נציגי סיידוף ייפגשו מחר עם הבנקים בניסיון להציל את עסקת יורוקום

בעקבות הקטנת שיעור הדיווידנד שתחלק בזק ואובדן אפשרי של השליטה בדירקטוריון החברה, סיידוף עשוי לבקש הנחה של כמה מאות מיליוני שקלים - או לסגת מהעסקה ■ רשות המסים הביעה התנגדות להסדר ודורשת מיורוקום לפחות 8 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי סיידוף
העסקה תצא לפועל? נתי סיידוף (מימין)צילום: עופר וקנין

תמיר כהן, שותפו של נתי סיידוף, והיועץ הכלכלי של קבוצת סיידוף, אייל ידווב, ייפגשו מחר (א') עם נציגי שלושת הבנקים הנושים של יורוקום תקשורת - דיסקונט, הפועלים והבינלאומי. מטרת הפגישה, שתתקיים ביוזמת נציגי קבוצת סיידוף, היא למצוא מתווה שיאפשר את השלמת עסקת יורוקום. אחת מהאפשרויות על הפרק היא שסיידוף יבקש הנחה של כמה מאות מיליוני שקלים לעומת הצעתו המקורית, לצד שינוי במתווה העסקה.

ב-20 במארס צפוי נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, להכריע בגורל הסדר החוב שגיבש סיידוף עם נושי יורוקום תקשורת, ושבמסגרתו אמורה השליטה בחברה לעבור מידי שאול אלוביץ' לידיו של סיידוף.

עם זאת, ההתפתחויות בשבועות האחרונים סביב סוגיית הדירקטורים בחברה והשליטה האפקטיבית בבזק - הנכס העיקרי של יורוקום שסיידוף מעוניין לרכוש - מאלצות את סיידוף לבחון מחדש את העסקה, כדי שזו לא תהפוך ליקרה מדי וללא כדאית עבורו.

השבוע החליט דירקטוריון בזק להוריד את שיעור הדיווידנד שתחלק החברה לבעלי מניותיה - מ-100% מהרווח הנקי ל-70%. בדירקטוריון בזק אף מגבשים החלטות שלפיהן ליורוקום לא תהיה שליטה אפקטיבית בדירקטוריון והיא תוכל לקבוע רק מינוי של דירקטור מטעם העובדים, ולא של שני דירקטורים בלתי תלויים - כפי שקורה היום.

בשל כך, גם לאחר השלמת עסקת יורוקום, לא ברור האם החברה תחת שליטת סיידוף תוכל לשנות את החלטות הדירקטוריון בנוגע לחלוקת הדיווידנד - ומדובר בהחלטה דרמטית, שתהיה לה השפעה משמעותית על הפירמידה של יורוקום (שמחזיקה ב-55% מאינטרנט זהב, שמחזיקה ב-65% מבי-קום, שמחזיקה ב-26.3% מבזק).

בהתאם לכך, אם שיעור הדיווידנד שתחלק בזק יישאר ברמה של 70%, היקף הדיווידנדים שתקבל בי-קום - שחייבת כ-2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח - יפחת, וכך גם היקף הדיווידנדים שבי-קום תוכל לחלק לאינטרנט זהב.

מדובר במצב מאתגר, שכן לאינטרנט זהב יש כיום בקופה 145 מיליון שקל, שיספיקו לה לפרעון חובות של 196 מיליון שקל במהלך 2018 - אלא שכבר כעת היא צריכה להיערך לפרעונות בהיקפים דומים ב-2019 באמצעות הנפקת מניות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים, מכירה של נתח ממניות בי-קום (עד כ-14%) או באמצעות מהלכים נוספים.

במצב כזה, אם יורוקום תקשורת לא תוכל לקבל דיווידנדים מאינטרנט זהב כדי לשרת חוב של 525 מיליון שקל שייוותר לה, היא תאלץ לממש נכסים כמו אנלייט אנרגיה, פרויקט הנדל"ן מידטאון בתל אביב וחלל תקשורת. בשל כך, הסיכוי שהבנקים יקבלו סכומים נוספים במסגרת ההסדר קלושים, ובהתאם לכך היקף המחיקה שלהם יהיה גבוה מ-500 מיליון שקל. גם המצב התזרימי של חלל תקשורת, שסיידוף צפוי לרכוש, הורע - והתשואות לפדיון של אגרות החוב שלה עלו לרמה של 9%, שתקשה עליה למחזר את החוב.

בתוך כך, בשבוע האחרון הודיע מס הכנסה כי הוא מתנגד להסדר החוב ביורוקום, לאחר שסיידוף לא הסכים להארכה נוספת במגעים בין הצדדים. מס הכנסה טוען כי יורוקום החזקות ויורוקום נדל"ן חייבות כ-8 מיליון שקלים בגין חובות שנוצרו עד למועד הגשת ההסדר, וכי סכומים אלה עשויים לגדול מכיוון שיורוקום טרם הגישה את דו"חותיה ל-2017.

"חשוב לציין כי אגף מס הכנסה ערך פגישות מרתוניות מול החברות והמשקיע (נתי סיידוף; מ"ר) על מנת להסדיר את הסוגיות העולות במסגרת התנגדות זו", הודיעה רשות המסים בתגובתה לבית המשפט. "לאורך הדיונים קיבל אגף מס הכנסה מצג לפיו יש בכוונת החברות של יורוקום והמשקיע לעשות את השינויים הנדרשים על פי הדין בהצעת ההסדר. למרבה ההפתעה והצער, רק בבוקרו של יום זה, 8 במארס, התקבל מייל מהמשקיע המודיע כי אין הסכמות לאורכה לצורך הגשת ההתנגדות. משכך נאלץ אגף מס הכנסה לעמוד בסך זמנים בלתי אפשרי לצורך הגשת התנגדות זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker