האיש שיגבה מאות מיליארדי שקלים: ערן יעקב - ראש רשות המסים החדש

ערן יעקב, שהיה בעבר המשנה לראש רשות המסים, יחליף את משה אשר ■ יעקב צפוי להתחיל בתפקידו בעוד כשבועיים, וכעת יתנהל מאבק על תפקיד הממונה על השכר באוצר, שאותו הוא עוזב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 הממונה על השכר באוצר, ערן יעקב
ערן יעקבצילום: דודו בכר

ערן יעקב, שמשמש בשנה האחרונה ממונה על השכר באוצר, ימונה לראש רשות המסים - כך החליט אמש (ד') שר האוצר, משה כחלון. יעקב הגיע מרשות המסים, שם היה בעברו המשנה למנהל, משה אשר, שעתיד לסיים את תפקידו החודש, ב-18 במארס. בשלב האחרון גבר יעקב על מירי סביון, המשנה הנוכחית לאשר.

המינוי אינו מפתיע, שכן יעקב היה המועמד המוביל מתחילת הדרך. מכיוון שהוא אינו זקוק ממש לחפיפה, הוא יחל את תפקידו כבר בעוד פחות משבועיים. המינוי של יעקב יעלה בישיבת הממשלה ביום ראשון, וצפוי להיות מאושר.

יעקב (50) היה זה שהציג אתמול את דו"ח השכר הממשלתי לשנת 2016 ודיבר על הצורך ביצירת מדדי פריון אמינים לשירות המדינה, ועל הצורך ביצירת מנגנונים לתגמול דיפרנציאלי בשירות הציבורי. עם זאת הוא לא יהיה זה שיוביל את המהלכים האלו. יעקב שימש קודם לתפקידו הנוכחי כמשנה למנהל רשות המסים. הוא עמד גם בראש החטיבה לתכנון וכלכלה ברשות שאותה ניהל כשש שנים.

בשנים האחרונות הוביל את יישום מהפכת המיסוי הירוק ועמד בראש הוועדה הבין משרדית למיסוי תחליפי דלק, הוועדה לבחינת דרכי הטיפול ביהלומנים, והיה פעיל בוועדת טרכטנברג, ועדת קדמי וועדת לנג - שכולן טפלו ביוקר המחיה בישראל. הוא היה שותף גם לעבודת שתי הוועדות בראשות פרופ' ששינסקי שבחנו את מיסוי משאבי טבע בישראל.

כממונה על השכר חתם יעקב על הסכמים להגמשת הכנסת טכנולוגיה במגזר הציבורי, הסכמים עם המורים במטרה לשפר את איכות ההוראה, קידם את הרפורמה בחברת החשמל.

בראשות וועדת האיתור עמד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, והיו חברים בה המשנה לנגידת בנק ישראל, ד"ר נדין טרכטנברג, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין, מנהל מינהל הסגל הבכיר בנציבות שירות המדינה, אילן רם ונציגת הציבור, הפרופ' צילי דגן.

המעבר המהיר יותיר את תפקיד הממונה על השכר לא מאויש, ובשלב זה עולים שני שמות אפשריים להחלפתו של יעקב. הראשון הוא יוסי כהן, המשנה לממונים על השכר הנוכחי והקודם, שאף היה ממלא מקום הממונה על השכר במהלך תשעת החודשים שקדמו להגעתו של יעקב, שבעבורו נדרשה נציבות שירות המדינה לשנות את תנאי הסף.

כהן הוא המועמד המוביל של כחלון, בעיקר מכיוון שמי שבאמת לוחץ על המינוי הוא אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות. זהו גם החיסרון של כהן, שנחשב לרגולטור ותיק אך שמרני. כהן מטפל כיום במערכת הבריאות, ובאגף מעידים כי הוא עושה עבודה טובה.

השם השני שעולה הוא קובי בר נתן, סגן הממונה על השכר ומי שאחראי הן על מערכת החינוך והן על מערכת הביטחון. בר נתן מוערך מאוד באגף, ונחשב לאיש מקצוע מצוין ובעל יחסי אנוש טובים. עם זאת, מדובר במינוי פחות נוח להסתדרות מכיוון שהוא צפוי להמשיך את הקו של יעקב, שכלל דרישות לשקט תעשייתי, הכנסת טכנולוגיות ושירות יעיל יותר, אל מול דרישות ההסתדרות למתן עוד הטבות לעובדי המדינה. בר נתן הוא המועמד של הממונה היוצא כמו גם של מנכ"ל האוצר, שי באב"ד.

החשש של גורמים המקורבים לאוצר הוא שהשר, שכידוע עובד בצמידות ליו"ר ההסתדרות, ימנה אדם לבקשת ניסנקורן. "מינוי לא נכון ייקח את האגף 10 שנים אחורה", אומר בכיר שם. "בשנה האחרונה יש לאגף סופסוף אסטרטגיה ברורה שלא כוללת רק כיבוי שריפות, וכן נתינה מדודה ומותנית, מתוך הבנה עמוקה של המגזר הציבורי וצרכיו. הממונה הבא על השכר חייב להמשיך ולפתח את האגף, ולא להחזיר אותו לאחור".

המועמדת השלישית לתפקיד היא יודפת אפק ארזי,  סגנית בכירה למנהל רשות החברות מאז 2014. אם היא תיבחר היא תהיה האישה הראשונה בתפקיד אי פעם. אפק ארזי, 37, מוערכת מאוד ברשות החברות, אך מוכרת פחות באגף הממונה על השכר. היא  נחשבת לאחד המנועים מאחורי רפורמת החשמל, ומנוסה בתחום יחסי העבודה. אפק ארזי  היא בוגרת תוכנית עתידים, וצויינה ברשימת הצעירים המבטיחים של TheMarker לשנת 2016. גם בר נתן צוין ברשימה זו בשנת 2014.

שלושת המועמדים יגיעו בשבוע הבא לפגישה עם השר כחלון, שככל הנראה יכריע סופית את מי מהם למנות לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker