיתים בקרנות פנסיה עם מבטח משנה

כך היה המצב ברוב הקרנות הגדולות בשנים האחרונות. ייקור הפרמיות המתוכנן יקטין את הגירעון האקטוארי ואף יכול להעביר את הקרנות לעודף אקטוארי, מה שימנע תשואה דמוגרפית שלילית — ואולי אף יניב בקרן תשואה דמוגרפית חיובית, שתוסיף על התשואה מהשקעות.

עד עתה, בעוד עמיתי הקרנות הגדולות "שילמו" על הפרמיות הנמוכות והשגויות שהיו בענף, בתשואה דמוגרפית שלילית, העמיתים בקרנות הבינוניות והקטנות לא שילמו על כך מחיר נלווה — ומבטח המשנה שלהן הוא זה ש"שילם" את מחיר הפרמיות הנמוכות. בשנים האחרונות, בשונה מהקרנות הגדולות, ניתן היה לראות שלרוב, קרנות הפנסיה שיש להן מבטח משנה נהנות מדי שנה מאיזון אקטוארי חיובי שמוסיף לתשואה שלהן.

למי יש מבטחי משנה?

המו"מ החל

ל–TheMarker נודע כי בבתי ההשקעות אלטשולר שחם ומיטב דש החלו במשא ומתן, כל גוף בנפרד, עם מבטח המשנה של קרנות הפנסיה שבניהולם, קונצרן Scor, כדי לצמצם בהקדם את הפגיעה הצפויה לעמיתי הקרנות שלהם מהתייקרות הפרמיות ביוני הקרוב. הסכם של קרן פנסיה עם מבטח משנה נשען על ההנחות האקטואריות והפרמיות המעודכנות שמפרסם משרד האוצר לקרנות הפנסיה. אם מושגת הנחה בהסכם עם מבטח המשנה, היא נעשית ביחס לפרמיה המעודכנת שמפרסם האוצר. התייקרות הפרמיות בשיעור מסוים אמורה להגדיל בהתאם את התמורה למבטח המשנה ובקרנות הפנסיה האלה מנסים כעת להקטין את התמורה למבטח המשנה, גם אם זה כרוך בפתיחה מחדש של ההסכמים הנוכחיים מולו. גם בפסגות החלו בהערכות למשא ומתן כדי להשיג ממבטח המשנה של קרן הפנסיה שבניהולם הוזלה בפרמיות מיד עם סיום ההסכם הנוכחי איתו בסוף השנה.

הפרמיה החודשית שנגבית מההפקדות
לפנסיה לכיסוי נכות, בשקלים

טדי לין, מנכ"ל מיטב דש גמל ופנסיה, שמנהלת את הקרן הגדולה מבין הקרנות שפועלות עם מבטח משנה, התייחס לנושא: "עדכון הריסקים בגין סיכונים ביטוחיים אכן משפיע על הקרנות עם מבטח משנה, אך עדיין יש לכך יתרונות לעומת קרנות ללא ביטוח משנה. העמיתים בקרן הפנסיה שלנו נהנים מכיסוי של מבטח משנה המספק להם הפחתת סיכונים לכל אירוע בלתי צפוי. זה יתרון משמעותי ונכס לכל קרן פנסיה. קרן הפנסיה שלנו מונה כ–250 אלף עמיתים וכך יש פיזור סיכון לאוכלוסייה רחבה. בכך עמיתי קרן הפנסיה שלנו נהנים מפיזור סיכונים בשתי הזירות, גם מבטח משנה וגם גודל של הקרן, זאת בשונה מקרנות אחרות".

תמונה של גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולר, אלטשולר שחםצילום: עופר וקנין

לפי הוראות רשות שוק ההון, קרנות פנסיה קטנות שבהן עד 1,500 עמיתים מחויבות לעבוד עם מבטח משנה. אלא שמספר העמיתים בקרנות האלה גדול משמעותית מהגודל המחייב מבטח משנה. במיטב דש מספר העמיתים הוא 250 אלף, בפסגות יש 60 אלף עמיתים, באלטשולר שחם יש 30 אלף ובהלמן אלדובי יש 22 אלף עמיתים. הקרנות האלה מעדיפות להעביר את רוב הסיכונים הביטוחיים בקרן למבטח משנה חיצוני אף שאינן מחויבות בכך כדי להוסיף לעצמן יציבות ולמנוע הפתעות לא צפויות. ברוב הקרנות הגדולות אין בכלל מבטח משנה — ואם יש, הוא נועד רק לקטסטרופות ואירועים רבי נפגעים, ולא לביטוחים השוטפים.

ההתייקרות — כבר בקיץ הקרוב

אילן רביב
אילן רביב, מיטב דשצילום: רמי זרנגר

החל מיוני הקרוב צפויה התייקרות חדה שתגיע עד 180% בפרמיות הנגבות מהעמיתים בקרנות פנסיה עבור כיסויי נכות או בשמם האחר כיסויים על אובדן כושר עבודה. התוספת החודשית לעמית מגיעה למאות שקלים, שייחתכו מההפקדות לפנסיה — ויופנו לביטוח במקום לחיסכון. ההתייקרות הגבוהה ביותר באחוזים תורגש בקרב עמיתים בני 25–35, בעוד בקרב העמיתים המבוגרים בגיל 50–60 התוספת לפרמיה בשקלים תהיה גבוהה יותר, ותגיע למאות שקלים בחודש.

כיסויי נכות מבטיחים לחוסכים שימשיכו לחיות בכבוד גם במצב של נכות, כשכושר העבודה שלהם נפגע. במקרים כאלה, החוסכים מקבלים קצבה חודשית בגובה של עד 75% מהשכר שאותו קיבלו כשעבדו. עמיתים שמעוניינים למזער את הפרמיה המשולמת יכולים לעבור למסלול עתיר חיסכון, שבו הקצבה החודשית במקרי נכות תהיה 37.5% מהשכר, בעוד החיסכון בפרמיה המשולמת הוא כ–60% שמופנים לחיסכון — ולא לביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker